Վան Գոգի նկարը Փոլ Ալենի հավաքածուից աճուրդում վաճառվել է ռեկորդային 117 հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վինսենթ Վան Գոգի (1853 – 1890) «Մրգի այգի՝ շրջապատված կիպարիսներով» նկարը՝ ամերիկացի ձեռնարկիչ, Microsoft կորպորացիայի համահիմնադիր Փոլ Ալենի (1953 – 2018) հավաքածուից 117 միլիոն դոլարով վաճառվելէ Նյու Յորքի Christie՚s աճուրդում: Նոյեմբերի 11-ին այդ մասին հաղորդելէ Անգլիայի առեւտրական տունը, տեղեկացնումէ«Արմենպրես»-ը:
Աճուրդների ներկայացուցչի խոսքով՝ այդ գինը ռեկորդ Է դարձել նիդեռլանդացի նկարչի գործերի համար: Նախորդ ռեկորդը սահմանվել Էր 1990 թվականին, երբ «Բժիշկ Գաշեի դիմանկարը» գնել Էր ճապոնացի գործարարը՝ 82 միլիոն դոլարով:
«Մրգի այգի՝ շրջապատված կիպարիսներով» կտավը, փորձագետների կարծիքով՝ նույնպես կգնա Ասիա, սակայն նոր տիրջ անունն առայժմ հայտնի չԷ: Մագնատի հավաքածուից աճուրդով վաճառված նկարների ընդհանուր արժեքը կազմել Է 1,5 միլիարդ դոլար: Christie՚s-ի գնահատմամբ՝ դա «խոշորագույն եւ հիրավի բացառիկ աճուրդ Է արվեստի պատմության մեջ»:
Այն գերազանցել Է հասույթի ռեկորդը մեկ սեփականատիրոջ հավաքածուի վաճառքից: Ավելի վաղ միլիարդատերեր Հարրի եւ Լինդա Մաքլոուների հավաքածուն աճուրդով վաճառվել Է 922 միլիոն դոլարով: Վան Գոգը հոլանդացի գեղանկարիչ Է՝ պոստիմրեսիոնիզմի մեծագույն վարպետներից մեկը:
Ամենահայտնի գործերի թվում են «Արեւածաղիկներ»-ը, «Հիրիկներ»-ը, «Գիշերային պատշգամբ սրճարանում»-ը, «Աստղալից գիշեր»-ը եւ բազմաթիվ ինքնանկարներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Картину Ван Гога из коллекции Пола Аллена продали на торгах за рекордные $117 млн
Картина Винсента Ван Гога (1853-1890) "Фруктовый сад, окруженный кипарисами" из коллекции американского предпринимателя, соучредителя корпорации Microsoft Пола Аллена (1953-2018) продана за $117 млн на аукционе Christie's в Нью-Йорке. Какпередает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в пятницу сообщил английский торговый дом.
По словам представителя аукционов, такая цена стала рекордом для работ нидерландского художника. Предыдущий был установлен в 1990 году, когда "Портрет доктора Гаше" купил японский бизнесмен за $82 млн. "Фруктовый сад, окруженный кипарисами", по мнению экспертов, также отправится в Азию, однако имя нового владельца пока не известно.
Общая стоимость картин из коллекции магната, ушедших с молотка, составила $1,5 млрд. По оценке Christie's, это "крупнейший и поистине исключительный аукцион в истории искусства". Он побил рекорд по выручке от продажи коллекции одного владельца. Ранее коллекция миллиардеров Гарри и Линды Маклоу ушла с молотка за $922 млн.
Ван Гог - голландский живописец, один из величайших мастеров постимпрессионизма. Среди самых известных работ - "Подсолнухи", "Ирисы", "Ночная терраса в кафе", "Звездная ночь" и многочисленные автопортреты.