ՀՀ-ն պատրաստ է գնալ լուծումների, գուցե Ադրբեջանը չի ուզում, որ Հայաստանը եկամուտներ ստանա. Փաշինյանը՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է գնալ լուծումների՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային, տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հարցով, Հայաստանը ցանկանում է գտնել լավագույն երթուղին, խնդիրն այն է, որ, գուցե, Ադրբեջանը չի ուզում, որ ՀՀ-ն եկամուտներ ստանա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հանրային հեռուստաընկերությանը» տված հարցազրույցում:
«Երթուղիների հարցում մենք ընդհանրապես ոչ մի խնդիր չունենք, ես ոչ մի խնդիր չունեմ որևէ երթուղու հետ՝ բացառությամբ այն տրամաբանության, թե ինչքանով է դա տեխնիկապես իրագործելի: Մենք այդ նախագիծն անվանում ենք «Հայկական խաչմերուկ», որովհետև մենք ուզում ենք, որ այդ ճանապարհներից հնարավորինս շատ տրանսպորտային միջոցներ օգտվեն, հնարավորինս շատ բեռներ փոխադրվեն, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավորինս շատ եկամուտներ ստանա այդ բեռնափոխադրումից: Այս առումով ոչ մեկը մեզնից ավելի շահագրգիռ չի կարող լինել, որպեսզի դա լինի լավագույն երթուղին. հարմար, կարճ, տարին 12 ամիս հասանելի, անցանելի»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայկական կողմը երբեք չի ասել, թե կա երթուղի, որի հետ ոչ մի դեպքում չի համաձայնի: Հայաստանն ընդհակառակը՝ հրավիրել է միջազգային փորձագետներ, առաջիկայում նրանք կգան:
«Մեզ պետք է լավագույն երթուղին գտնել: Ի վերջո, այդ ճանապարհները Հայաստանի հաշվին են կառուցվելու: Եվ, եթե մի ճանապարհ կառուցենք, միլիոնավոր դոլարներ ներդնենք, ու պարզվի, որ այդ ճանապարհը մարդկանց հետաքրքիր չի, անցուդարձ չկա, այդ ճանապարհը Հայաստանին եկամուտ չի բերում, կստացվի, որ Հայաստանի պետական բյուջեի գումարը մսխեցինք»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ խոսքը վերաբերում է միջազգային բեռնափոխադրումներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիներին:
Վարչապետը նշեց՝ ճանապարհը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները միացնելու է Նախիջևանին, սակայն նաև Կասպից ծովի բեռնափոխադրումները, Միջերկրական ծովի բեռնափոխադրումների մի որոշակի հատված անցնելու է այդտեղով:
«Եվ բնականաբար ՀՀ-ի ցանկացած իշխանություն պետք է շահագրգռված լինի, որ բեռափոխադրումները՝ և երկաթուղով, և ավտոճանապարհներով լինեն հնարավորինս շատ, որպեսզի հնարավորինս մեծ եկամուտներ բերեն Հայաստանին: Այս առումով խնդիրն այն է, որ գուցե Ադրբեջանը չի ուզում, որ ՀՀ-ն եկամուտներ ստանա: Դա ուրիշ հարց է, թող այդպես էլ ասեն: Գուցե Ադրբեջանը մտածում է, որ պետք է այս հարցն այնպես լուծել, որ Հայաստանը շարունակի շրջափակման մեջ մնալ: Այստեղ է խնդիրը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է: Ամբողջը տեղավորվում է այդ կոնտեքստում:
«Եվ Հայաստանը պատրաստ է գնա լուծումների: Եթե Ադրբեջանի համար սա իսկապես կոմունիկացիաների հարց է և ոչ թե էսկալացիայի մտացածին պատրվակ գտնելու թեմա, այդ հարցը գործնական լուծված է»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Может, Азербайджан не хочет, чтобы Армения получала доходы: Пашинян об открытии коммуникаций
Армения готова пойти на решения для разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе, Армения хочет найти лучший маршрут, проблема в том, что, возможно, Азербайджан не хочет, чтобы Армения получала доходы. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению сказал премьер-министр Никол Пашинян.
«У нас вообще нет проблем в плане маршрутов, у меня нет проблем ни с одним маршрутом, кроме логики того, насколько это технически возможно. Мы называем этот проект «Армянский перекресток», потому что хотим, чтобы по этим дорогам проехало как можно больше транспортных средств, чтобы было перевезено как можно больше грузов, чтобы Республика Армения получала как можно больше доходов от этих грузоперевозок. В этом отношении никто более нас не заинтересован в том, чтобы это был лучший маршрут: самый удобный, короткий, доступный 12 месяцев в году, проходимый», - сказал Пашинян.
Армянская сторона никогда не говорила, что есть какой-либо маршрут, с которым она не согласится ни при каких обстоятельствах. Армения, наоборот, пригласила международных экспертов, они скоро приедут.
«Нужно найти лучший маршрут. В конце концов, эти дороги будут построены за счет Армении. А если мы построим дорогу, вложим миллионы долларов, и окажется, что людям эта дорога не интересна, нет нормального потока, эта дорога не приносит дохода Армении, то получится, что мы впустую потратили деньги из государственного бюджета Армении», - сказал премьер-министр, добавив, что речь идет о международных грузоперевозках, гражданах Армении и Азербайджана.
Премьер-министр отметил, что дорога соединит западные районы Азербайджана с Нахичеваном, но также по ней будут проходить грузоперевозки из Каспийского моря, определенная часть грузоперевозок Средиземного моря.
«И естественно, любое правительство Армении должно быть заинтересовано в том, чтобы грузоперевозки, как по железной дороге, так и по автомобильным дорогам, были как можно больше, чтобы приносили как можно больше доходов в Армению. В связи с этим проблема в том, что, возможно, Азербайджан не хочет, чтобы Республика Армения получала доходы. Это другой вопрос, пусть так и говорят. Может быть, Азербайджан считает, что этот вопрос нужно решить таким образом, чтобы Армения продолжала находиться в блокаде. В этом проблема», - сказал Пашинян.
Премьер-министр напомнил о пункте 9 трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, который касается разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе. Все вписывается в этот контекст.
«И Армения готова пойти на решения. Если это действительно коммуникативный вопрос для Азербайджана, а не тема поиска фиктивного повода для эскалации, то этот вопрос практически решен», - заключил Пашинян.