Հենրիխ Մխիթարյանը հանդիպել է Հռոմի Պապի հետ և նրան նվիրել իր մարզաշապիկը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին կիսապաշտպան, Միլանի «Ինտեր»-ի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանը հանդիպել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հետ և նրան նվիրել իր մարզաշապիկը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Vatican News-ը։
Նշվում է, որ «Խաղում ենք հանուն խաղաղության» խորագիրը կրող ֆուտբոլային հանդիպում է անցկացվել Հռոմի «Օլիմպիական» մարզադաշտում, որին մասնակցել են բազմաթիվ անվանի ֆուտբոլիստներ, այդ թվում՝ Հենրիխ Մխիթարյանը։ Մրցաշարը կազմակերպվում է արդեն երրորդ անգամ քահանայապետական Scholas Occurrentes հիմնադրամի կողմից։ Խաղից առաջ Հռոմի Պապն ընդունել է ֆուտբոլիստներին, մրցույթի կազմակերպիչներին և նրանց ընտանիքներին։
Նշվում է, որ խաղին մասնակցել են ֆուտբոլային աշխարհում հայտնի անուններ։ «Խաղում ենք հանուն խաղաղության» խորագրով մրցույթն առաջին անգամ անցկացվել է 2014 թվականի սեպտեմբերի 1-ին, երկրորդ անգամ՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 12-ին։
Այս անգամ այն յուրահատուկ հարգանքի տուրք է երջանկահիշատակ ֆուտբոլային լեգենդ Դիեգո Մարադոնայի հիշատակին, ով եղել է «Հանուն խաղաղության» մրցույթի կազմակերպման համակիրներից ու ջատագովներից մեկը։
Ընդունելով ֆուտբոլիստներին, որոնց թվում է եղել նաև Հենրիխ Մխիթարյանը, Հռոմի Պապն ընդգծել է, որ նրանք «խաղաղության փոքր սերմեր են պատերազմի ու կործանման աշխարհի մեջ, որտեղ ամենամեծ ներդրումները զենքերի գործարաններում են լինում»։ Նորին Սրբությունը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին, որոնք եկել են տարբեր հեռավոր վայրերից, որպեսզի հանուն խաղաղության մեկ խաղ անցկացնեն։
«Սրանք փոքր քայլեր են, բայց խաղաղության սերմեր են, որոնք կարող են աշխարհը փոխել»,- ասել է Հռոմի Պապը։
Մարզիկները Հռոմի Պապին մոտենալու, նրա հետ շփվելու հնարավորություն են ունեցել՝ նրան հանձնելով զանազան նվերներ։ Հայաստանի հավաքականի նախկին կիսապաշտպանը նրան նվիրել է իր մարզաշապիկը։
Խաղին մասնակցել են այնպիսի անվանի ֆուտբոլիստներ, ինչպիսիք են Խրիստո Ստոիչկովը, Ռոնալդինյոն, Ջիանլուիջի Բուֆոնը, Նիկոլաս Բուրդիսոն, Մարտին Դեմիչելիսը, Էրիկ Աբիդալը, Դիեգո Պերոտին, Չիրո Իմոբիլեն, Անտոնիո Դի Նատալեն, Իվան Ռակիտիչը, Ֆաբիո Կանավարոն, Բրունո Ալվեշը, Միրոսլավ Քլոզեն, Հուգո Ալմեյդան, Ռոբերտ Պիրեսը, Սեբաստիան Ֆրեյը, Զամբրոտան և այլք։
Հռոմի Պապի հետ հանդիպման վերաբերյալ«Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է արել նաև Հենրիխ Մխիթարյանը։
«Մեծ պատիվ էր Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ հանդիպելն ու աշխարհահռչակ խաղացողների հետ միասին աշխարհում խաղաղություն հաստատելու նրա գլոբալ ջանքերին նպաստելը»,-գրել է Մխիթարյանը։

Henrikh Mkhitaryan meets with the Pope and presented him with his football shirt
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Henrikh Mkhitaryan, the former midfielder of the national football team of Armenia, member of Inter Milan team, met with Pope Francis and presented him with his football shirt, ARMENPRESS reports Vatican News informs.
It is noted that a football match with the title "We are playing for peace" was held at the "Olympic" stadium in Rome, which was attended by many famous football players, including Henrikh Mkhitaryan. The tournament is being organized for the third time by the archpriest Scholas Occurrentes foundation. Before the match, the Pope welcomed the football players, the organizers of the competition and their families.
The Match for Peace, organized by the Pontifical FoundationScholas Occurrentes, is taking place Monday evening at Rome's Olympic Stadium, with the support and blessing of Pope Francis.
Ahead of the match, the Pope greeted the world-renowned soccer players, organizers and their families, in the Vatican's Paul VI Hall.
The game, with the motto "We Play for Peace," features the participation of many important figures in the world of football, and follows the first two matches, held on 1 September 2014 and 12 October 2016.
This year's game pays homage to football giant Diego Maradona, who participated in both of the previous Matches for Peace, leading the 'Scholas squad.' Maradonapassed away in November 2020.
Receiving the footballers, with Henrikh Mkhitaryan among them, the Holy Father thanked them for growing seeds of peace in a world marked by war.
Peace, the Pope said, is the fruit of gestures like theirs, namely "of closeness, friendship, the outstretched hand, always," and "not with the stone in your hand to throw it.
These "seeds of peace," he said, may be small, but "are capable of changing the world."
The athletes had the opportunity to approach the Pope and communicate with him, giving him various gifts. The former midfielder of the Armenian national team presented him with his T-shirt.