Հայաստանը փորձում է ակտիվացնել հարաբերությունները ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ. կայացավ հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ղրղզական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը նոյեմբերի 4-ին անցկացվեց Երևանում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, որ նիստում ուրվագծվեցին բոլոր այն առաջնային քայլերը, որոնք պետք է օգնեն ակտիվացնել երկու երկրների հարաբերությունները ոչ միայն առևտրատնտեսական, այլ ամենատարբեր ոլորտներում: «Բավականին մեծ անելիքների ցանկ ունենք և որոշ հարցերի շուրջ արդեն՝ շատ առաջ գնացած խոսակցություններ, և ես կարծում եմ, որ հենց ինտենսիվ այգիների և «Թումո»-ի հետ կապված համագործակցությունն ամենաիրատեսականն է կարճ ժամանակում իրագործելու համար»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ղրղզ գործընկերներն այցելել են թե՛ «Թումո», թե՛ ինտենսիվ այգիների մի քանի գյուղատնտեսական կետեր:
Նախարարը նշեց, որ Բելառուսի հետ Հայաստանի փոխադարձ առևտուրը շուտով կհատի 100 միլիոն դոլարի սահմանը, Ղազախստանի հետ փոխադարձ առևտուրը չի գերազանցում 50 միլիոն դոլարը, իսկ Ղրղզստանի հետ` 5 միլիոն դոլարը: «Մեր տնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ շատ կարևոր են, բայց ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ ևս կա շատ մեծ պոտենցիալ»,-ասաց նա:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանը փորձում է ակտիվացնել հարաբերությունները ԵԱՏՄ այլ երկրների հետ: «Այս տարվա առաջին ութ ամիսների ընթացքում առևտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջև մոտ 3 միլիոն դոլար է: Կարծում եմ՝ մինչև տարվա վերջ կհասնի հինգ միլիոնի, բայց պոտենցիալը բազմակի անգամ ավելի մեծ է: Մյուս ոլորտը, որտեղ կա համագործակցություն և պետք է շարունակենք` ձկան կերերի արտահանումն է Հայաստանից Ղրղզստան»,-ասաց Վահան Քերոբյանը՝ ընդգծելով, որ Ղրղզստանը Հայաստանի համար հետաքրքիր է հիդրոէներգետիկայի, արևային էներգետիկայի տեսանկյունից: «Մեզ հետաքրքրում են Ղրղզստանի գյուղատնտեսական հնարավորությունները: Քանի որ Չինաստանը մեր երկրորդ ամենախոշոր առևտրային գործընկերն է և հարևան է Ղրղզստանին, մեզ հետաքրքում են Ղրղզստանի հնարավորությունները Չինաստանի հետ առևտուրը խորացնելու նպատակով»,-հավելեց նախարարը:
Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի և առևտրի նախարար Դանիյար Ամանգելդիևն էլ իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց հայկական կողմին նիստը պատշաճ կազմակերպելու համար և կարևորեց երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացումը: «Մենք պատրաստ ենք օգտագործել մեր հայ գործընկերների փորձը ինտենսիվ այգիների մշակման ոլորտում: Քննարկել ենք նաև առաջիկայում բիզնես-ֆորումների անցկացման հնարավորությունները»,-ասաց նա:
Նիստի ավարտինՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և Ղրղզստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի և առևտրի նախարար Դանիյար Ամանգելդիևը ստորագրեցին նիստի արձանագրությունը:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Yerevan hosted today the first session of the Armenian-Kyrgyz Intergovernmental Commission.
In his remarks Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan said that the session outlined all the priority steps which will help to boost the relations between the two countries not only in the commercial but also in different other areas.
“We have a list of a lot of works to do and also talks on some issues, and I think that the cooperation connected with intensive orchards and the TUMO is the most realistic for implementing it in a short period of time”, he said, adding that the Kyrgyz partners have visited both the TUMO and several agricultural sites of intensive orchards.
He stated that Armenia’s mutual trade with Belarus will soon cross 100 million dollars, that with Kazakhstan is not surpassing 50 million dollars, and with Kyrgyzstan – 5 million dollars. “Our economic relations with Russia are very important, but there is a very big potential with other countries of the EAEU as well”, he said.
Minister Kerobyan said Armenia is trying to intensify the relations with the other member states of the EAEU. “The trade turnover between the two countries in the first 8 months of this year is around 3 million dollars. I think it will reach 5 million dollars by the end of the year, but the potential is many times higher. Another sector, where there is cooperation and we should continue, is the export of fish food from Armenia to Kyrgyzstan”, Vahan Kerobyan said, stating that Kyrgyzstan is interesting to Armenia from the perspective of hydroenergy and solar energy. “We are interested in the agricultural opportunities of Kyrgyzstan. As China is our second largest trade partner and neighbors with Kyrgyzstan, we are interested in Kyrgyzstan’s opportunities aimed at deepening the trade with China”, the minister said.
Minister of Economy of KyrgyzstanDaniyar Amangeldievthanked the Armenian side for the proper organization of the session and highlighted the intensification of commercial relations between the two countries. “We are ready to use the experience of our Armenian partners in the field of the development of intensive orchards. We have also discussed the possibilities of holding business forums in the future”, he said.
At the end of the session Vahan Kerobyan and his Kyrgyz counterpart signed the protocol of the session.