2022 թվականի Ժողովրդավարության ինդեքսում Հայաստանը բարելավել է դիրքերը. EIU
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Economist Intelligence Unit-ի (EIU) կողմից հրապարակված Ժողովրդավարության 2022 թ.-ի ինդեքսում Հայաստանը բարելավել է դիրքը յոթ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 82-րդ տեղը։ Երկիրը դասակարգվում է որպես «հիբրիդային ռեժիմ»: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով EIU-ի զեկույցը:
Հայաստանի հարևաններ Վրաստանն ու Ադրբեջանը զբաղեցնում են համապատասխանաբար 90-րդ և 134-րդ հորիզոնականները, Թուրքիան՝ 103-րդ, Իրանը՝ 154-րդ։
Հայաստանը որպես «հիբրիդային ռեժիմ» է դասակարգվել Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ միասին: Իսկ «ավտորիտար ռեժիմների» շարքում, ի թիվս այլ երկրների, հայտնվել են Ադրբեջանը, Բելառուսը, Ռուսաստանը:
2006 թ.-ից հրապարակվող Ժողովրդավարության ինդեքսն ուսումնասիրում է ժողովրդավարության վիճակը 165 պետություններում և 2 տարածքներում: Այն հիմնվում է հինգ կատեգորիաների վրա՝ ընտրական գործընթաց և բազմակարծություն, կառավարության գործունեություն, քաղաքական մասնակցություն, քաղաքական մշակույթ և քաղաքացիական ազատություններ: Այս ցուցանիշների հիման վրա հավաքած միավորներից ելնելով՝ երկիրը դասակարգվում է որպես «լիարժեք ժողովրդավարություն», «թերի ժողովրդավարություն», «հիբրիդային ռեժիմ» կամ «ավտորիտար ռեժիմ»:
ՀՀ Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը ևս անդրադարձել է 2022 թ.-ի Ժողովրդավարության ինդեքսում Հայաստանի դիրքերի բարելավմանը՝ նշելով, որ Հայաստանի ցուցանիշները վերոնշյալ 5 կատեգորիաներում տարածաշրջանում ամենաբարձրն են:
«Կառավարությունը հանձնառու է շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումները, որպեսզի բարելավի իր քաղաքացիների կյանքի որակը», - գրել է Ալեն Սիմոնյանը Twitter-ի իր էջում:

В индексе демократии за 2022 год Армения улучшила свои позиции: Economist Intelligence Unit
В Индексе демократии за 2022 год, опубликованном Economist Intelligence Unit (EIU), Армения улучшила свои позиции на семь единиц, заняв 82-е место. Страна классифицируется как «гибридный режим». «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на доклад EIU.
Соседи Армении Грузия и Азербайджан занимают соответственно 90-ю и 134-ю позиции, Турция - 103-ю, а Иран - 154-ю.
Армения классифицируется как «гибридный режим», как и Босния и Герцеговина, Грузия и Украина. В числе «авторитарных режимов», среди прочих стран, фигурируют Азербайджан, Беларусь и Россия.
Публикуемый с 2006 года Индекс демократии исследует состояние демократии в 165 государствах и ​​на 2 территориях. Он основан на пяти категориях: избирательный процесс и плюрализм, деятельность правительства, участие в политической жизни, политическая культура и гражданские свободы. На основании баллов по этим показателям страна классифицируется как «полная демократия», «неполная демократия», «гибридный режим» или «авторитарный режим».
Спикер Национального собрания РА Ален Симонян также коснулся улучшения позиции Армении в Индексе демократии 2022 года, отметив, что показатели Армении в вышеуказанных 5 категориях являются самыми высокими в регионе.
«Правительство привержено продолжению демократических реформ с целью улучшения качества жизни своих граждан», - написал на своей странице в Twitter Ален Симонян.