Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, թե ինչ հանգամանքներում է զորամասի կացարանում հրդեհ բռնկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նախնական տվյալներով 15 զինծառայողի մահվան պատճառ դարձած հրդեհը բռնկվել է հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման հետևանքով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Ռազմական ոստիկանության հայտնած նախնական տվյալներով՝ հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման հետևանքով տեղի է ունեցել բռնկում, որի ժամանակ օգտագործվել է նաև արգելված միջոց։ Խոսքը ավտոբենզինի մասին է, որ հնարավոր չի եղել հետագայում մարել»,- ասել է Պապիկյանը։
Հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում հրդեհ է բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Չնայած դեպքի վայրում ծավալվել են հրդեհաշիջման աշխատանքներ` հրդեհի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ. տվյալները ճշտվում են:

Gasoline is considered banned substance in barracks - defense minister
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. According to preliminary information the fire which killed 15 troops in a barracks was caused as a result of violation of fire safety rules, Minister of Defense Suren Papikyan said at the Cabinet meeting.
“According to preliminary information provided by military police, the fire broke out as a result of violation of fire safety rules, and banned substance was used. I am talking about gasoline, and it was impossible to extinguish it after it broke out,” he said.
Earlier the prosecution also said that the fire which killed 15 troops at a barracks was caused by negligent use of gasoline to start the fireplace.
The prosecution said that at 05:15, January 19, the military base contacted the Military Police Department of Vardenis and said that a fire broke out during the lighting of a fireplace with gasoline inside the building of the military base in Azat village around 01:30.
15 conscripts died in the fire. Another 6 conscripts and 1 officer are hospitalized with burns.
A criminal case has been initiated on aggravated violation of safety rules with hazardous materials which negligently caused multiple deaths.