Արցախի ՄԻՊ-ի նախաձեռնած ակցիայի մասնակիցները Չինաստանի դեսպանատան մոտ ներկայացրեցին այդ երկրից իրենց ակնկալիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակումն ու գազամատակարարման դադարեցումը ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության շատ հստակ դրսևորում է. Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հույս հայտնեց, որ Չինաստանը կարող է այս հարցը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում դարձնել քննարկման թեմա և առաջ մղել Արցախի ժողովրդի կյանքի իրավունքի պաշտպանության կարևորությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ստեփանյանը նման տեսակետհայտնեց Չինաստանի դեսպանատան դիմաց իրականացված բողոքի ակցիայի ժամանակ:
«Չինաստանը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամներից մեկը և կարևորագույն դերակատարություն ունի աշխարհում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում խաղաղության պահպանման օրակարգն առաջ մղելու հարցում: Հաշվի առնելով նաև Չինաստանի հետ հայ ժողովրդի պատմական բարեկամական հարաբերությունները և նաև այն հանգամանքը, որ Չինաստանը ևս կարող է այս հարցը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում դարձնել քննարկման թեմա և առաջ մղել Արցախի ժողովրդի կայնքի իրավունքի պաշտպանության կարևորագույն հարցը՝ մենք որոշել ենք մեր պատրաստած նամակը փոխանցել նաև Հայաստանում Չինաստանի ներկայացուցչին»,- ասաց Գեղամ Ստեփանյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը չի կատարում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները. հատկապես սկսած 2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներից՝ Ադրբեջանը առավել ինտենսիվ կերպով խախտում է հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները:
Ըստ նրա՝ որպեսզի Արցախը կարողանա միջազգային հստակ երաշխիքներ ունենալ, անհրաժեշտ է գործարկել ՄԱԿ-ի համապատասխան գործիքակազմը, իսկ դրա համար հարցը պետք է քննարկման առարկա դառնա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, և անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները իրենց դիրքորոշումը պետք է արտահայտեն:
«Այսօր մենք այստեղ ենք տեղեկացնելու Չինաստանի ներկայացուցիչներին, որ Արցախում այս պահին 120 հազար մարդ գտնվում է շրջափակման մեջ: Ադրբեջանը դիտավորյալ դադարեցրել է Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Արցախ գնացող միակ գազատարի աշխատանքները, և այսօր՝ ձմեռվա այս պայմաններում, 120 հազար մարդ զրկված է ջեռուցման, տաք ջրի հնարավորությունից և այլ կենսական նշանակության պայմաններից: Արցախում այս պահին դադարեցված են դպրոցների, մանկապարտեզների աշխատանքները, դժվարություններով են աշխատում հիվանդանոցները: Այս հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար ամբողջ միջազգային հանրությունն է պատասխանատվություն կրում, այդ թվում՝ Չինաստանը»,- եզրափակեց Գեղամ Ստեփանյանը :
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները դիմեցին Չինաստանի կառավարությանը՝ օգտագործել իր հեղինակությունը և հնարավորությունները Արցախի շուրջ ստեղծված այս աղետալի հարցը միջազգային հարթակներում քննարկման առարկա դարձնելու համար և սատար կանգնել Արցախի ժողովրդին:

В ходе акции перед посольством КНР омбудсмен Арцаха озвучил ожидания от Китая
Блокада Арцаха и перекрытие подачи газа – это яркое проявление геноцидальной политики Азербайджана. Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян выразил надежду, что Китай сможет сделать этот вопрос предметом обсуждения в Совете Безопасности ООН и продвигать важность защиты права на жизнь народа Арцаха.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение Степанян высказал во время акции протеста перед посольством Китая.
«Китай является одним из пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН и играет важную роль в мире, в том числе в продвижении миротворческой повестки в рамках ООН. Принимая во внимание исторические дружественные отношения армянского народа с Китаем, а также тот факт, что Китай также может вынести этот вопрос на обсуждение в Совете Безопасности ООН и продвинуть важный вопрос защиты права народа Арцаха на жизнь, мы решили передать подготовленное нами письмо и послу Китая в Армении», - сказал Гегам Степанян.
Омбудсмен Арцаха отметил, что очевидно, что Азербайджан не выполняет положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и особенно начиная с февраля-марта 2022 года, Азербайджан более интенсивно нарушает практически все положения заявления.
По его словам, для того, чтобы Арцах мог иметь четкие международные гарантии, необходимо запустить соответствующий инструментарий ООН, а для этого вопрос должен стать предметом обсуждения в Совбезе ООН, и все члены Совбеза должны выразить свою позицию.
«Сегодня мы здесь, чтобы сообщить представителям Китая, что в настоящее время в Арцахе в блокаде находятся 120 тысяч человек. Азербайджан намеренно остановил работу единственного газопровода, идущего из Республики Армения в Арцах, и сегодня в этих зимних условиях 120 тысяч человек лишены возможности отопления, горячей воды и других жизненных условий. В Арцахе на данный момент остановлена работа школ и детских садов, с трудом работают больницы. Все международное сообщество, включая Китай, несет ответственность за преодоление этого гуманитарного кризиса», - заключил Гегам Степанян.
Участники акции обратились к правительству Китая с призывом использовать свой авторитет и возможности, чтобы сделать эту катастрофическую проблему вокруг Арцаха предметом обсуждения на международных площадках и поддержать народ Арцаха.