Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Արին Կարապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արին Կարապետին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է պատգամավորին՝ Շվեդիայի խորհրդարանական ընտրություններում նրա ներկայացրած կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դա ևս մեկ խթան կհանդիսանա Շվեդիա-Հայաստան փոխգործակցության համար:
Արին Կարապետը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և ընդգծել, որ մշտական կապի մեջ է Շվեդիայում հայկական դեսպանության և հայաստանյան գործընկերների հետ տարբեր համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համահայկական օրակարգային խնդիրներին և տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրներին:
Քննարկվել են մի շարք ոլորտներում հայ-շվեդական համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացման նպատակով շվեդական փորձի կիրառմանը Հայաստանում, էներգետիկ անկախության ապահովման մեխանիզմներին:
Արին Կարապետը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործունեության մի շարք ասպեկտներ և հնարավոր նախաձեռնություններ երկկողմ առարկայական ծրագրերի շուրջ:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ մշտապես պատրաստակամ է հնարավորինս աջակցել երկկողմ հարաբերությունների և համագործակցության սերտացմանը:

YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received ethnic Armenian Member of the Swedish Parliament, Chairman of the Swedish-Armenian friendship groupArin Karapet, the Presidential Office said.
Congratulating Arin Karapet on his party’s victory in the Swedish parliamentary elections, the President expressed hope that this will be one more impetus for the Swedish-Armenian mutual partnership.
Arin Karapet in turn thanked the President for the welcome and stated that he is in constant touch with the Armenian Embassy in Sweden and the Armenian partners aimed at implementing joint projects.
The meeting touched upon issues of the pan-Armenian agenda and the regional security.
The prospects of the Armenian-Swedish cooperation in a number of areas were discussed. The sides also touched upon using the Swedish experience in Armenia aimed at raising the efficiency of the activity of local self-government bodies, as well as the mechanisms on ensuring energy independence.
Arin Karapet introduced the President on a number of aspects of the activity of the Sweden-Armenia Friendship Group and the possible initiatives around bilateral substantive programs.
President Khachaturyan stated that he is always ready to support the intensification of bilateral relations and cooperation as much as possible.