ՀՀ-ն չի հրաժարվել Ադրբեջանի հետ սահմանին ՀԱՊԿ առաքելության տեղակայումից․ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը չի հրաժարվել Ադրբեջանի հետ սահմանին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) առաքելության տեղակայումից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը։
« Գիտեք, որ միջպետական հարաբերություններում կարող են լինել ինչ-որ հարցեր, որոնք քննարկվում են և որոնց լուծումներ են գտնում։ Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ դիտորդներին, ապա ՀԱՊԿ դիտորդներից ոչ ոք չի հրաժարվել։ Փաստաթուղթը, որը պետք է ստորագրվեր Երևանում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և միացյալ շտաբի պետի՝ տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքում, չստորագրվեց այն պատճառով, որ հայկական կողմը ցանկանում էր լրամշակել փաստաթուղթը։ Ահա այդ փաստաթուղթը լրամշակման փուլում է»,- նշել է նա։
Հարությունյանը նաև հերքել է որոշ հայ քաղաքագետների և ընդդիմադիր գործիչների հայտարարություններն այն մասին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը նախապատրաստում է ՀԱՊԿ-ից երկրի դուրս գալը։
«Նման մոտեցումները կամ կարծիքները չեն համապատասխանում իրականությանը այն առումով, որ պետությունների միջև հարաբերությունները որոշվում են այն պայմանագրերով, որոնք ստորագրվել են, և այդ պայմանագրերը, որոնք ստորագրվել են դեռևս 90-ական թվականներին, այժմ շարունակում են գործել։ Դուք շատ լավ գիտեք, որ մեր երկրների առաջնորդների միջև տասնյակ հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ են եղել։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող, դրա համար դա չի համապատասխանում իրականությանը։ Ընդհակառակը, ունենք մեր փոխհարաբերությունների խորացում և այսպիսի անկայուն ժամանակահատվածում մեր հարաբերությունները խորանում են և խորանալու են։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ կրկնել, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, ՀԱՊԿ անդամ է, ԱՊՀ անդամ է և տարածաշրջանային բոլոր այլ կազմակերպությունների անդամ, որտեղ ներկա է նաև Ռուսաստանը», - հավելել է նա։

Armenia has not denied the deployment of the CSTO mission on the border with Azerbaijan. Ambassador of Armenia to Russia
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. Armenia has not denied the deployment of the mission of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) on the border with Azerbaijan, ARMENPRESS reports, Armenian Ambassador to Russia Vagharshak Harutyunyan told TASS.
"You know that in interstate relations there may be some issues that are discussed and solutions are found. As for the CSTO observers, no one has refused the CSTO observers. The document, which was supposed to be signed in Yerevan in the sidelines of the visit of the CSTO Secretary General and the Chief of the Joint Staff to the region, was not signed because the Armenian side wanted to amend the document. This document is in the process of being revised," he said.
Harutyunyan also denied the statements of some Armenian political scientists and opposition figures that Prime Minister Nikol Pashinyan's government is preparing the country's withdrawal from the CSTO.
"Such approaches or opinions do not correspond to reality in the sense that the relations between states are determined by the agreements that have been signed, and those agreements that were signed back in the 90s are still valid now. You know very well that there have been dozens of meetings and telephone conversations between the leaders of our countries. Prime Minister Nikol Pashinyan noted that there is no question of leaving the CSTO, therefore it does not correspond to reality. On the contrary, we have deepening relations and in such an unstable period our relations are deepening and will deepen. I want to repeat once again that Armenia is a member of the EAEU, a member of the CSTO, a member of the CIS and a member of all other regional organizations, where Russia is also present," he added.