Հայաստանի շտապբուժօգնության պարկը համալրվել է 39 նոր ավտոմեքենաներով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի շտապբուժօգնության պարկը համալրվել է 39 նոր ժամանակակից ավտոմեքենաներով: Շտապբուժօգնության նոր մեքենաները Հայաստանին է նվիրաբերել Ճապոնիայի կառավարությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնի բակում շտապօգնության նոր մեքենաների հանձնման արարողությանը ներկա էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ներկա էին նաև Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման և այլ պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետը ներկաների հետ շրջեց և ծանոթացավ մեքենաների հնարավորություններին: Պատասխանատուներն էլ ընդգծեցին, որ վերջիններս հագեցած են ժամանակակից բժշկական սարքերով, օժանդակ պարագաներով:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ շտապբուժօգնության մեքենաները մեր երկրին են նվիրաբերվել Հայաստանի և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև 2020 թվականի հունիսի 30-ին կնքված «Տնտեսական և սոցիալական զարգացում» դրամաշնորհի համաձայնագրի շրջանակում:
«Հայաստանին տրամադրված շտապօգնության նոր սերնդի` ընդհանուր թվով 39 ավտոմեքենայից 35-ը գծային շտապօգնության մեքենա է, 4-ը` ռեանիմոբիլ: Ծրագրի արժեքը կազմել է 3,5 մլն դոլար: Նոր մեքենաները համալրելու են Երևան քաղաքի շտապօգնության ծառայությունը, քանի որ ունենալու ենք մեկ միասնական, ստանդարտներին համապատասխանող լրակազմ: Նոր մեքենաները համալրված են ժամանակակից, վերջին ստանդարտներին համապատասխանող սարքավորումներով: Վստահ ենք, որ սրա արդյունքում բժշկական օգնության որակը միանշանակ կբարձրանա»,- ասաց Ավանեսյանը:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման ընդգծեց, որ ծրագիրը, որով Հայաստանը Ճապոնիայից նվեր է ստանում շտապօգնության մեքենաները, Հայաստանի և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել է՝ նպատակ ունենալով պայքարել Քովիդ 19-ի դեմ:
«Այսօր ես շատ ուրախ եմ , որ Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանին են հանձնվում վերջին սերնդի շտապօգնության մեքենաներ: Վերջին 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը և Ճապոնիան զարգացրել են բարեկամական հարաբերություններ»,- ասաց դեսպանը:
Նա հավելեց, որ առողջապահական ծառայությունների բարելավումը Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության առաջնահերթություններից է:

Парк скорой медицинской помощи Армении пополнился 39 новыми автомобилями
Парк скорой помощи Армении пополнился 39 новыми современными автомобилями. Новые машины скорой помощи Армения получила в дар от правительства Японии.
Как сообщает «Арменпресс», на церемонии передачи новых машин скорой помощи во дворе Национального ожогового центра присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, депутат Арсен Торосян, заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Масанори Фукусима и другие официальные лица.
Премьер-министр осмотрел машины, оснащенные современными медицинскими приборами и вспомогательным оборудованием, и ознакомился с их возможностями.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что машины скорой помощи были переданы нашей стране в рамках грантового соглашения «Экономическое и социальное развитие», подписанного между правительствами Армении и Японии 30 июня 2020 года.
«Среди предоставленных Армении 39 машин скорой помощи нового поколения 35 являются линейными, 4 - реанимобили. Стоимость проекта составила 3,5 миллиона долларов. Новые автомобили дополнят службу скорой помощи города Еревана, и у нас будет единый комплект, соответствующий стандартам. Новые автомобили оснащены современным оборудованием, соответствующим последним стандартам. Мы уверены, что в результате этого качество медицинского обслуживания обязательно повысится», - отметила Анаит Аванесян.
Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Масанори Фукусима подчеркнул, что программа, в рамках которой Армения получила в дар от Японии машины скорой помощи, была подписана между правительствами Армении и Японии с целью борьбы с Covid-19.
«Я очень рад тому, что японское правительство передало Армении машины скорой помощи последнего поколения. Между Арменией и Японией за последние 30 лет сложились дружеские отношения», - сказал посол.
Он добавил, что направление медицинского обслуживания является одним из приоритетов оказания Японией помощи Армении.