Միանում ենք արցախցի մայրերի կոչին. Հայաստանում ապրող մայրերն Արցախի ապաշրջափակման հորդորով նամակ փոխանցեցին ԵՄ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակման դեմ ուղղված գործողություններ ձեռնարկելու, Արցախի 120 000 բնակչի, որոնց թվում են 30 000 երեխաներ, կյանքի, առողջության, կրթության հիմնարար իրավունքները վերականգնելու կոչով Հայաստանի տարբեր հատվածներում ապրող մի խումբ հայ մայրեր փետրվարի 1-ին միասնականության ակցիա իրականացրին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության գրասենյակի դիմաց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նրանք ԵՄ դեսպանատանը փոխանցեցին այն բաց նամակը, որով օրեր առաջ Արցախի մայրերը դիմել էին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, որպեսզի վերջինս իր ազդեցությունը գործի դնի՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու համար:
Նախաձեռնության հեղինակներից Արաքսյա Գրիգորյանը, դիմելով ՀայաստանումԵՄպատվիրակության ղեկավար,ԵՄ դեսպան ԱնդրեաՎիկտորինին, հորդորեց նրան Արցախի ձայնը լսելի դարձնել և նամակը փոխանցել Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, թույլ չտալ, որ Ադրբեջանը գերի պահի 30 հազար երեխայի:
«Մենք այստեղ ենք, որպեսզի միանանք Արցախի մայրերի կոչին և այդ բաց նամակը հանձնենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին, որպեսզի նրանք քայլեր ձեռնարկեն Արցախն ապաշրջափակելու, Ադրբեջանի հանցավոր ահաբեկչական գործողությունները դադարեցնելու համար»,-շեշտեց Արաքսյա Գրիգորյանն ու ընդգծեց՝ դժվար է ասել, որ միջազգային հանրությունը բավարար քայլեր է ձեռնարկում Արցախի ապաշրջափակման ուղղությամբ, քանի որ Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը 50-ից ավելի օր փակ է:
Ըստ նրա՝ յուրաքանչյուր հայ պետք է ինչ-որ բան անի, որպեսզի Արցախն ու մեր 120 հազար հայրենակիցները, որոնք մատնված են սովի ու ցրտի, կարողանան դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից:
Ակցիայի մասնակիցները կրում էին թևնոցներ, որոնք պատրաստել էին արցախցիները: Արաքսյա Գևորգյանն ասաց, որ ժապավենները խորհրդանշում են միասնությունը: Սպիտակն անպարտելի ոգու մաքրությունն է, կարմիրը՝ հաղթանակի կամքը, մանուշակագույն թելը՝ մեր հիշողությունն է խորհրդանշում:
Նա նշեց, որ նամակը հանձնելուց հետո մտածելու են առաջիկա քայլերի մասին, և իրենց յուրաքանչյուր քայլ միտված է լինելու խնդրի լուծմանը:

Group of women join call of Artsakh mothers, convey letter addressed to Ursula von der Leyen to EU Delegation in Yerevan
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. A group of women from different towns and cities of Armenia came together to rally outside the office of the Delegation of the European Union in Yerevan.
The mothers conveyed to the EU Delegation the open letter which, a few days ago, mothers in Artsakh had addressed to President of the European Commission Ursula von der Leyen, asking her to use her influence to end the humanitarian crisis in Artsakh caused by the despotic regime of Azerbaijan.
One of the women who initiated the rally, Araksya Grigoryan, addressed Head of the EU Delegation Ambassador Andrea Wiktorin, asking her to convey the letter to Ursula von der Leyen and not allow Azerbaijan to hold 120,000 people, including 30,000 children, hostage in the blockade.
“We are here to join the call of the mothers in Artsakh and convey this open letter to the Head of the EU Delegation in Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, so that they take actions to unblock Artsakh and end Azerbaijan’s criminal and terrorist actions,” Grigoryan said, adding that the international community hasn’t taken sufficient steps so far because the Lachin corridor – Artsakh’s only road to Armenia and the rest of the world – remains blocked for more than 50 days.
120,000 people, including 30,000 children in Artsakh are deprived of their basic rights due to the blockade. Schools and kindergartens are shut down. There are widespread shortages of food, medicine and other essential supplies.