Հայաստանը և Իրանը հուշագիր են ստորագրել էլեկտրաէներգետիկայի և գազի համաձայնագրի երկարաձգման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Իրանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել էլեկտրաէներգետիկայի և գազի վերաբերյալ համաձայնագրի երկարաձգման վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Mehrnews»-ը, Թեհրանում այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը բարձր է գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ Իրանի նախագահ Ռայիսիի մոտեցումը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կարող է լինել տարբեր կրոնների հետևորդների միջև խաղաղ համագործակցության և համակեցության հստակ և միանշանակ խորհրդանիշ:
Բարձր գնահատելով կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերաբերյալ Իրանի սկզբունքային տեսակետները ՝ Փաշինյանն ասել է.
«Ես պարոն Ռայիսիին տեղեկացրել եմ Սոչիում եռակողմ հանդիպման մասին, և ես համաձայն եմ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման վերաբերյալ Իրանի նախագահի տեսակետների հետ»:

Армения и Иран подписали Меморандум о взаимопонимании по продлению соглашения в области энергетики и газа
Армения и Иран подписали Меморандум о взаимопонимании по продлению соглашения в области энергетики и газа. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на «Mehrnews», об этом в Тегеране сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он высоко оценил отношение президента Ирана Ибрахима Раиси к армянской общине Ирана.
По словам Никола Пашиняна, Исламская Республика Иран однозначно может быть символом мирного сотрудничества и сосуществования между последователями разных религий.
Высоко оценивая принципиальные взгляды Ирана на мир и безопасность в Кавказском регионе, Пашинян сказал:
«Я проинформировал господина Раиси о трехсторонней встрече в Сочи, и я согласен с мнением президента Ирана об установлении стабильного мира и безопасности в регионе».