Իրանը 2022 թ. մարտից ի վեր եռապատկել է սպառազինությունների արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական սպառազինությունների արտահանումը 2022 թ. մարտից մինչև դեկտեմբեր ընկած ժամանակաշրջանում եռակի աճել Է անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ, չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի պաշտպանության փոխնախարար գեներալ Սեյեդ Մեհդի Ֆարահին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «РИА Новости» գործակալությունից:
«Մեր պաշտպանական արտադրանքի արտահանումն աստիճանաբար զարգանում է, այս տարի (խմբ.՝ իրանական օրացույցով 1401 թ., սկսվել է 2022 թ. մարտի 21-ին) արտահանումը եռապատկվել է նախորդ տարվա համեմատությամբ», - Ֆարահիի խոսքը մեջբերում IRNA գործակալության Telegram-ալիքը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ երկրում ռազմաարդյունաբերական համալիրի ինտենսիվ զարգացումն սկսվել է տասը տարի առաջ։ Դրա արդյունքում նկատելիորեն աճել է զորավարժություններին հայրենական զինտեխնիկայի մասնակցությունը. միայն վերջին տարում դրա բաժինն աճել է 10%-ով՝ հասնելով 93%-ի նշագծին։
Իրանցի գեներալը նաև նշել է, որ աշխարհում Իրանի հակառակորդների մեծ թվի կապակցությամբ հանրապետությունում պաշտպանական արդյունաբերությունը պետք է գտնվի ոչ թե մասնավոր անձանց, այլ կառավարության ձեռքում։

Иран в три раза увеличил экспорт вооружений с марта 2022 года
Экспорт иранских вооружений вырос в три раза в период с марта по декабрь 2022 года по сравнению аналогичным периодом предыдущего года․ Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в среду замминистра обороны Ирана генерал Сейед Мехди Фаррахи.
"Экспорт нашей оборонной продукции постепенно развивается, в этом году (1401 год по иранскому календарю, он начался 21 марта 2022 года – ред.) он вырос втрое по сравнению с предыдущим годом", – приводит слова Фаррахи телеграм-канал агентства IRNA.
По словам замминистра, усиленное развитие ВПК в стране началось десять лет назад. Его результатом стало заметное увеличение участия отечественной военной техники в учениях: только за последний год ее доля повысилась на 10%, достигнув отметки в 93%.
Иранский генерал также отметил, что в связи с большим количество противников Ирана в мире, оборонная промышленность в республике должна находиться в руках правительства, а не частных лиц.