Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, թե որ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են բանակից ազատվել ողբերգական հրդեհից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ 15 զինծառայողի մահվան դեպքից հետո միջնորդություն է ներկայացրել Հանրապետության նախագահին 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարին աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ։
«Կոմպրոմիսներ չեն լինելու, եթե նույնիսկ վիզուալ ծառայությունը, կարգապահությունը պատշաճ չի իրականացվում, պետք է հետևի կոնկրետ պատասխանատվություն։ Այդ առումով որոշում եմ կայացրել և միջնորդություն եմ ներկայացրել 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարին աշխատանքից ազատելու, Հանրապետության նախագահը արդեն իսկ ստորագրել է որոշումը։ Հանձնարարել եմ նաև Պաշտպանության նախարարին, որ դեպքով պետք է շատ կոնկրետ անհատական հետևանքներ լինեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը իր հերթին զեկուցեց, թե վարչապետի հանձնարարականի մասով ինչ աշխատանքներ են իրականացվել։
« Զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի շտաբի պետը, թիկունքի պետը, կորպուսի հրամանատարի տեղակալը մարտական հերթապահության գծով, N զորամասի շտաբի պետ, հրամանատարի տեղակալ թիկունքի գծով, N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ, N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի հրամանատար և զինված ուժերի թիկունքի վարչության, հրդեհային անվտանգության ծառայության պետը»,- ասաց Պապիկյանը։
Պաշտպանության նախարարի խոսքով՝ նրանց զբաղեցրած պաշտոնները ինչ-որ կերպ առնչվում են դեպքին։
«Հետագայում քրեաիրավական գնահատական պետք է տրվի, ուստի նրանց հետագա պաշտոնավարումը նպատակահարմար չէ»,- եզրափակեց Պապիկյանը։

YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said he requested President Vahagn Khachaturyan to dismiss the Commander of the 2nd Army Corps over the fire which killed 15 troops in a barracks.
“There will be no compromise, there will be concrete accountability when service and discipline aren’t properly conducted even visually. I’ve decided and submitted a motion on dismissing the commander of the 2nd Army Corps, the President has already signed the decree. I have instructed the Minister of Defense that very concrete individual consequences must take place over this incident,” Pashinyan said.
In turn, Minister of Defense Suren Papikyan said that numerous military officials have been relieved of duties.
“The Chief of Staff of the 2nd Army Corps, Chief of Logistics, Deputy Corps Commander for Active Duty Service, Chief of Staff of the military base, deputy commander for logistics and head of engineering service, the commander of the engineering-sapper company of the military base and the military’s chief of logistics and fire safety service have been relieved of duties,” Papikyan said.