Իրանի նախագահը ծրագրում է Թուրքիայից բացի, այցելել նաև Սիրիա
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ծրագրում է այցելել Թուրքիա և Սիրիա, հայտարարել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից:
«Ծրագրվում է Իրանի նախագահի այցը Թուրքիա և Սիրիա: Այդ ուղևորությունները տեղի կունենան պլանների վերջնական լրամշակումից հետո»։ Նախատեսվող այցերի ժամկետի մասին Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը չի հայտնել։ Ռայիսիի սպասվող ուղևորությունների ծրագրի մասին մանրամասներ նույնպես դեռ չեն հաղորդվում։ Ավելի վաղ իրանական ISNA լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով Թուրքիայի նախագահի խոսնակ Իբրահիմ Քալընին, հայտնել էր, որ Էբրահիմ Ռայիսիի այցը Թուրքիա տեղի կունենա առաջիկա շաբաթների ընթացքում և կլինի վերջին 4 տարիների ընթացքում Իրանի նախագահի առաջին այցը Թուրքիա:
Իրանը և Թուրքիան Ռուսաստանի հետ միասին կազմում են, այսպես կոչված, Աստանայի՝ Սիրիայում խաղաղ կարգավորման երաշխավոր երկրների եռյակը: Նոյեմբերի 23-ին կայացել Է Աստանայի ձևաչափով վերջին հանդիպումը, որի արդյունքներով Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան կրկին ընդգծել են, որ Սիրիայում հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, պաշտպանել են հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և մերժել երկրում «նոր իրողություններ ստեղծելու բոլոր փորձերը», ինչպես նաև դատապարտել են ահաբեկչական խմբավորումների ակտիվացումը։
Ղազախստանի մայրաքաղաքում Աստանայի ձևաչափով հաջորդ հանդիպումը, որը կդառնա արդեն 20-րդը, նախատեսված Է 2023 թվականի առաջին կեսին: Բացի դրանից, ակնկալվում է, որ Ռուսաստանում տեղի կունենա նաև «եռյակի» գագաթնաժողովը:

Президент Ирана планирует посетить Турцию и Сирию
Президент Ирана Эбрахим Раиси планирует посетить Турцию и Сирию. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник официальный представитель МИД исламской республики Насер Канани Чафи.
"Запланирован визит президента Ирана в Турцию и Сирию, - цитирует его агентствоISNA. - Эти поездки состоятся после окончательной доработки планов".
О дате планируемых визитов представитель МИД не сообщил. Подробностей о программе ожидаемых поездок Раиси пока также не приводится.
Иран и Турция наравне с Россией составляют т. н. астанинскую тройку стран - гарантов мирного урегулирования в Сирии. 23 ноября состоялась последняя встреча в астанинском формате, по итогам которой Россия, Иран и Турция вновь подчеркнули, что конфликт в Сирии не имеет военного решения, поддержали территориальную целостность республики и отвергли "все попытки создать новые реалии "на земле", а также осудили активизацию террористических группировок. Следующая встреча в астанинском формате в казахстанской столице, которая станет уже 20-й по счету, намечена на первую половину 2023 года. Кроме того, как ожидается, в России пройдет и саммит "тройки".