Իրանում վերջին անկարգությունների հետևանքով զոհվել է առնվազն 200 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 200 մարդ է զոհվել Իրանում տեղի ունեցած վերջին անկարգությունների ժամանակ, իսկ պետական և մասնավոր կազմակերպություններին պատճառվել է ավելի քան 200 միլիոն դոլարի վնաս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Իսլամական Հանրապետության Ներքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Անկարգությունների արդյունքում մինչ օրս մահացել է 200 մարդ, որոնց կարելի է բաժանել հետևյալ խմբերի՝ ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում զոհված անձինք և անմեղ քաղաքացիական անձինք, ովքեր զոհվել են զինված խմբավորումների ոչնչացման հետևանքով, ինչպես նաև զինված հակահեղափոխական և անջատողական խմբավորումների անդամներ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Երկր ներքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ անկարգությունները ցույց են տալիս, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ տարվել է հիբրիդային պատերազմ՝ նպատակ ունենալով թուլացնել ազգային համախմբվածությունը, ստիպել երկրի առաջընթացին հետընթաց ապրել և շեղել իրական հանրային պահանջները:

В результате недавних беспорядков в Иране погибли не менее 200 человек
По меньшей мере 200 человек погибли во время недавних беспорядков в Иране, а государственным и частным организациям был нанесен ущерб на сумму более 200 миллионов долларов.
Как передаетАрменпресс, об этом говорится в заявлении Министерства внутренних дел Исламской Республики
«В результате беспорядков к настоящему времени погибло 200 человек, которых можно разделить на следующие группы: лица, погибшие в результате терактов и ни в чем не повинные мирные жители, погибшие в результате уничтожения вооруженных формирований, а также как члены вооруженных контрреволюционных и сепаратистских групп", - говорится в сообщении.
В МВД страны отметили, что беспорядки свидетельствуют о том, что против Исламской Республики Иран ведется гибридная война с целью ослабления национального единства, отбрасывания прогресса страны вспять и отвлечения реальных общественных требований.