Հիվանդանոցները դժվարանում են մատակարարումների հարցում, սննդի պակասն անխուսափելի է. Արոնյանը՝ ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց թիմի նախկին անդամ Լևոն Արոնյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն՝ բոլոր կարող ուժերին կոչ անելով օգնել Արցախն ապաշրջափակելու հարցում:
«Այս պահին, երբ ամբողջ աշխարհը պատրաստվում է ձմեռային տոներին, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120 հազար հայեր արդեն 10 օր գտնվում են շրջափակման մեջ ։ Նրանք բախվում են էքզիստենցիալ սպառնալիքի Ադրբեջանի կողմից, որն օգտագործում է տարբեր անօրինական մեթոդներ ՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը արգելափակելու համար»,- գրել է Արոնյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ ճանապարհը պետք է բաց մնա և ապահովի Արցախի ու Հայաստանի միջև հուսալի կապը։
«Հենց հիմա ռուսական խաղաղապահ ուժերը ծաղրի են ենթարկվում ադրբեջանցի «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից, որոնք տարբեր կեղծ պատրվակներով փակում են ճանապարհը: Մինչ մենք տեսնում ենք, որ տարբեր կազմակերպություններ դատապարտում են ադրբեջանցի պաշտոնյաների այս սադրիչ գործողությունները, ժամանակն անցնում է, երեխաները չեն կարողանում տուն վերադառնալ, հիվանդանոցները դժվարանում են մատակարարումների հարցում, և սննդի պակասն անխուսափելի է: Ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ում ուժերի սահմաններում է, օգնել իմ հայրենիքին ՝ ուղերձը տարածելով և ուղիներ գտնելով օգնելու մեծ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` գրել է Արոնյանը:

Нехватка продовольствия в больницах неизбежна: Аронян о закрытии азербайджанцами Лачинского коридора
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Бывший член мужской сборной Армении по шахматам Левон Аронян сослался на закрытие Азербайджаном Лачинского коридора, призвав все силы помочь разблокировать Арцах.
«В этот момент, когда весь мир готовится к зимним праздникам, 120 тысяч армян, проживающих в Нагорном Карабахе, уже 10 дней находятся в осаде. Они сталкиваются с экзистенциальной угрозой со стороны Азербайджана, который различными незаконными методами блокирует единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией", - написал Аронян.
Он добавил, что в трехстороннем заявлении лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года говорится, что дорога должна оставаться открытой и обеспечивать надежную связь между Арцахом и Арменией.
«Сейчас российские миротворческие силы высмеиваются азербайджанскими «экологами», которые под разными надуманными предлогами блокируют дорогу. В то время как мы видим, как различные организации осуждают эти провокационные действия официальных лиц Азербайджана, время идет, дети не могут вернуться домой, больницы испытывают трудности с поставками, а нехватка продовольствия неизбежна. Я призываю всех, кто в силах помочь моей родине, распространяя послание и находя способы помочь нуждающимся людям», - написал Аронян, сообщает«Арменпресс».