Առանց քաղաքական գնահատականի ՀԱՊԿ-ից ռազմական օգնության ընդունումը կնշանակեր հայ-ադրբեջանական սահմանին ստատուս քվոյի ընդունում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ,7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային Ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այն հարցին, թե որն է եղել Հայաստանի ակնկալիքը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) և ինչու է ինքը հրաժարվել Երևանում կայացած գագաթաժողովի արդյունքներով Հայաստանին օգնություն տրամադրելու փաստաթղթի ստորագրումից:
«Ի՞նչն է եղել մեր ակնկալիքը՝ ֆիքսել թե ՀՀ-ում որն է ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտին, որովհետև սա սկզբունքային հարց է ճիշտ հարաբերություններ կառուցելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ երկրորդ ակնկալիքը եղել է տեղի ունեցածին հստակ քաղաքական գնահատական տալը: Փաշինյանը հիշեցրել է 2021 թվականի մայիսին Սոթք-Խոզնավար հատվածում ադրբեջանցիների ներխուժումը Հայաստան, որի ժամանակ մարտական գործողություններ չեն եղել: Նրա խոսքով՝ ընդդիմությունը քննադատել է իրեն՝ ասելով, որ եթե հայկական բանակը չի մարտնչում, ինչո՞ւ եք ՀԱՊԿ-ից օգնություն ակնկալում:
«Հետո եկավ նոյեմբերը, երբ բանակը կռվեց, դրանից հետո եկավ սեպտեմբերի 13-ը, բանակը էլի կռվեց, ու էդ մեղադրանքը դուրս եկավ: Մենք ակնկալում ենք, որ գնահատական տրվի, թե ինչ է տեղի ունեցել, և այս կոնտեքստում շեշտվում է, որ օգնության առաջարկ է եղել, և մենք հրաժարվել ենք ինչ-որ օգնությունից: Շատ կարևոր է պարզաբանել՝ էնտեղ կա մի տող՝ ցուցաբերել ՀՀ-ին օգնություն, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական: Պարզ չէ, թե ինչ օգնություն է առաջարկվում և այդ օգնության ընդունումն առանց հստակ գնահատականների կնշանակի ընդունում են ստատուս քվոն, որ հաստատված է մեր սահմաններում»,- պարզաբանեց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ առանց հստակ քաղաքական գնահատականի ընդունել ՀԱՊԿ մոնիթորինգի առաքելություն, կնշանակի ֆիքսել և համակերպվել ստատուսի քվոյի հետ: Նա հիշեցրեց, որ Պրահայում հանդիպման արդյունքներով ֆիքսվել է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի հիման վրա: Դրանից հետո նոր հնարավոր է եղել դիտորդական առաքելության գործուղում ՀՀ, քանի որ հստակ են եղել ՀՀ սահմանները:
«Էս ամեն ինչով արդյոք անվտանգային մարտահրավերները քչացե՞լ են ՀՀ-ի շուրջ, ո՛չ, չեն քչացել, հնարավոր է՝ նույնիսկ ավելացել են, բայց մեր գնահատականներն այն են, որ այս փաստաթղթերը եղածով ընդունելու պարագայում չէին նվազելու, ընդհակառակը՝ շարունակելու էին աճել»,- եզրափակեց վարչապետ Փաշինյանը:

Принятие помощи ОДКБ без четких оценок будет означать принятие статус-кво на армяно-азербайджанской границе: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопрос о том, чего ждет Армения от Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и почему он отказался подписать документ об оказании помощи Армении по итогам состоявшегося в Ереване саммита.
«Каковы были наши ожидания? Констатация того, что является зоной ответственности ОДКБ в Армении, так как это принципиальный вопрос для выстраивания правильных отношений», - как сообщает Арменпресс, сказал Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
По словам премьер-министра, вторым ожиданием была четкая политическая оценка произошедшего. Пашинян напомнил о вторжении азербайджанцев в Армению на участке Сотк-Хознавар в мае 2021 года, в ходе которого не было боевых действий. По его словам, оппозиция подвергла его критике, заявив, что если армянская армия не воюет, то почему мы ждем помощи от ОДКБ.
«Затем наступил ноябрь, когда армия воевала, после этого наступило 13 сентября, армия снова воевала, и предыдущее обвинение стало неуместным. Мы ожидаем оценку произошедшего. В этом контексте подчеркивается, что было предложение помощи и мы отказались от какой-либо помощи. Очень важно уточнить, там [в непринятом на саммите документе ОДКБ - ред.] есть такая строчка: оказать помощь Армении, в том числе военно-техническую. Неясно, какая помощь предлагается, и принятие этой помощи без четких оценок будет означать принятие статус-кво, сложившегося на наших границах», - пояснил Пашинян.
По его словам, принимать предложение мониторинговой миссии ОДКБ без четкой политической оценки будет означать фиксацию и смирение со статус-кво. Он напомнил, что итоги встречи в Праге подтвердили, что стороны признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Только после этого можно было направить наблюдательную миссию в Армении, так как границы Армении были четко обозначены.
«После всего этого уменьшились ли вызовы безопасности вокруг Армении? Нет, они не уменьшились. Возможно, даже увеличились. Однако, по нашим оценкам, если бы эти документы были приняты такими, какие они есть, то и в этом случае [вызовы безопасности] не уменьшились бы, наоборот, они продолжали бы увеличиваться», - заключил премьер-министр Пашинян.