Հիվանդանոցները դժվարանում են մատակարարումների հարցում, սննդի պակասն անխուսափելի է. Արոնյանը՝ ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց թիմի նախկին անդամ Լևոն Արոնյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն՝ բոլոր կարող ուժերին կոչ անելով օգնել Արցախն ապաշրջափակելու հարցում:
«Այս պահին, երբ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120 հազար հայեր արդեն 10 օր գտնվում են շրջափակման մեջ ։ Նրանք բախվում են էքզիստենցիալ սպառնալիքի Ադրբեջանի կողմից, որն օգտագործում է տարբեր անօրինական մեթոդներ ՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը արգելափակելու համար»,- գրել է Արոնյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ ճանապարհը պետք է բաց մնա և ապահովի Արցախի ու Հայաստանի միջև հուսալի կապը։
«Հենց հիմա ռուսական խաղաղապահ ուժերը ծաղրի են ենթարկվում ադրբեջանցի «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից, որոնք տարբեր կեղծ պատրվակներով փակում են ճանապարհը: Մինչ մենք տեսնում ենք, որ տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում են ադրբեջանցի պաշտոնյաների այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակն անցնում է, երեխաները չեն կարողանում տուն վերադառնալ, հիվանդանոցները դժվարանում են մատակարարումների հարցում, և սննդի պակասն անխուսափելի է: Ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ում ուժերի սահմաններում է, օգնել իմ հայրենիքին ՝ ուղերձը տարածելով և ուղիներ գտնելով օգնելու մեծ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գրել է Արոնյանը:

“Hospitals struggling with supplies, food shortage is imminent” – chess GM Levon Aronian on Azeri blockade of Artsakh
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Armenian chess grandmaster Levon Aronian issued a statement asking everyone in their power to help Armenians amid the Azeri blockade of Artsakh (Nagorno Karabakh).
“At this moment while the whole world is preparing for the winter holidays, 120 thousand of Armenians living in Nagorno Karabakh are already in a blockade for 10 days. They are facing existential threat from Azerbaijan who are using different illegal methods to block the only road connecting Stepanakert to Armenia.
Armenia had devastating losses during the 44 day war in 2020. The peace agreement signed between Armenia ,Azerbaijan and Russia specified that the road will remain open and will serve all countries in the region. Right now the Russian peacekeeping forces are being taunted by Azerbaijani “ecology activist” that block the road under different false premises.
While we see different organizations condemning this provocative actions by Azerbaijani officials , time is passing , the kids can’t come back home, hospitals are struggling with supplies and the food shortage is imminent.
I urge everyone in their power to help my homeland by spreading the message and finding ways to help the people in a great need,” Aronian said in the statement.