Առանց պատժամիջոցների ալիևյան ռեժիմը խելքը գլուխը չի հավաքելու. Արտակ Բեգլարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը, ով նստացույց է իրականացնում ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց, ակնկալում, պահանջում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհի փակման հարցը քննարկվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի բարձր մակարդակի միջազգային ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա. Բեգլարյանն Ադրբեջանի նկատմամբ հստակ պատժամիջոցների կարիք է տեսնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բեգլարյանը նման տեսակետ հայտնեց ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում:
Բեգլարյանը կարծում է, որ ճանապարհի փակման առնչությամբ միջազգային արձագանքը կարելի է մասնակի կամ ամբողջությամբ դրական գնահատել, սակայն ընդհանուր առմամբ արդյունքը, արդյունավետությունը բացասական է գնահատում: «Անկախ նրանից, թե ինչ է ասվում, ինչ է հայտարարվում, ակնհայտ է, որ դա չի ազդում Ադրբեջանի վարքի վրա: Եվ Ադրբեջանն արդեն 8-րդ օրն է, շարունակում է Արցախի ժողովրդի ամբողջական շրջափակումը, կոլեկտիվ պատանդառությունը: Այդ տեսանկյունից միջազգային հանրության գործողությունները գնահատում եմ բացասական»,-ասաց նա:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Բերձորի (Լաչինի) միջանցքը: ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև դեկտեմբերի 19-ը ժամանակ է տվել՝ Հայաստանի ներկայացրած պահանջին պատասխանելու համար: Սակայն, թե քանի օր ՄԻԵԴ-ը կքննարկի փաթեթն ու երբ միջանկյալ որոշում կհրապարակի, Բեգլարյանը դժվարացավ ասել:
«Դրան զուգահեռ արդեն գործընթացներ են մեկնարկել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում: Հայտարարվեց, որ Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ այլ հարցերի շարքում նաև փակ ձևաչափով քննարկվել է Արցախի, մասնավորապես ճանապարհի հարցը: Մենք ակնկալում ենք, պահանջում ենք, ՀՀ ԱԳՆ-ն էլ ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում հրատապ կարգով, բաց ձևաչափով մանրամասն այս հարցը քննարկվի, որպեսզի ՄԱԿ ԱԽ-ն էլ, խորհրդի անդամներն էլ հստակ դիրքորոշումներ հայտնեն: Սա կարևոր ձևաչափերից մեկն է, որով հնարավոր կլինի բարձր մակարդակի միջազգային ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա»,-ասաց Բեգլարյանը:
Նա ավելի էական համարեց գործնական քայլեր ձեռնարկելը, այսինքն՝ հնարավոր պատասխանատվության միջոցների կիրառումը Ադրբեջանի, Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ: «Առանց հստակ պատասխանատվության միջոցների, պատժամիջոցների, ես համոզված եմ, որ ալիևյան ռեժիմը խելքը գլուխը չի հավաքելու: Եվ այդ անպատժելիությունն անընդհատ նոր հանցագործություններ է ծնելու»,-ընդգծեց Արցախի պետնախարարի խորհրդականը:
Բեգլարյանը հավանական չի համարում, սակայն նաև անհնար չի համարում, որ, եթե ոչ կոլեկտիվ միջազգային հանրությունը, ապա գոնե կոնկրետ երկրներ կարող են առնվազն պատժամիջոցների կիրառման սպառնալիքներ հնչեցնել, ինչը կարող է որոշակի զսպող հանգամանք լինել:
«Սակայն ցավալի է, որ այդ ֆոնին, երբ պատժամիջոցներ են անհրաժեշտ, դեկտեմբերի 17-ին Բուխարեստում Ալիևի հետ ստորագրվում է էներգետիկ՝ էլեկտրամատակարարման համաձայնագիրը, որը շատ խոշոր ծրագիր է: Ներկա է լինում նաև Եվրահանձնաժողովի նախագահը, նա շրջափակման ֆոնին գնում, Ալիևի հետ համաձայնագիր է ստորագրում և ողջունում Ալիևին, սա արդեն ցավալի է»,-ասաց Բեգլարյանը:
Նա նշեց՝ ճանապարհը բացելու համար հստակ է, որ Ադրբեջանի կողմից նախապայմաններն առկա են, եթե չլինեին, վաղուց բացած կլինեն: «Իրենք ինչ-որ բան ակնկալում, պահանջում են, որ փակ են պահում: Թե առերևույթ, թե խորքային առումով իրենք հստակ նպատակներ ունեն: Ռուսական կողմն այդ ուղղությամբ աշխատում է, միջնորդություն կա, որոշակի բանակցային գործընթաց կա»,-ասաց նա:
Արցախյան կողմը ևս ներգրավվածություն ունի բանակցություններում: Բոլոր երկխոսությունները տեղի են ունենում ռուսական միջնորդական ջանքերով: Բեգլարյանը համոզված է՝ Ադրբեջանի գլխավոր խորքային նպատակը Արցախի ժողովրդի հայրենազրկումը, ցեղասպանությունը, էթնիկ զտումն է: Իսկ հայկական կողմի ռազմավարական նպատակը դրան հակառակ պետք է լինի՝ Արցախի պահպանումը որպես հայկական հայրենիք, իրավիճակի կայունացումը և երկարաժամկետում Արցախի զորացումը, զարգացումը՝ իհարկե ՀՀ-ի հետ միասին, որը թույլ կտա ժամանակի ընթացքում ձգտել հակամարտության կայուն, արդարացի, վերջնական կարգավորման՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ:
Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից ճանապարհը փակելու հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ Բեգլարյանը հայտնեց, որ դեռ պաշարներ կան, բայց, բնականաբար, ավելի քիչ: Կա կոնկրետ տեսակի, երբեմն կենսական, երբեմն ոչ կենսական բնույթի ապրանքատեսակների կամ բացակայություն կամ սուր սղություն:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Artsakh State Minister’s Advisor Artak Beglaryan is demanding the UN Security Council to discuss the Azeri blockade of the Lachin Corridor. Beglaryan said it would allow exerting high level international pressure upon Azerbaijan.
Beglaryan, who himself is unable to return to Nagorno Karabakh amid the blockade, has been demonstrating outside the UN office in Armenia for already eight days.
Beglaryan said sanctions must be imposed against Azerbaijan.
He described the international reaction to the Azeri blockade as partially or entirely positive, however he assessed the result and effectiveness as negative.
“Regardless of what is being said, it is obvious that it doesn’t impact Azerbaijan’s behavior. And it is already the eight day that Azerbaijan continues the total blockade, collective captivity of the people of Artsakh. From this perspective I assess the international community’s actions as negative,” Beglaryan told reporters.
The Office of the Armenian Representative for International Legal Affairs appealed to the European Court of Human Rights, asking to impose provisional measures and make Azerbaijan unblock the Lachin Corridor. The ECHR gave Azerbaijan until December 19 to respond to the demand. However, Beglaryan said he can’t say for certain how long the court will discuss the issue and when the interim decision will be published.
“At the same time processes have started in the UNSC. It was announced that at the initiative of France the issue of Artsakh, namely the road, was discussed among other issues in a closed format. We expect and demand, and the Foreign Ministry of Armenia is also making efforts in this direction, for the UN Security Council to hold urgent, open-format discussions of this issue, so that the UNSC and members of the council express clear positions. This is one of the important formats through which it will be possible to exert international pressure on Azerbaijan,” Beglaryan said.
He said taking practical steps is more significant, meaning the initiation of possible accountability measures against Azerbaijan and the Azerbaijani authorities. “Without clear measures for accountability, sanctions, I am sure that the Aliyev regime won’t come to senses. And that impunity will always lead to new crimes,” Beglaryan said.
Beglaryan said that if not the collective international community then at least individual countries were to voice the threat of sanctions it could act as a restraining measure. However, he said it is unlikely that countries would do so, but at the same time not impossible.
“But it is regrettable that against this backdrop, when sanctions are needed, an energy supply agreement is being signed with Aliyev in Bucharest on December 17, which is a very major program. The President of the European Commission was present, and on the backdrop of the blockade she signs the agreement with Aliyev and welcomes Aliyev, this is already regrettable,” Beglaryan said.
Beglaryan said that it is clear that Azerbaijan has preconditions for opening the road, otherwise the road would be opened long ago. “They are expecting, demanding something, that’s why they are keeping it closed. They have deep goals both explicitly and covertly. The Russian side is working in this direction, they are mediating, there is a certain negotiations process,” Beglaryan said.
The Nagorno Karabakh side is also involved in the talks. Every dialogue is held with mediation efforts from the Russian side. Beglaryan said he is sure that Azerbaijan’s main deep goal is the exodus of Armenians from Artsakh, genocide, ethnic cleansing. While the Armenian side’s strategic goal must be the opposite – keeping Artsakh as an Armenian homeland, the stabilization of the situation and in long-term the strengthening and development of Artsakh together with Armenia, which would enable to seek sustainable, just and final solution to the conflict with support from the international community.
Speaking about the humanitarian crisis in Artsakh as a result of the blockade, Beglaryan said Artsakh still has reserves, but already fewer. Shortages of various items exist.