Թուրքիան պատրաստ Է Հունգարիային մատակարարել HIMARS համակարգի այլընտրանքային տարբերակը. թուրք նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարան պատրաստ է Բուդապեշտի հետ քննարկել համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի (ՀԿՌՀ) մատակարարման տարբերակները՝ որպես ամերիկյան HIMARS-ի այլընտրանք։ Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի արդյունաբերության և տեխնոլոգիաների նախարար Մուստաֆա Վարանքը Հունգարիայում, որտեղ այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոյի հետ մասնակցել է տնտեսական համագործակցության երկկողմ հանձնաժողովի նիստին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
«Ես չգիտեմ՝ արդյոք Հունգարիան քայլեր կձեռնարկի (HIMARS գնելու հարցում), բայց կասեմ հետևյալը` Թուրքիայում մենք այլընտրանքային համակարգեր ենք արտադրում: Եթե (Հունգարիան) համապատասխան կարիք ունենա, ապա մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել այս համատեքստում», - նախարարի խոսքը մեջբերել Է TGRT հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ Սիյարտոն դրան ի պատասխան հստակեցրել է, որ իր բանակի համար սպառազինություններ գնելու տարբերակները քննարկելիս Հունգարիան, բնականաբար, առաջին հերթին դիմում է ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներին, այդ թվում՝ Թուրքիային։ ՀԿՌՀ-ներ գնելու տարբերակների վերաբերյալ նա ասել Է, որ կան առաջարկներ, որոնք գտնվում են գնահատման փուլում. գնահատումը նախ անցկացնում է պաշտպանության նախարարությունը, այնուհետև՝ կառավարությունը։
2022 թ. փետրվարին Հունգարիան բանակի արդիականացման և նոր սպառազինությունների գնման ծրագրի շրջանակներում հետաքրքրություն Է ցուցաբերել ԱՄՆ-ից HIMARS համակարգեր ձեռք բերելու հարցում։
Գործակալությունը նշում է, որ դատելով բաց աղբյուրներից՝ Հունգարիայի զինված ուժերի սպառազինության մեջ չկան համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր։ Ընդ որում, Թուրքիան դրանք արտադրում է: Մասնավորապես, դա Roketsan ընկերության T-122 համակարգն է։

В Турции заявили о готовности обсуждать с Венгрией поставку ей альтернатив системе HIMARS
Министр промышленности и технологий Турции Мустафа Варанк заявил, что Анкара готова обсуждать с Будапештом варианты поставки реактивных систем залпового огня (РСЗО) в качестве альтернативы американской HIMARS. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом он сказал в Венгрии, где участвовал вместе с главой МИД республики Петером Сийярто в заседании двусторонней комиссии по экономическому сотрудничеству.
"Я не знаю, будет ли Венгрия делать шаги [по закупке HIMARS], но скажу следующее: в Турции мы производим альтернативные системы. Если [у Венгрии] возникнет соответствующая потребность, то мы готовы предоставить необходимую поддержку в этом контексте", - цитирует министра телеканалTGRT.
Сийярто, как отмечает телеканал, в ответ на это пояснил, что при рассмотрении вариантов закупок вооружений для своей армии Венгрия, естественно, сначала обращается к союзникам по НАТО, в том числе к Турции. Относительно вариантов закупки РСЗО он сообщил, что есть предложенияна стадии оценки, которую сначала проводит Минобороны, а потом - правительство.
В феврале 2022 года Венгрия в рамках плана по модернизации армии и закупке новых вооружений проявила интерес к приобретению у США систем HIMARS. Судя по открытым источникам, у ВС Венгрии нет на вооружении реактивных систем залпового огня. При этом Турция производит их. В частности, это система Т-122 компании Roketsan.