Ոչ մի ռուս պաշտոնյա երբեք չի խոսել Միութենական պետությանը Հայաստանի միանալու մասին. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Բելառուսի միութենական պետությանը միանալու հարցով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու մասին լուրերը փաստերով հիմնավորված չեն և չեն համապատասխանում իրականությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Դիվանագետը հայտնել է, որ եթե նման հայտարարություններ արվում են առանց փաստերի, և միևնույն ժամանակ նշում են երկիրը և պահանջներ են ներկայացնում նրան, ապա դա պետք է հիմնավորել փաստերով։
«Կա՞ն փաստեր: Ինչպե՞ս է հարկադրվել: Ինչպե՞ս է դա տեղի ունեցել… Ոչ մի ռուս պաշտոնյա երբեք չի խոսել միութենական պետությանը Հայաստանի միանալու մասին։ Այս կարգի բոլոր հայտարարություններին գնահատականներ տրվել են», - ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ նույնը կարելի է ասել այն լուրերի համատեքստում, թե Մոսկվան Երևանին պարտադրում է միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին:
«Սա կեղծիք է, որի մասին նույնպես բազմիցս խոսվել է։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում քննարկվում են հաղորդակցությունների բացման տարբեր ուղիներ, այդ թվում՝ Հայաստանի հարավում երկաթուղային գծով երթևեկության վերականգնման հետ կապված հարցեր։ Այս աշխատանքի սկզբունքներից մեկը, որը չի վիճարկվում ո՛չ Երևանի, ո՛չ Բաքվի կողմից, այն է, որ երթուղիների նկատմամբ ինքնիշխանությունը պատկանում է այն կողմին, ում տարածքով դրանք անցնում են», - ընդգծել է Զախարովան։

Никто из российских чиновников ничего не говорил о присоединении Армении к Союзному государству: Захарова
Официальный представитель МИД России Мария Захарова назвала фейком заявления о принуждении Еревана вступить в Союзное государство РФ и Беларуси. Как сообщает Арменпресс, об этом Захарова сказала в ходе очередного еженедельного брифинга.
Дипломат отметила, что если делаются такие заявления без фактов, и при этом упоминают страну и предъявляют ей претензии, то это нужно подкреплять фактами.
«Тогда мы сможем дополнительно прокомментировать и добавить что-то к уже сказанному пресс-­секретарем президента [РФ] о том, что никто из российских чиновников ничего подобного не говорил. Я имею в виду присоединение Армении к Союзному государству», - сказала Захарова.
«Это фейк. О чем мы тоже неоднократно говорили. В соответствии с трехсторонним заявлением лидеров Армении, Азербайджана и России от 11 января 2021 года, в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию региональных коммуникаций обсуждаются различные пути открытия коммуникаций, в их числе и восстановление железнодорожной ветки на юге Армении. Один из принципов этой работы, который не оспаривается ни Баку, ни Ереваном таков, что суверенитет над маршрутами принадлежит той стороне, по чьей территории пролегают дороги», - подчеркнула Захарова.