Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով տուժածների թիվը գերազանցել է 190-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Խոյ քաղաքից ոչ հեռու hունվարի 18-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 194-ի: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«(Արևմտյան Ադրբեջանի) նահանգի բժշկական կենտրոններ են դիմել երկրաշարժի հետևանքով 194 տուժածներ: Ընդ որում, միայն 24 մարդ է հոսպիտալացվել, նրանցից 10-ն արդեն բարեհաջող վիրահատվել Է», - ասել է Արևմտյան Ադրբեջանի նահանգապետը։
Նա նաև ընդգծել է, որ առաջիկա երեք օրվա ընթացքում նահանգի իշխանությունները երկրաշարժից տուժածներին վրանային ճամբարներում կապահովեն 850 տեղով և մարդասիրական օգնություն կտրամադրեն։
Ընդհանուր առմամբ, Արևմտյան Ադրբեջանի տարածքում ավերվել է առնվազն 500 բնակելի շենք։
Հունվարի 18-ին IRNA գործակալությունը, վկայակոչելով Խոյի քաղաքագլխին, հայտնել էր, որ տարերային աղետի հետևանքով տուժել է 133 մարդ, որոնցից 6-ի համար հոսպիտալացում Է պահանջվել։
Tasnim գործակալության տվյալներով՝ հարևան Արդաբիլի և Արևելյան Ադրբեջանի նահանգներում Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության օպերատիվ խմբերը բարձր պատրաստվածության վիճակի են բերվել տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար:
Հունվաի 18-ին 5,9 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Իրանի հյուսիս-արևմուտքում՝ Իրան-Թուրքիա սահմանի մոտ։ Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Խոյ քաղաքից 15 կմ հարավ-արևմուտք, օջախը՝ 5 կմ խորության վրա: Ցնցումները զգացվել են նաև Հայաստանում:

Число пострадавших при землетрясении в Иране превысило 190
Число пострадавших в результате землетрясения, которое произошло в среду недалеко от города Хой на северо-западе Ирана, увеличилось до 194. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в четверг сообщил губернатор провинции Западный Азербайджан, на территории которой находится город.
"В медицинские центры провинции обратились 194 пострадавших от землетрясения, - цитирует его агентствоTasnim. - При этом только 24 человека госпитализированы, 10 из них уже успешно прооперированы". Губернатор также подчеркнул, что власти провинции обеспечат всем пострадавшим от землетрясения 850 мест в палаточных лагерях и раздачу гуманитарной помощи на ближайшие трое суток.
Всего на территории Западного Азербайджана было разрушено не менее 500 жилых домов.
В среду агентство ИРНА проинформировало со ссылкой на мэра города Хой, что в результате стихийного бедствия пострадали 133 человека, 6 из них потребовалась госпитализация. По данным Тасним, оперативные группы иранского Общества Красного Полумесяца в соседних провинциях Ардебиль и Восточный Азербайджан были приведены в повышенную готовность для оказания помощи пострадавшим.
Землетрясение магнитудой 5,9 было зафиксировано в среду на северо-западе Ирана, в районе ирано-турецкой границы. Эпицентр находился в 15 км к юго-западу от города Хой, очаг залегал на глубине 5 км.