ԱԺ նախագահը թերահավատորեն է մոտենում հայտարարությանը, թե ՀԱՊԿ-ն անհրաժեշտության դեպքում 1-2 օրում առաքելություն կուղարկի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահը վստահ չէ, որ եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղակայելու համար ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկելու հարց առաջ քաշվի, անդամ երկրներից մեկը վետո չի դնի որոշման վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սիմոնյանը նման դիրքորոշում հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հնչեցրած մտքին, որ ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է 1-2 օրում առաքելություն ուղարկել Հայաստան, եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի:
«Ես վստահ չեմ, որ այդ հնարավորությունը կա, որովհետև ինչպես նույն հարցազրույցում նշվեց՝ այդ կազմակերպությունում կան շատ տարբեր երկրներ, որոնք ունեն իրենց շահերը: Եվ ես վստահ չեմ, որ նրանցից մեկը վետո չի դնի: Բայց մանրամասներին ես տեղյակ չեմ, որովհետև մեզ չեն ասել»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը հիշեցրեց՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկի ղեկավարը եթերով իր կարծիքն է ասել Ադրբեջանի, Իլհամ Ալիևի հետ կապված: «Ես չգիտեմ, թե հիմա ինչ է փոխվել: Այն, ինչ մենք ուզում էինք, պահանջում էինք, ընդամենը քաղաքական հստակ գնահատականն էր: Իրենք նույնիսկ քաղաքական հստակ գնահատականից հետ կանգնեցին: Ես շատ թերահավատորեն եմ մոտենում»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը նշեց՝ չի խոսվում «Խովաևի փաստաթղթի» մասին: Նա ընդգծեց, որ ՌԴ-ն՝ ի դեմս ՌԴ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի, ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման տարբերակ, որին ՀՀ-ն իր համաձայնությունն է տվել: «Բայց հետագայում, թե ինչո՞ւ մեր դաշնակից գործընկերները հետամուտ չեղան հենց այդ տարբերակին և հիմա նեղսրտում են դրան հաջորդած Պրահայի համաձայնությունից, կարծում եմ՝ պետք է այդ հարցադրումներն արվեն ու դրա մասին խոսվի»,-եզրափակեց Սիմոնյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan said he is not sure that if there were an issue of deploying the CSTO mission to the border of Armenia and Azerbaijan some member of the CSTO wouldn’t veto the decision.
Simonyan made the remarks at a press briefing, speaking about Russian FM Sergey Lavrov’s statement that a CSTO mission can be deployed to Armenia-Azerbaijan border in “one or two days” if greenlighted by Yerevan.
“I am not sure that possibility exists, because as it was mentioned in the same interview, there are many different countries in that organization that have their interests. And I am not sure that some of them won’t veto it. But I am unaware of details because we haven’t been told,” Simonyan said.
Simonyan reminded that a leader of a CSTO member state has expressed his opinion about Azerbaijan and its president Aliyev. “I don’t know what has changed now. What we wanted and demanded was merely a clear political assessment. They didn’t even make a clear political assessment. I am very skeptical,” Simonyan said.
Simonyan said that the “Khovayev document” is not being mentioned. Simonyan said that Russia, in person of the Russian special envoy Igor Khovayev, presented an option for normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and Armenia agreed to it. “But then, why our allies did not hold on to this very option and are now troubled by the subsequent Prague agreement, I think these questions must be asked and this must be talked about,” Simonyan said.