Վրաստանում փորձարկել են տեղական արտադրության առաջին ԱԹՍ-ները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին պաշտպանության նախարարի, ներքին գործերի նախարարի և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների հետ մասնակցել է լեհական կողմի հետ համատեղ արտադրված առաջին փորձնական անօդաչու թռչող սարքերի գործարկմանը։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայության տարածած մամուլի հաղորդագրությունը։
«Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ներկա է գտնվել անօդաչու թռչող սարքերի փորձնական թռիչքին, որոնք արտադրվել են վրաց-լեհական ձեռնարկությունում: Մարտական և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերը հաջողությամբ են իրականացրել փորձնական թռիչքը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Փորձնական թռիչքները կատարել են Warmate (Կամիկաձե) մարտական և FLYEYE հետախուզական ԱԹՍ-ները՝ արտադրված DELTA-WB ընկերության կողմից։ Հաղորդագրությունում նշվում է, որ Warmate-ը ,թափառողե զինամթերք է, որն ունի թիրախների ոչնչացման բարձր արդյունավետություն և ճշգրտություն։
Այն կարող է կրել տարբեր մարտագլխիկներ։ FLYEYE-ն իր հերթին կարող է հետախուզական խնդիրներ կատարել բարդ կլիմայական պայմաններում, ինչպես նաև ռադիոէլեկտրոնային հարձակման ժամանակ։ Անօդաչու սարքը տվյալներ է ստանում, վերլուծում, այնուհետև իրական ժամանակում հաղորդում դրանք գետնին գտնվող անձնակազմին։
Ավելի ուշ Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեն հայտնել է, որ իշխանությունները նախատեսում են ապրիլից սկսել այդ անօդաչու թռչող սարքերի զանգվածային արտադրությունը։ Վրաստանում ԱԹՍ-ների արտադրություն սկսելու ծրագրերը քննարկվել են 2021 թվականին։
2022 թվականի նոյեմբերին հայտնի Էր դարձել, որ Լեհաստանի WB Electronics ընկերությունը և Վրաստանի Delta պետական ռազմական գիտատեխնիկական կենտրոնը ստեղծել են համատեղ ձեռնարկություն, որը կարտադրի անօդաչու թռչող սարքեր:

В Грузии протестировали первые БПЛА местного производства
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили вместе с руководством Минобороны принял участие в запуске первых тестовых беспилотных летательных аппаратов, произведенных совместно с польской стороной. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщили в пресс-службе грузинского правительства.
"Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили присутствовал на тестовом полете беспилотных летательных аппаратов, произведенных на грузино-польском предприятии. Боевые и разведывательные беспилотные летательные аппараты успешно осуществили тестовый полет", - говорится в сообщении.
Тестовые полеты выполнили дрон-камикадзе Warmate и разведывательный дрон FlyEye. Warmate является барражирующим летательным аппаратом, у которого высокая эффективность и точность уничтожения цели. Он может нести разные боеголовки. FlyEye, в свою очередь, может выполнять разведывательные задачи при сложных метеорологических условиях, а также во время радиоэлектронной атаки. Дрон получает данные, анализирует их, а затем передает на землю в режиме реального времени.
Как позже отметил министр обороны Грузии Джуаншер Бурчуладзе, который также присутствовал на тестовом запуске, власти с апреля планируют начать массовое производство указанных БПЛА.
О планах начать выпуск БПЛА в Грузии заговорили в 2021 году. В ноябре 2022 года стало известно, что польская компания WB Electronics и грузинский государственный военный научно-технический центр "Дельта" создали совместное предприятие "Дельта - ВБ", которое будет выпускать беспилотные летательные аппараты.