Կառքերի էվոլյուցիան՝ Պորտուգալիայի վերջին թագուհու մտահղացմամբ ստեղծված Կառքերի ազգային թանգարանում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիսաբոնի Բելեմ շրջանում է գտնվում իր տեսակով եզակի Կառքերի թանգարանը, որն ունի ազգային թանգարանի կարգավիճակ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, թանգարանն անկրկնելի է իր ցուցանմուշների մասշտաբով և յուրահատկությամբ. ցուցադրված են տարբեր դարաշրջանների, ժողովուրդների, կալվածքների և դինաստիաների պատկանող կառքեր՝ զարդարված ոսկով, թավշով և կաշվով:
Հիմնականում ցուցանմուշները թվագրվում են 17-րդ դարի սկզբի ժամանակաշրջանով և մինչև 19-րդ դարի վերջ՝ եվրոպական թագավորական պալատների, Անգլիայի, Ֆրանսիայի, Պորտուգալիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Ավստրիայի և այլ երկրների ազնվական ընտանիքներին պատկանող կառքեր: Բացի կառքերից, թանգարանում ցուցադրված են նաև պատգարակներ, դիակառքեր, մանկական սայլակներ և այլն:
Թանգարանը բացվել է 20-րդ դարի սկզբին՝ 1905 թվականին և ուներ ընդամենը 29 ցուցանմուշ։ Հավաքածուն ցուցադրելու համար ընտրվել է Picadeiro Real-ը՝ նախկին թագավորական ձիասպարեզը: Թանգարան ստեղծելու մտահղացումը պատկանել է Պորտուգալիայի վերջին թագուհուն՝ Դոննա Ամելիային։
Ցուցանմուշները ցուցադրվում են ժամանակագրական հաջորդականությամբ, որպեսզի այցելուները կարողանան հետևել, թե ինչպես է փոխվել կառքի ոճը, կատարելագործվել տեխնիկական լուծումները։
Հազվագյուտ սայլերի մեծ մասը պատկանել է պորտուգալացիներին՝ թագավորական ընտանիքին և տեղի ազնվականությանը: Թանգարանի հավաքածուի ամենահին ցուցանմուշը պատկանել է Իսպանիայի թագավորին։ Այս կառքով Ֆիլիպ II-ը Մադրիդից Լիսաբոն է ժամանել 1619 թ.։
Այսօր թանգարանը, բացի կառքերից, ունի մեքենաների եզակի և ընդարձակ հավաքածու՝ սկսած 17-րդ դարից մինչև ավտոմեքենա:
Կառքերի ազգային թանգարանի ցուցադրության ամենաներկայացուցչական մասը գտնվում է ժամանակակից շենքում, որը բացվել է 2015 թվականին։ Նշենք, որ նոր կառույցը ոչ միայն մշակութային հաստատություն է, այլև հանրային տարածք։ Կան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններ, պահպանման և վերականգնման արհեստանոցներ, գրադարան, արխիվ, իսկ թագավորական ձիավարության դպրոցում ցուցադրվում են ձիասպորտի հետ կապված ծիսական առարկաներ, ինչպես նաև Պորտուգալիայի թագավորական ընտանիքի դիմանկարներ։

В районе Белем в Лиссабоне находится уникальный в своем роде музей экипажей — со статусом Национального музея.
Как передает корреспондент Арменпресс, музей уникален масштабом экспозиции и уникальностью самих экспонатов: выставлены экипажи разных эпох, народов, сословий и династий, украшенные золотом, бархатом и кожей.
Большая часть экспонатов датируется периодом с начала 17 века до конца 19 века. Это кареты, принадлежавшие королевским дворам Европы, дворянским семьям Англии, Франции, Португалии, Италии, Испании, Австрии и других стран. Помимо колясок и карет, в музее также представлены носилки, катафалки, детские коляски и т. д.
Музей был открыт в начале 20 века, в 1905 году, и первоначально насчитывал всего 29 экспонатов. Picadeiro Real, бывший королевский ипподром, был выбран для показа коллекции. Идея создания музея принадлежала последней королеве Португалии — Донне Амелии.
Экспонаты показаны в хронологическом порядке, чтобы посетители могли проследить, как менялся стиль карет и колясок, как совершенствовались технические решения.
Большинство редких экипажей принадлежало португальцам, королевской семье и местной знати. Самый старый экспонат музейной коллекции принадлежал королю Испании. В этой карете в 1619 году из Мадрида в Лиссабон прибыл Филипп II.
Сегодня, помимо карет, в музее собрана уникальная и обширная коллекция транспортных средств — начиная с карет XVII века и до современных автомобилей.
Самая представительная часть экспозиции Национального музея карет расположена в современном здании, которое было открыто в 2015 году. Следует отметить, что новое строение является не только учреждением культуры, но и общественным пространством. Здесь есть постоянные и временные выставки, мастерские по консервации и реставрации коллекции, библиотека, архив, а в Королевской школе верховой езды представлены церемониальные предметы, связанные с конным спортом, а также портреты королевской семьи Португалии.