Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել իրանցի ձեռնարկատերերի և պաշտոնյաների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել իրանցի ձեռնարկատերերի և պաշտոնյաների դեմ, որոնց մեղադրել է Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումներին մասնակցելու մեջ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «РИА Новости» գործակալությունից:
Բրիտանական կառավարության կայքում զետեղված հաղորդագրության համաձայն՝ պատժամիջոցները վերաբերում են «իրանցի այն գործարարներին և պաշտոնյաներին, որոնք կապված են Կրեմլի համար անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության և/կամ մատակարարման հետ»։
Պատժամիջոցների ցանկում է հայտնվել Oje Parvaz Mado Nafar Company ընկերությունը, դրա տնօրեն Յուսեֆ Աբութալեբին։ Բացի այդ, պատժամիջոցներ են սահմանվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի բրիգադային գեներալ Աբդոլլահ Մեհրաբիի և Իրանի ավիացիոն արդյունաբերության կազմակերպության ղեկավար Աֆշին Հաջեհ Ֆարդի նկատմամբ։
Արևմուտքի երկրները պնդում են, որ Իրանը, իբր, ներկայումս անօդաչու թռչող սարքեր է մատակարարում Ռուսաստանին Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների համար։ Մոսկվան և Թեհրանը բազմիցս հերքել են նման մեղադրանքները։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել է, որ Թեհրանը Ռուսաստանի Դաշնությանը մատակարարել է անօդաչու թռչող սարքեր, սակայն Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից մի քանի ամիս առաջ։
Երեկ Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին հայտարարել էր, որ անօդաչուների հարցով ուկրաինացի և իրանցի փորձագետների հանդիպման ժամանակ Կիևն ապացույցներ չի ներկայացրել Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից իրանական անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործելու վերաբերյալ։ Նա նաև հավելել էր, որ Իրանի և Ռուսաստանի միջև ռազմական ոլորտում համագործակցություն գոյություն ունի վաղուց, և դարձյալ հաստատել Էր, որ երկրներն Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ժամանակ չեն փոխգործակցել անօդաչուների հարցով։

Британия ввела санкции против иранских предпринимателей и чиновников
Великобританияввеласанкции против иранских предпринимателей и чиновников, которых обвинила в причастности к поставкам беспилотников России, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По заявлению на сайте британского правительства, санкции коснулись "иранских бизнесменов и официальных лиц, связанных с производством и/или поставкой беспилотников Кремлю".
Санкции затронули компанию Oje Parvaz Mado Nafar Company, ее директора Юсефа Абуталеби. Кроме того, меры были введены против Абдоллы Мехраби и Афшина Хаджеха Фарда.
Страны Запада утверждают, что Иран якобы в настоящее время поставляет беспилотники России для боевых действий на Украине. Москва и Тегеран такие обвинения не раз опровергали. Глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан заявлял, что Тегеран поставлял РФ беспилотники, но за несколько месяцев до начала специальной операции на Украине.
Накануне министр обороны Ирана Мохаммад Реза Аштиани заявил, что Киев на встрече украинских и иранских экспертов по вопросу дронов не предоставил доказательств использования Россией иранских беспилотников на Украине. Он также добавил, что сотрудничество между Ираном и Россией в военной сфере существует давно, но вновь подтвердил, что страны не взаимодействовали по вопросу беспилотников во время спецоперации на Украине.