Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վահագն Խաչատուրյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից:
Իր խոսքում Վահագն Խաչատուրյանը նշել է. «Նախ շնորհակալություն այցի համար: Զգացված եմ: Մենք առիթ ունենում ենք շատ շփվելու: Քիչ է լինում, որ այսպիսի պաշտոնական շփում ունենանք, բայց կարևոր եմ համարում և՛ անձամբ ինձ համար, և՛ հասարակության, ժողովրդի համար:
Մի հանգամանքի վրա եմ ուշադրություն դարձրել՝ հանդիպման ժամանակ ի՞նչ պիտի քննարկենք, ինչի՞ մասին կարող ենք խոսել: Ուզում եմ արձանագրել մի կարևոր հանգամանք, որ տնտեսական առումով կառավարության ձեռքբերումները շատ ակնառու են: Այստեղ Ձեր և կառավարության ներդրումը շատ մեծ է:
Ես անընդհատ հետևել եմ, արդեն ինչ-որ ժամանակ կառավարության անդամ չեմ, բայց մասնագիտական իմ հետաքրքրությունների շրջանակում ասեմ, որ շատ քիչ երկրներ կան, որ այսպիսի հաջողություններ են արձանագրել, շատ քիչ երկրներ կան, որ համաշխարհային տնտեսական ծանր պայմաններում կարողացել են իրենց հնարավորությունները մաքսիմալ օգտագործել: Ես Ձեզ կարող եմ ասել, գնահատական տալ, որ սա պայմանավորված է ոչ թե մեկ տարվա աշխատանքով, այլև վերջին չորս տարիներին կատարած բարեփոխումներով: Սա ուզում եմ, որ նաև Դուք ուղղակի որպես մասնագետի գնահատական ընդունեք, որովհետև ինձ հետաքրքրում էր, թե ինչպե՞ս է ստացվում, որ մեզ մոտ այսպիսի հաջողություններ ենք ունենում:
Դա պայմանավորված է հիմնականում նրանով, որ մեզ մոտ բիզնեսը հիմնականում ազատվել է բոլոր կապանքներից, ազատ գործում է, որտեղ ցանկանում է, ինչպես ցանկանում է: Կառավարությունը շատ հաջողությամբ կարողանում է իր լծակներն օգտագործել, հատկապես՝ տնտեսական օրենքների առումով, այդ թվում՝ հարկային, և նաև ինչու չէ, վարչական լծակները հնարավորինս հեռու պահելով՝ թուլացնելով:
Եվ մի կարևոր հանգամանք կա, որին ես երազում էի, որ մի օր գա, որ մենք մի երկիր ունենանք, որտեղ գործարարը շահագրգռված լինի պետության հետ աշխատել ավելի ազնիվ, ավելի բաց, հարկերը վճարի: Հիմա, երբ մենք եկող տարի անցնում ենք նաև հարկային էլեկտրոնային հաշվետվությունների, կարծում եմ, դա հնարավորություն է և փորձը երևի ցույց կտա, որ այդտեղ պետք չէ ի սկզբանե մտածել՝ գործարարը, հարկատուն հանցավոր մտածողությամբ են աշխատում: Միշտ այդպես է եղել, Խորհրդային Միությունից եկող:
Հիմա, կարծում եմ, Դուք կարողացել եք փոխել այդ մտայնությունը և եկող տարի բիզնեսն իր պատասխանը կտա լավ իմաստով և մենք կարող ենք արձանագրել հաջողություններ: Այդ առումով, ուզում եմ առիթն օգտագործել, շնորհավորել Ձեզ ձոռքբերումների համար: Հասկանում եմ, որ շատ դժվար ժամանակներ են կառավարության համար: Վերջին իրադարձություններն առավել ևս, բայց համոզված եմ, որ սրանով մեր ուղղուց պետք է չշեղեն, և հիմնականում այս արհեստական դժվարությունները հենց միտված են դրան, որպեսզի շեղվենք և զբաղվենք ավելի կարևոր գործերով, բայց կարծում եմ, որ, Դուք միշտ էլ դա նշում եք, որ բոլոր գործերն են կարևոր, և մենք պետք է բոլոր այդ կարևոր գործերը կարողանանք հաջողությամբ ավարտել»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ: Շնորհակալ եմ հյուրընկալության համար: Այո, Դուք ճիշտ եք նշում, մենք, իրականում, շատ հաճախ ենք շփվում, շատ հաճախ ենք խոսում, քննարկումներ ունենում և՛ Անվտանգության խորհրդի նիստերին, և՛ աշխատանքային խորհրդակցություններին, բայց կարծում եմ, որ նաև այս ֆորմատով աշխատանքային քննարկումները շատ կարևոր են նաև, որպեսզի ժամանակ առ ժամանակ մենք նաև ամփոփենք արդյունքները և առաջիկայի մասին խոսենք:
Կուզեմ շնորհակալություն հայտնել տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ գնահատականի կապակցությամբ: Իհարկե, դա կարևոր է, և լիարժեք համաձայն եմ, որ տնտեսական աճի հեղինակը, իրականում ոչ թե կառավարությունն է, այլ այն մարդիկ, ովքեր ստեղծում են այդ աճը, այլ բան, որ կառավարությունը պետք է չխանգարի նրանց տնտեսությունը զարգացնելու գործում: Երկրորդն էլ՝ որտեղ հնարավոր է օգնել և այնտեղ, որտեղ կարող է օգնել և ինչով կարող է օգնել, օգնի: Մենք էլ այդ տրամաբանությամբ ենք առաջնորդվում: Իհարկե, այս առումով, շատ կարևոր է հավասար մրցակցային դաշտի ապահովումը և, իհարկե, նաև կարգավորումը՝ բյուրոկրատական քաշքշուկների կրճատումը, ներդրումային միջավայրի բարելավումը: Այստեղ շատ անելիքներ կան, մենք բազմիցս ենք այդ թեմաներով խոսել: Եվ մենք այդ բարեփոխումների օրակարգին միանշանակ նվիրված ենք:
Իհարկե, անվտանգային միջավայրի հետ կապված հարցերը շատ ավելի մեծ ժամանակ են խլում, հասկանալիորեն: Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակը մտահոգիչ է և դատապարտելի, որ ի հեճուկս նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ունենք այն, ինչ ունենք: Իսկ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նման իրավիճակ չպետք է լիներ ընդհանրապես և հույս ունեմ, որ նաև միջազգային մեր գործընկերների ջանքերի և ուղիղ հաղորդակցությունների, նաև որոշակի քննարկումների արդյունքում մեզ կհաջողվի այս իրավիճակը կարգավորել, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանում երկարատև կայունության և խաղաղության հասնել:
Համոզված եմ՝ այսօր մենք օրակարգի այս բոլոր հարցերը մանրամասն կքննարկենք: Չնայած, կրկին եմ ասում, մենք պարբերաբար հանդիպում ենք, և ես շատ ուրախ եմ ու շնորհակալդրա համար, որ լիարժեք հաղորդակցություն կա և՛ մեր միջև անձնապես, և՛ նախագահի աշխատակազմի ու կառավարության աշխատակազմի միջև: Դա շատ կարևոր է պատշաճ աշխատանքային մթնոլորտ ապահովելու համար»:

Nikol Pashinyan meets with Vahagn Khachaturyan
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan met with the President of the Republic Vahagn Khachaturyan, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Vahagn Khachaturyan noted in his speech. "First of all, thank you for your visit. I am touched. We often have the opportunity to communicate. It is rare that we have such an official contact, but I consider it important both for me personally and for the society, the people.
I paid attention to one circumstance: what should we discuss during the meeting, what can we talk about? I want to record an important fact that the economic achievements of the government are very outstanding. You and the government have a great contribution here.
I have been constantly following, I have not been a Cabinet member for some time now, but due to my professional interests, I must say that there are very few countries that have recorded such success, there are very few countries that have been able to use their opportunities to the maximum in difficult global economic conditions. I can tell you, give an assessment, that this is not due to one year's work, but due to the reforms made in the last four years. I want you to take this as a professional assessment, because it was interesting for me how we manage to record such success.
This is mainly due to the fact that our business is mostly freed from all shackles, it operates freely, where it wants, as it wants. The government is very successful in using its leverage, especially in terms of economic laws, including taxation, and why not, keeping administrative leverage as far as possible, loosening it.
And there is an important circumstance that I dreamed of, that one day we would have a country where a businessman should be interested in working with the state more honestly, more openly, and pays taxes. Now, when we switch to electronic tax reports next year, I think it is an opportunity and experience will probably show that there is no need to think from the beginning that the businessman and the taxpayer are working with a criminal mindset. It's always been that way, coming from the Soviet Union.
Now, I think you have managed to change that mindset and next year the business will give its answer in a good way and we can record success. In that regard, I want to take this opportunity to congratulate you on your achievements. I understand that these are very difficult times for the government, particularly, considering the recent events, but I am sure that we should not be diverted by this, and mainly these artificial hardships are aimed at this, so that we can be diverted and do more important things, but I think that, you always mention it, that all works are important, and we must be able to successfully complete all those important endeavours."
In his turn, Prime Minister Pashinyan noted. "Thank you, honorable Mr. President. Thank you for your hospitality. Yes, you are right, we actually communicate very often, we talk very often, we have discussions both at Security Council meetings and at working consultations, but I think that working discussions in this format are also very important, so that from time to time we will also summarize the results and talk about the things to be done in the future.
I would like to thank you for the assessment of the economic indicators. Of course, it is important and I fully agree that the author of economic growth is not really the government, but the people who create that growth, and that the government should not create obstacles for them to develop the economy. The second thing is to help where it is possible and where it can help and with what it can help. We are also guided by that logic. Of course, in this regard, it is very important to ensure an equal competitive field and, of course, also regulation - reduction of bureaucratic hassles, improvement of the investment environment. There is a lot to be done here, we have talked about these issues many times. And we are definitely committed to the reform agenda.
Of course, issues related to the security environment understandably take much more time. The situation in Lachin Corridor is worrisome and condemnable that despite the trilateral declaration of November 9, we have what we have. And with the trilateral declaration of November 9, such a situation should not have happened at all, and I hope that as a result of the efforts and direct communications of our international partners, as well as certain discussions, we will manage to settle this situation, in general, to achieve long-term stability and peace in the region.
I am sure that today we will discuss all these agenda items in detail. Although, I say again, we meet regularly, and I am very happy and thankful for that, that there is full communication both between us personally, and between the President's staff and the Government's staff. It is very important to ensure a proper working environment."