Քերըն Դոնֆրիդը հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի՝ Եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը կարծում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ունեն ամուր խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ՝ լուծելով հաամարտությունը, որը սկսվել է Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ և շարունակվել ավելի քան 30 տարի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կայքը, այս մասին Դոնֆրիդն ասել է հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ:
«Եղել են խնդիրներ, ինչպիսիք են ռազմական գործողությունները, որոնք բռնկվեցին սեպտեմբերի 13-14-ին: Երբ սկսվեցին ռազմական գործողությունները, մենք անմիջապես ներգրավվեցինք, որպեսզի կանգնեցնենք ռազմական բախումները: Այս բախումները մեզ հիշեցրեցին իրավիճակի փխրունության և համապարփակ ամուր խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին: Պետքարտուղար Բլինքենը կարևոր դեր ունեցավ երկխոսության հաստատման հարցում: Նա երկու երկրների արտաքին գործեր նախարարների հանդիպումներ հյուրընկալեց սեպտեմբերի 7-ին և նոյեմբերի 7-ին, ինչպես նաև հոկտեմբերի 4-ին հեռախոսազրույցներ ունեցավ երկու նախարարների հետ: Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում հանդիպեց երկու երկրների իր գործընկերների հետ՝ ի ցույց դնելով ողջ վարչակազմի հավատարմությունը խաղաղության հաստատմանը: Հիմնականում մեր միջնորդությամբ Ադրբեջանը հոկտեմբերի 4-ին ազատ արձակեց 17 հայ ռազմագերիների, որոնք գերեվարվել էին սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ: Այսպիսի քայլերն օգնում են երկու կողմերի միջև վստահություն կառուցելու հարցում, և մենք օգտագործում ենք ցանկացած հնարավորություն՝ Ադրբեջանին կոչ անելու ազատ արձակել մնացած պահվող անձանց: Մենք շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել բանակցությունների թափը, և մենք սա անում ենք ԵՄ-ի և այլ գործընկերների հետ սերտ համակարգմամբ»,- ասել է Դոնֆրիդը:
Նա հավելել է, որ այս կոնտեքստում դրական են գնահատում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկխոսությունը և կողմերին հասկացնել են տվել, որ ցանկանում են օգտակար լինել:

U.S. Assistant Secretary of State says Armenia and Azerbaijan have historic opportunity to secure lasting peace
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried says “Armenia and Azerbaijan have a historic opportunity to secure a lasting peace to a conflict that was triggered during the fall of the Soviet Union and has lasted for more than thirty years”.
“There have been setbacks, such as the fighting that broke out September 13-14. When hostilities erupted, we immediately engaged to halt the fighting. This setback reminded all of us of the fragility of the situation and the importance of securing a comprehensive, sustainable peace agreement”, Karen Donfried said during the Senate Foreign Relations Committee hearing.
“Secretary Blinken’s leadership has been instrumental in promoting dialogue. He hosted joint meetings of the foreign ministers on September 19 and November 7 along with a telephone call on October 4 with the two ministers. National Security Advisor Jake Sullivan met with his counterparts in Washington on September 27, demonstrating the Administration’s ‘whole of government’ commitment to securing peace. Thanks in part to our engagement, on October 4, Azerbaijan released 17 Armenian POWs detained during the September fighting. Actions like this help build needed trust between the two sides, and we take every opportunity to urge Azerbaijan to release the remaining detainees in its custody. We continue to encourage Azerbaijan and Armenia to maintain momentum for negotiations, and we are doing so in close coordination with the EU and other partners”, Karen Donfried said in her remarks.
She added that in this vein, they assess the Armenia-Turkey normalization dialogue positively, and have let both sides know that they want to play a helpful role.