2022 թ.-ին Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է ավելի քան 50 %-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թ.-ին Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 2,4 միլիարդ դոլարը, ինչը 52 %-ով ավելի է, քան 2021 թ.-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում Է ТАСС գործակալությունը՝ վկայակոչելով Վրաստանի «Սաքստատ» ազգային վիճակագրական ծառայության՝ այսօր հրապարակած տվյալները։
Ռուսաստանն զբաղեցրել երկրորդ տեղը Վրաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերների շարքում։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ՌԴ-ի բաժինը Վրաստանի արտաքին առևտրի ծավալում կազմել է 13,1%:
2022 թ.-ին Վրաստանը Ռուսաստանի Դաշնություն է արտահանել ավելի քան 73 հազար տոննա բնական գինիներ (ավելի քան 160 միլիոն դոլարի), 57 հազար տոննայից ավելի ֆեռոհամահալվածք (ավելի քան 108 միլիոն դոլարի), ավելի քան 5,3 հազար մարդատար ավտոմոբիլ (ավելի քան 75 միլիոն դոլարի), ավելի քան 12 հազար տոննա ոգելից խմիչքներ (ավելի քան 56 միլիոն դոլարի), ավելի քան 92 հազար տոննա հանքային և քաղցրահամ ջուր (ավելի քան 50 միլիոն դոլարի): Իր հերթին, Ռուսաստանի Դաշնությունը 12 ամսում հանրապետությանն է մատակարարել ավելի քան 657 հազար տոննա նավթ և նավթամթերք (ավելի քան 622 միլիոն դոլարի)։
Սա գրեթե երեք անգամ ավելի է 2021 թ.-ի ցուցանիշներից:
Անցյալ տարի Ռուսաստանը Վրաստանին Է մատակարարել նաև ավելի քան 416 հազար տոննա նավթային գազեր և ածխաջրածիններ (մոտ 113 միլիոն դոլարի), մոտ 180 հազար տոննա ցորենի կամ ցորենի ու տարեկանի ալյուր (գրեթե 67 միլիոն դոլարի), ավելի քան 174 հազար տոննա ցորեն և մեսլին (ավելի քան 61 միլիոն դոլարի), ավելի քան 114 հազար տոննա կոքս և կիսակոքս (ավելի քան 59 միլիոն դոլարի)։
2022 թ.-ին Վրաստանի առևտրային գործընկերների շարքում առաջին տեղն է զբաղեցրել Թուրքիան, որի հետ փոխադարձ առևտուրը գերազանցել է 2,8 միլիարդ դոլարը, ինչը 30 %-ով ավելի է 2021 թ.-ի ցուցանիշից: Երրորդ տեղը զբաղեցրել է Չինաստանը, որի հետ առևտրաշրջանառությունը գերազանցել է 1,8 մլրդ դոլարը (տարեկան աճը՝ 26%)։
Վրաստանի ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2022 թ.-ին գերազանցել է 19 միլիարդ դոլարը, ինչը 32,8 %-ով գերազանցում է 2021 թ.-ի ցուցանիշը։
Արտահանումը կազմել է ավելի քան 5,5 միլիարդ դոլար (տարեկան աճը` 31,8%), իսկ ներմուծումը` 13,4 մլրդ դոլար (տարեկան աճը` 33,2%)։ Արտաքին առևտրի բացասական հաշվեկշիռն անցյալ տարի գերազանցել է 7,8 միլիարդ դոլարը (ամբողջ առևտրաշրջանառության 41,3%-ը):

Товарооборот Грузии и России увеличился более чем на 50% в 2022 году
Торговый оборот Грузии и России за 2022 год превысил $2,4 млрд, что на 52% больше 2021 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют опубликованные в пятницу данные Национальной службы статистики Грузии "Сакстат" ("Грузстат").
Россия вышла на второе место среди крупнейших торговых партнеров Грузии. За прошлый год ее доля в объеме внешней торговли Грузии составила 13,1%. В 2022 году Грузия экспортировала в РФ более 73 тыс. тонн натуральных вин (свыше $160 млн), более 57 тыс. тонн ферросплавов на сумму свыше $108 млн, более 5,3 тыс. легковых автомобилей (более $75 млн), более 12 тыс. тонн спиртных напитков (более $56 млн), более 92 тыс. тонн минеральных и пресных вод (более $50 млн).
В свою очередь РФ за 12 месяцев поставила республике более 657 тыс. тонн нефти и нефтепродуктов (свыше $622 млн). Это почти в три раза больше показателей за 2021 год. Россия в прошлом году также поставила в Грузию более 416 тыс. тонн нефтяных газов и углеводородов (около $113 млн), около 180 тыс. тонн пшеничной или пшенично-ржаной муки (почти $67 млн), свыше 174 тыс. тонн пшеницы и меслина (более $61 млн), более 114 тыс. тонн кокса и полукокса (более $59 млн).
Первое место среди торговых партнеров Грузии в 2022 году заняла Турция, встречная торговля с которой превысила $2,8 млрд, что на 30% больше показателя за 2021 год. Третье место занял Китай, торговый оборот с ним превысил $1,8 млрд(годовой рост 26%).
Общий внешнеторговый оборот Грузии за 2022 год превысил $19 млрд, что на 32,8% выше показателя за 2021 год. Экспорт составил более $5,5 млрд (годовой рост 31,8%), а импорт - $13,4 млрд (годовой рост 33,2%). Отрицательный баланс внешней торговли в прошлом году превысил $7,8 млрд (41,3% от всего торгового оборота).