«Հայաստան» հիմնադրամը Հայաստանում Արցախի մշտական ներկայացուցչությանը նվիրաբերել է 100 տոննա պարենային մթերք
ԵՐԵՎԱՆ,19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու նպատակով, առաջին փուլով, «Հայաստան» հիմնադրամը 100 տոննա պարենային մթերք է նվիրաբերել ՀՀ–ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են Հիմնադրամից, նշելով, որ հաջորդիվ օգնությունը կլինի առաջին անհրաժեշտության դեղորայքի տեսքով:
2021-2022թթ.-ին «Հայաստան» հիմնադրամն Արցախում իրականացրել է ավելի քան 32 միլիարդ դրամի բազմոլորտ ծրագրեր՝ ուղղված հետպատերազմյա շրջանի հաղթահարմանը։ Կառուցվել և շահագործման են հանձնվել հարյուրավոր բնակարաններ ու առանձնատներ, վերակառուցվել ու հիմնանորոգվել են դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, կառուցվել են ավելի քան 52 կմ ռազմավարական ճանապարհներ, ջրամատակարարման ցանցեր, ինչպես նաև ֆինանսավորվել են առողջապահական, կրթական, մշակութային և այլ կարևոր ոլորտների զարգացմանն ուղղված տասնյակ ծրագրեր:
2022 թվականի դեկտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստը, որի ժամանակ քննարկվել է նաև Արցախին հրատապ մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու հարցը:

Фонд «Айастан» передал постоянному представительству Республики Арцах в Армении 100 тонн продовольственных товаров
В целях смягчения гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, Фонд «Айастан» первоначально передал постоянному представительству Республики Арцах в Республике Армения 100 тонн продовольственных товаров. «Арменпресс» об этом сообщили в фонде, отметив, что следующая помощь будет в виде основных медикаментов.
В 2021-2022 годах Фонд «Айастан» реализовал в Арцахе многоотраслевые проекты на сумму более 32 млрд драмов, направленные на преодоление послевоенного периода. Построены и сданы в эксплуатацию сотни квартир и частных домов, реконструированы и капитально отремонтированы школы и детские сады, построено более 52 км стратегических дорог, водопроводных сетей, реализованы десятки проектов, направленных на развитие здравоохранения, образования, культуры и финансировались другие важные отрасли.
27 декабря 2022 года состоялось внеочередное заседание Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», в ходе которого обсуждался и вопрос оказания срочной гуманитарной помощи Арцаху.