ՀՀ-ն պատրաստ է գնալ լուծումների, գուցե Ադրբեջանը չի ուզում, որ Հայաստանը եկամուտներ ստանա. Փաշինյանը՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է գնալ լուծումների՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային, տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հարցով, Հայաստանը ցանկանում է գտնել լավագույն երթուղին, խնդիրն այն է, որ, գուցե, Ադրբեջանը չի ուզում, որ ՀՀ-ն եկամուտներ ստանա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հանրային հեռուստաընկերությանը» տված հարցազրույցում:
«Երթուղիների հարցում մենք ընդհանրապես ոչ մի խնդիր չունենք, ես ոչ մի խնդիր չունեմ որևէ երթուղու հետ՝ բացառությամբ այն տրամաբանության, թե ինչքանով է դա տեխնիկապես իրագործելի: Մենք այդ նախագիծն անվանում ենք «Հայկական խաչմերուկ», որովհետև մենք ուզում ենք, որ այդ ճանապարհներից հնարավորինս շատ տրանսպորտային միջոցներ օգտվեն, հնարավորինս շատ բեռներ փոխադրվեն, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավորինս շատ եկամուտներ ստանա այդ բեռնափոխադրումից: Այս առումով ոչ մեկը մեզնից ավելի շահագրգիռ չի կարող լինել, որպեսզի դա լինի լավագույն երթուղին. հարմար, կարճ, տարին 12 ամիս հասանելի, անցանելի»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայկական կողմը երբեք չի ասել, թե կա երթուղի, որի հետ ոչ մի դեպքում չի համաձայնի: Հայաստանն ընդհակառակը՝ հրավիրել է միջազգային փորձագետներ, առաջիկայում նրանք կգան:
«Մեզ պետք է լավագույն երթուղին գտնել: Ի վերջո, այդ ճանապարհները Հայաստանի հաշվին են կառուցվելու: Եվ, եթե մի ճանապարհ կառուցենք, միլիոնավոր դոլարներ ներդնենք, ու պարզվի, որ այդ ճանապարհը մարդկանց հետաքրքիր չի, անցուդարձ չկա, այդ ճանապարհը Հայաստանին եկամուտ չի բերում, կստացվի, որ Հայաստանի պետական բյուջեի գումարը մսխեցինք»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ խոսքը վերաբերում է միջազգային բեռնափոխադրումներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիներին:
Վարչապետը նշեց՝ ճանապարհը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները միացնելու է Նախիջևանին, սակայն նաև Կասպից ծովի բեռնափոխադրումները, Միջերկրական ծովի բեռնափոխադրումների մի որոշակի հատված անցնելու է այդտեղով:
«Եվ բնականաբար ՀՀ-ի ցանկացած իշխանություն պետք է շահագրգռված լինի, որ բեռափոխադրումները՝ և երկաթուղով, և ավտոճանապարհներով լինեն հնարավորինս շատ, որպեսզի հնարավորինս մեծ եկամուտներ բերեն Հայաստանին: Այս առումով խնդիրն այն է, որ գուցե Ադրբեջանը չի ուզում, որ ՀՀ-ն եկամուտներ ստանա: Դա ուրիշ հարց է, թող այդպես էլ ասեն: Գուցե Ադրբեջանը մտածում է, որ պետք է այս հարցն այնպես լուծել, որ Հայաստանը շարունակի շրջափակման մեջ մնալ: Այստեղ է խնդիրը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է: Ամբողջը տեղավորվում է այդ կոնտեքստում:
«Եվ Հայաստանը պատրաստ է գնա լուծումների: Եթե Ադրբեջանի համար սա իսկապես կոմունիկացիաների հարց է և ոչ թե էսկալացիայի մտացածին պատրվակ գտնելու թեմա, այդ հարցը գործնական լուծված է»,-եզրափակեց Փաշինյանը:

Armenia is ready to go to solutions, maybe Azerbaijan does not want Armenia to receive revenues. Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Armenia is ready to find solutions for unblocking transportation and economic connections in the region, Armenia wants to find the best route, the problem is that, perhaps, Azerbaijan does not want Armenia to receive revenues, ARMENPRESS reports Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Public TV.
"We have no problems concerning the routes at all, I have no problem with any route, except for the logic of how technically feasible it is. We call that project "Armenian Crossroads" because we want as many vehicles as possible to use those roads, as many cargoes as possible to be transported, so that the Republic of Armenia receives as much revenue as possible from this cargo transportation. In this regard, no one can be as interested as we are in it being the best route; convenient, short, available 12 months a year, passable," said Pashinyan.
The Armenian side has never said that there is a route with which it will not agree under any circumstances. Armenia, on the contrary, has invited international experts, they will come soon.
"We need to find the best route. In the end, these roads will be built by Armenia. And if we build a road, invest millions of dollars, and it turns out that people are not interested in that road, there is no traffic, that road does not bring income to Armenia, it will turn out that we wasted the money from the state budget of Armenia," said the Prime Minister, adding that it is about international cargo transportation, citizens of Armenia and Azerbaijan.
The Prime Minister mentioned that the road will connect the western regions of Azerbaijan with Nakhichevan, but also the cargo transportation of the Caspian Sea, a certain part of the Mediterranean Sea cargo transportation will pass through that route.
"And naturally, any government of Armenia should be interested in cargo transportation, both by rail and highways, to be as much as possible in order to bring as much income to Armenia as possible. In this regard, the problem is that maybe Azerbaijan does not want Armenia to receive revenues. That is another question, let them directly say it. Maybe Azerbaijan thinks that this issue should be resolved in such a way that Armenia continues to be under blockade. This is the problem," Pashinyan said․
The Prime Minister recalled point 9 of the trilateral statement of November 9, 2020, which is about unblocking transport and economic connections in the region. Everything fits into that context.
"And Armenia is ready to go to solutions. If this is really a communication issue for Azerbaijan and not a topic of finding a fictitious excuse for escalation, that issue is practically resolved," concluded Pashinyan.