Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի»-ն լավագույն օտարալեզու ֆիլմ է ճանաչվել միջազգային կինոփառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի» կինոնկարը Իտալիայի SALERNO միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում ճանաչվել է լավագույն օտարալեզու ֆիլմ (Winner Best Film):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:
Պետական աջակցությամբ նկարահանված կինոնկարը պատմում է ցեղասպանությունից հրաշքով ողջ մնացած և Միացյալ Նահանգներ գաղթած հայ երիտասարդի՝ Չարլիի մասին, որի ընտանիքն այդ ոճրագործության զոհ է դարձել: Պատմությունն սկսվում է 1947 թվականին, երբ Չարլին վերադառնում է Հայաստան և բախվում խորհրդային կոմունիզմի դաժան իրականությանը:
Ռեժիսոր և սցենարիստ՝ Միքայել Ա. Գուրջյան, օպերատոր՝ Ղասեմ Էբրահիմյան, դերասաններ՝ Հովիկ Քէուչկերեան, Միխայիլ Տրուխին, Նելլի Ուվարովա, Ժան-Պիեր Նշանյան, պրոդյուսերներ՝ Արման Նշանյան, Սոլ Տրիոն, Պատրիկ Մալխասյան, Անի Որսկանյան, արտադրող ընկերություն՝ People Of Ar Productions:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The feature “Amerikatsi” directed by Michael Goorjian, which was included in the official competition program of the SALERNO Italian International Film Festival, has been named the Best Foreign Film, the National Cinema Center of Armenia said.
The film tells the story of Charlie, a young Armenian who escaped the Armenian Genocide and found shelter in the United States. His family was not so lucky. The story begins in 1947, as Charlie repatriates back to Armenia just to be greeted by the harsh reality of Soviet Communism. Almost immediately Charlie is arrested and sentenced to prison.