Կարեն Խաչանովը դուրս եկավ Ավստրալիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական արմատներով ռուս թենիսիստ Կարեն Խաչանովը դուրս եկավ Ավստրալիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակիչ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` թենիսի «Մեծ սաղավարտի» տարվա առաջին մրցաշարի` Ավստրալիայի բաց առաջնության տղամարդկանց մենախաղի քառորդ եզրափակիչում Կարեն Խաչանովը մրցեց ԱՄՆ-ն ներկայացրող, աշխարհի 31-րդ ռակետ Սեբաստիան Կորդայի հետ: Երկու սեթերից հետո Կորդան վնասվածքի պատճառով հրաժարվեց հետագա պայքարից: Խաչանովը հաղթում էր երկու սեթերից հետո` 7:6, 6:3 հաշվով:
Թենիսի Ավստրալիայի բաց առաջնությունը «Մեծ սաղավարտի» տարվա 4 գլխավոր մրցաշարերից մեկն է: Այն անցկացվում է ավստրալական Մելբուռն քաղաքում կոշտ ծածկույթի վրա: Ավստրալիայի բաց առաջնությունն առաջին անգամ անցկացվել է 1905 թվականին: 2022 թվականին Aus Open-ի տղամարդկանց մենախաղում հաղթել է Ռաֆայել Նադալը, իսկ կանանց մրցապայքարում` Էշլի Բարտին:

Карен Хачанов вышел в полуфинал Открытого чемпионата Австралии
Российский теннисист с армянскими корнями Карен Хачанов вышел в полуфинал Открытого чемпионата Австралии.
Как сообщает «Арменпресс», в четвертьфинале первого в году теннисного турнира Большого шлема - Открытого чемпионата Австралии по теннису, в одиночном разряде среди мужчин Карен Хачанов соперничал с Себастьяном Кордой, 31-м игроком мира, представляющим США. После двух сетов Корда из-за травмы отказался от продолжения игры. Каре Хачанов выиграл после двух сетов со счетом - 7:6; 6:3.
Открытый чемпионат Австралии по теннису - один из 4 крупнейших турниров Большого шлема. Он проводится на твердом покрытии в Мельбурне, Австралия. Открытый чемпионат Австралии впервые был проведен в 1905 году. В 2022 г. Победителем Открытого чемпионата Австралии в мужском одиночном разряде стал Рафаэль Надаль, в женском одиночном разряде - Эшли Барти.