Աշխարհի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը Կառավարությունից միանվագ 10 միլիոն դրամ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը կառավարությունից միանվագ 10 միլիոն դրամ գումար կստանա, իսկ դեկտեմբերից՝ ամեն ամիս 1 միլիոն 300 հազար դրամ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության և սփյուռքի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
«2023-ի բյուջեով մոտ 500 միլիոն դրամ կհատկացվի սպորտում մեծ նվաճումերի հասած մարզիկներին խրախուսման համար: Սա աննախադեպ է անկախ Հայաստանի պատմության մեջ, սա արդյունքն է 2018-ից ոլորտում կատարվող բարեփոխումների, սա պետության եւ մեր գնահատանքն է Հայաստանին hաղթանակ պարգեւած մեր մարզիկներին: Հ.Գ. Շնորհակալություն ՀՀ բյուջեն հարստացնող բոլոր օրինապահ հարկատուներին»,-գրել է պատգամավորը:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Դավթյանը Լիվերպուլ քաղաքում կայացած սպորտային մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունում գրավել է առաջին տեղը՝դառնալով աշխարհի չեմպիոն:

Чемпион мира и Европы Артур Давтян получит от государства 10 млн драмов
Член сборной Армении по спортивной гимнастике, бронзовый призер Олимпийских игр, чемпион мира и Европы Артур Давтян получит от государства 10 млн драмов (около 25 тыс долларов), а с декабря будет ежемесячно получать по 1 млн 300 тыс драмов (около 3,3 тыс долларов).
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал председатель постоянной комиссии НС по вопросам образования, науки, культуры, спорта, молодежи и диаспоры Сисак Габриелян.
«Бюджетом на 2023 год будет выделено около 500 млн драмов для поощрения спортсменов, добившихся больших успехов в спорте. Это беспрецедентно в истории независимой Армении, это результат проводящихся с 2018 года реформ в сфере, это благодарность государства и наша признательность нашим спортсменам, которые принесли победу Армении. P.S. Спасибо всем законопослушным налогоплательщикам, обогащающим бюджет Республики Армения», - написал депутат.