Հայաստանը փորձում է ակտիվացնել հարաբերությունները ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ. կայացավ հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը նոյեմբերի 4-ին անցկացվեց Երևանում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, որ նիստում ուրվագծվեցին բոլոր այն առաջնային քայլերը, որոնք պետք է օգնեն ակտիվացնել երկու երկրների հարաբերությունները ոչ միայն առևտրատնտեսական, այլ ամենատարբեր ոլորտներում: «Բավականին մեծ անելիքների ցանկ ունենք և որոշ հարցերի շուրջ արդեն՝ շատ առաջ գնացած խոսակցություններ, և ես կարծում եմ, որ հենց ինտենսիվ այգիների և «Թումո»-ի հետ կապված համագործակցությունն ամենաիրատեսականն է կարճ ժամանակում իրագործելու համար»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ղրղզ գործընկերներն այցելել են թե՛ «Թումո», թե՛ ինտենսիվ այգիների մի քանի գյուղատնտեսական կետեր:
Նախարարը նշեց, որ Բելառուսի հետ Հայաստանի փոխադարձ առևտուրը շուտով կհատի 100 միլիոն դոլարի սահմանը, Ղազախստանի հետ փոխադարձ առևտուրը չի գերազանցում 50 միլիոն դոլարը, իսկ Ղրղզստանի հետ` 5 միլիոն դոլարը: «Մեր տնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ շատ կարևոր են, բայց ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ ևս կա շատ մեծ պոտենցիալ»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանը փորձում է ակտիվացնել հարաբերությունները ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ: «Այս տարվա առաջին ութ ամիսների ընթացքում առևտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջև մոտ 3 միլիոն դոլար է: Կարծում եմ՝ մինչև տարվա վերջ կհասնի հինգ միլիոնի, բայց պոտենցիալը բազմակի անգամ ավելի մեծ է: Մյուս ոլորտը, որտեղ կա համագործակցություն և պետք է շարունակենք` ձկան կերերի արտահանումն է Հայաստանից Ղրղզստան»,-ասաց Վահան Քերոբյանը՝ ընդգծելով, որ Ղրղզստանը Հայաստանի համար հետաքրքիր է հիդրոէներգետիկայի, արևային էներգետիկայի տեսանկյունից: «Մեզ հետաքրքրում են Ղրղզստանի գյուղատնտեսական հնարավորությունները: Քանի որ Չինաստանը մեր երկրորդ ամենախոշոր առևտրային գործընկերն է և հարևան է Ղրղզստանին, մեզ հետաքրքում են Ղրղզստանի հնարավորությունները Չինաստանի հետ առևտուրը խորացնելու նպատակով»,-հավելեց նախարարը:
Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի և առևտրի նախարար Դանիյար Ամանգելդիևն էլ իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց հայկական կողմին նիստը պատշաճ կազմակերպելու համար և կարևորեց երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը: «Մենք պատրաստ ենք օգտագործել մեր հայ գործընկերների փորձը ինտենսիվ այգիների մշակման ոլորտում: Քննարկել ենք նաև առաջիկայում բիզնես-ֆորումների անցկացման հնարավորությունները»,-ասաց նա:
Նիստի ավարտինՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի և առևտրի նախարար Դանիյար Ամանգելդիևը ստորագրեցին նիստի արձանագրությունը:

В Ереване состоялось первое заседание армяно-кыргызской межправительственной комиссии
4 ноября в Ереване состоялось первое заседание армяно-киргизской межправительственной комиссии. Как сообщает «Арменпресс», министр экономики РА Ваан Керобян сообщил, что на заседании были намечены первоочередные шаги, которые будут способствовать активизации отношений между двумя странами как в торгово-экономической, так и в других сферах. «У нас довольно много дел, некоторые вопросы уже хорошо проработаны. Мне кажется, что сотрудничество в направлении интенсивных садов и ТУМО можно будет реализовать в короткие сроки», - сказал он, добавив, что кыргызские партнеры посетили ТУМО и несколько интенсивных садов.
Министр отметил, что взаимоторговля Армении с Беларусью в ближайшее время преодолеет рубеж в 100 миллионов долларов, с Казахстаном не превышает 50 миллионов долларов, с Кыргызстаном - 5 миллионов долларов. «Наши экономические отношения с Россией очень важны, но есть большой потенциал и с другими странами ЕАЭС», - сказал он.
По словам министра, Армения пытается активизировать отношения и с другими странами ЕАЭС. «За восемь месяцев текущего года товарооборот между двумя странами составил около 3 миллионов долларов. Думаю, к концу года он достигнет пяти миллионов, но потенциал в разы больше. Еще одна сфера, где есть сотрудничество, и мы должны продолжать это экспорт кормов для рыб из Армении в Кыргызстан», - сказал Ваан Керобян, подчеркнув, что Кыргызстан интересен для Армении с точки зрения гидроэнергетики и солнечной энергетики. «Нас интересуют сельскохозяйственные возможности Кыргызстана. Поскольку Китай является нашим вторым по величине торговым партнером и является соседом Кыргызстана, нас интересуют возможности Кыргызстана и по углублению торговли с Китаем», - добавил министр.
Министр экономики и торговли Кыргызской Республики Данияр Амангельдиев поблагодарил армянскую сторону за надлежащую организацию заседания и подчеркнул важность активизации торгово-экономических отношений между двумя странами. «Мы готовы использовать опыт наших армянских партнеров в области интенсивного садоводства. Мы также обсудили возможности проведения в ближайшее время бизнес форумов», - сказал он.
В завершение заседания министр экономики РА Ваан Керобян и министр экономики и торговли Кыргызской Республики Данияр Амангельдиев подписали протокол заседания.