Հայաստանում հիմնադրվում է նոր արբիտրաժային կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում դատավորների ծանրաբեռնվածությունը էական խնդիր է և կառավարության օրակարգի առաջնային կարևորության հարցերից: Այս մասով իրականացվում են շարունակական բարեփոխումներ տարբեր ուղղություններով:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասաց Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ քայլեր են նախատեսում իրականացնել դատավորների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու համար:
«Դատավորների ծանրաբեռնվածությունը էական խնդիր է և մեր օրակարգի առաջնային կարևորության հարցերից: Այս մասով իրականացվում են շարունակական բարեփոխումներ տարբեր ուղղություններով: Նախ հարցին համապարփակ լուծում տալու համար աշխատում ենք դատարանների թվայնացման ուղղությամբ, ինչը հնարավորություն կտա և՛ դատավարության կողմերին, և՛ դատարանին դատավարական փաստաթղթերը ներկայացնել առցանց, արդյունքում խնայել ժամանակ ու այլ նյութական ռեսուրսներ»,- ասաց Մինասյանը։
Նախարարը հայտնեց, որ աշխատանքներ են տարվում դատավորների թվակազմի ավելացման ուղղությամբ. 2021-2022 թթ. դատավորների 50-ից ավելի նոր հաստիքներ են ավելացվել։
«Պետք է նշել, որ Հայաստանում բնակչության թվի համեմատությամբ դատավորների թվաքանակը դեռևս եվրոպական երկրների միջին ցուցանիշից խիստ ցածր է: Օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով ևս նվազեցնում ենք դատավորների ծանրաբեռնվածությունը. վարչական դատավարությունում և սնանկության վարույթում ընդլայնվել են գործերի քննության գրավոր ընթացակարգի կիրառման հիմքերը, հնարավորություն է նախատեսվել նոտարների համար արձակել վճարման կարգադրություններ, իսկ մշտապես գործող արբիտրաժային հաստատություններին՝ որոշակի դեպքերում արբիտրաժի վճիռն ուղարկել Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն՝ առանց կատարողական թերթ տալու համար դատարանին դիմելու, բացի այդ քաղաքացիական դատավարությունում ընդլայնվել են պարզեցված վարույթի կիրառման հիմքերը, որոնք բոլորը միտված են դատարանների ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը:
Զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում նաև վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակները ՀՀ-ում զարգացնելու ուղղությամբ. հիմնադրվում է նոր արբիտրաժային կենտրոն, ներդրվել են պարտադիր հաշտարարության կիրառման հիմքերը»,- եզրափակեց Մինասյանը։

В Армении создается новый арбитражный центр
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Загруженность судей в Армении является серьезной проблемой и одним из первостепенных вопросов в повестке дня правительства. В связи с этим проводятся непрерывные реформы по разным направлениям.
Об этом в интервью «Арменпресс» сказал министр юстиции Григор Минасян, отвечая на вопрос, какие шаги планируется предпринять для облегчения нагрузки на судей.
«Нагрузка судей является важным вопросом и одним из вопросов первостепенной важности в нашей повестке дня. В связи с этим проводятся непрерывные реформы по разным направлениям. Во-первых, для комплексного решения вопроса мы работаем над оцифровкой судов, что позволит и сторонам, и суду подавать судебные документы в режиме онлайн, в результате экономя время и другие материальные ресурсы, ", - сказал Минасян.
Министр сообщил, что ведется работа по увеличению числа судей: 2021-2022 гг. добавлено более 50 новых должностей судей.
«Следует отметить, что количество судей в Армении, по сравнению с населением, все же значительно ниже среднего показателя европейских стран. Благодаря изменениям в законодательстве мы также снижаем нагрузку на судей: в административном судопроизводстве и банкротстве расширены основания для применения письменного порядка рассмотрения дел, предусмотрена возможность выдачи нотариусами платежных поручений, а постоянно действующими арбитражными учреждениями направления арбитражного решения в Службу исполнительного производства в отдельных случаях, без обращения в суд о выдаче исполнительного листа, помимо гражданских в судебном процессе расширены основания для применения упрощенного производства, все они направлены на снижение нагрузки на суды.
Параллельно ведется работа по развитию альтернативных методов разрешения споров в РА: создается новый арбитражный центр, вводятся основы применения обязательной медиации", - заключил Минасян.