Միանում ենք արցախցի մայրերի կոչին. Հայաստանում ապրող մայրերն Արցախի ապաշրջափակման հորդորով նամակ փոխանցեցին ԵՄ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակման դեմ ուղղված գործողություններ ձեռնարկելու, Արցախի 120 000 բնակչի, որոնց թվում են 30 000 երեխաներ, կյանքի, առողջության, կրթության հիմնարար իրավունքները վերականգնելու կոչով Հայաստանի տարբեր հատվածներում ապրող մի խումբ հայ մայրեր փետրվարի 1-ին միասնականության ակցիա իրականացրին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության գրասենյակի դիմաց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նրանք ԵՄ դեսպանատանը փոխանցեցին այն բաց նամակը, որով օրեր առաջ Արցախի մայրերը դիմել էին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, որպեսզի վերջինս իր ազդեցությունը գործի դնի՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու համար:
Նախաձեռնության հեղինակներից Արաքսյա Գրիգորյանը, դիմելով ՀայաստանումԵՄպատվիրակության ղեկավար,ԵՄ դեսպան ԱնդրեաՎիկտորինին, հորդորեց նրան Արցախի ձայնը լսելի դարձնել և նամակը փոխանցել Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, թույլ չտալ, որ Ադրբեջանը գերի պահի 30 հազար երեխայի:
«Մենք այստեղ ենք, որպեսզի միանանք Արցախի մայրերի կոչին և այդ բաց նամակը հանձնենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին, որպեսզի նրանք քայլեր ձեռնարկեն Արցախն ապաշրջափակելու, Ադրբեջանի հանցավոր ահաբեկչական գործողությունները դադարեցնելու համար»,-շեշտեց Արաքսյա Գրիգորյանն ու ընդգծեց՝ դժվար է ասել, որ միջազգային հանրությունը բավարար քայլեր է ձեռնարկում Արցախի ապաշրջափակման ուղղությամբ, քանի որ Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը 50-ից ավելի օր փակ է:
Ըստ նրա՝ յուրաքանչյուր հայ պետք է ինչ-որ բան անի, որպեսզի Արցախն ու մեր 120 հազար հայրենակիցները, որոնք մատնված են սովի ու ցրտի, կարողանան դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից:
Ակցիայի մասնակիցները կրում էին թևնոցներ, որոնք պատրաստել էին արցախցիները: Արաքսյա Գևորգյանն ասաց, որ ժապավենները խորհրդանշում են միասնությունը: Սպիտակն անպարտելի ոգու մաքրությունն է, կարմիրը՝ հաղթանակի կամքը, մանուշակագույն թելը՝ մեր հիշողությունն է խորհրդանշում:
Նա նշեց, որ նամակը հանձնելուց հետո մտածելու են առաջիկա քայլերի մասին, և իրենց յուրաքանչյուր քայլ միտված է լինելու խնդրի լուծմանը:

Присоединяемся к призыву матерей Арцаха: матери Армении, передали послу ЕС письмо с призывом к разблокировке Арцаха
1 февраля группа матерей из разных районов Армении провела акцию единства с матерями Арцаха перед офисом делегации Европейского Союза в Армении с призывом принять меры для снятия блокады Арцаха, восстановить основные права на жизнь, здоровье и образование 120 000 жителей Арцаха, в том числе 30 000 детей.
Как сообщает «Арменпресс», они передали в посольство ЕС открытое письмо матерей Арцаха с обращением к председателю Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен использовать свое влияние для ликвидации гуманитарного кризиса, созданного в Арцахе диктаторским режимом Азербайджана.
Одна из организаторов инициативы Араксия Григорян обратилась к главе делегации ЕС в Армении, послу ЕС Андреа Викторин и призвала ее помочь, чтобы голос Арцаха был услышан, и передать письмо Урсуле фон дер Ляйен, чтобы не допустить, чтобы Азербайджан держал в плену 30 000 детей.
«Мы здесь, чтобы присоединиться к призыву матерей Арцаха и передать это открытое письмо главе делегации ЕС в Армении, послу ЕС Андреа Викторин, ради принятия шагов по разблокированию Арцаха и прекращению преступной террористической деятельности Азербайджана», - заявила Араксия Григорян. Она подчеркнула, что нельзя сказать, что международное сообщество предпринимает достаточно мер для разблокирования Арцаха, ведь единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и миром, перекрыта уже более 50 дней.
По ее словам, каждый армянин должен что-то сделать для того, чтобы Арцах и 120 000 наших соотечественников, страдающих от голода и холода, смогли выйти из сложившейся ситуации.
На руках участниц акции были браслеты из лент, изготовленные арцахцами. Араксия Геворкян сказала, что ленты символизируют единство. Белая - чистоту непобедимого духа, красная - волю к победе, фиолетовая - нашу память.
Она отметила, что после передачи письма они будут думать и о следующих шагах, и каждый их шаг будет направлен на решение проблемы.