Թուրքիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է գրեթե 7000-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում 7,8 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 6957-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Anadolu գործակալությունը՝ հղում անելով Աղետների և արտակարգ իրավիճակների կառավարման գերատեսչությանը:
Վաղ առավոտյան Թուրքիայի իշխանությունները հաղորդել էին 5894 զոհի մասին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, 7.8 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժը մեծ ավերածություններ է արել նաև Սիրիայում: Երկրի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է 1250 զոհի և 2054 վիրավորի մասին:
Իր հերթին «Սպիտակ սաղավարտներ» խմբավորումը, որը պաշտոնապես հայտնի է որպես «Սիրիայի քաղաքացիական պաշտպանություն» և գործում է Սիրիայի՝ ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում, հայտարարել է 1220-ից ավելի զոհի և ավելի քան 2600 վիրավորի մասին: Խմբավորումը Twitter-ի իր էջում նշել է, որ այս թիվը զգալիորեն կաճի, քանի որ հարյուրավոր ընտանիքներ դեռ մնում են փլատակների տակ:

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The death toll in Turkey in the devastating 7,8-magnitude earthquake which hit the southern part of the country near the Syrian border on February 6 reached 6,957, Anadolu news agency reported citing the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD).
The death toll stood at 5,894 as of early Wednesday morning.
In neighboring Syria, 1,250 died and 2,054 were injured, according to the healthcare ministry.
In turn, the White Helmets reported that at least another 1,280 people died and over 2,600 were injured in opposition-controlled parts of Syria.
“Death toll from earthquake in NW Syria has risen to 1,280+ deaths & 2,600+ injured. Number is expected to rise significantly as hundreds of families remain trapped under the rubble more than 50 hours after the earthquake,” the organization tweeted.