Հայաստանը գրանցված աշխատատեղերի նոր ռեկորդ է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրում է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին եկամուտ-աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղերի նոր բացարձակ ռեկորդ է սահմանվել Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ. 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը ունեցել է 691 հազար 87 աշխատատեղ, որը նախորդ ռեկորդից ավել է ավելի քան 10 հազարով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նաև պետք է արձանագրեմ, որ այս ցուցանիշը 2021 թվականի սեպտեմբերի համեմատ ավել է 39 946-ով կամ 6,1 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի սեպտեմբերի համեմատ ավել է 108 312-ով կամ 18,6 տոկոսով: Մենք կարող ենք արձանագրել, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում 108 հազար նոր աշխատատեղ է ի հայտ եկել, ստեղծվել, ստվերից դուրս եկել»,- ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին բոլոր աշխատողներին վճարված բոլոր աշխատավարձերը միասին վերցված 2021 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ ավել են 33 մլրդ 430 մլն դրամով կամ 23,5 տոկոսով:
«Սա, կարծում եմ, մի տարվա համար շատ կարևոր ցուցանիշ է: 2018 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ այս ցուցանիշն ավել է 74 մլրդ 161 մլն դրամով, կամ 73,2 տոկոսով, այսինքն՝ հիմա Հանրապետության աշխատավարձային ընդհանուր ֆոնդը 73 տոկոսով ավելի է, քան 2018 թվականի սեպտեմբերին: Շատ կարևոր է եկամտային հարկի ընդհանուր գումարը. Սա, թերևս, այն թիվն է, որը կարող է մեզ հպարտանալու տեղ տալ: 2022 թվականի սեպտեմբերի, 2021 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ եկամտային հարկն ավել է հավաքագրվել 5 մլրդ 351 մլն դրամով կամ 17,6 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ՝ 10 մլրդ 556 մլն դրամով կամ 41,8 տոկոսով»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով մեկ մարդուն վճարած միջին աշխատավարձին՝ վարչապետն արձանագրեց, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին 2021 թվականի սեպտեմբերի համեմատ մեկ մարդուն վճարված աշխատավարձն ավել է 35 հազար 769 դրամով կամ 16,4 տոկոսով, իսկ 2018 թվականի սեպտեմբերի նկատմամբ ավել է 80 հազար 77 դրամով կամ 46,1 տոկոսով:
«Իհարկե, թվերը շատ կարևոր են և շատ տպավորիչ են, և հույս ունեմ, որ մենք այս տեմպը կշարունակենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting that a new absolute record of income-salary jobs has been registered in the history of Armenia in September 2022.
In September 2022, there were 691,087 jobs in Armenia which is more by 10,000 than the previous record.
“I also must state that this number is more by 39,946 or 6.1% compared to September 2021, and is more by 108,312 or 18.6% compared to September 2018. We can record that since 2018, 108,000 new jobs have been created and went out of the shadow in Armenia”, he said.
He stated that all the salaries paid to all employed persons in September 2022 are more by 33 billion 430 million drams or 23.5% compared to September 2021.
“I think this is a very important indicator for one year. Compared to September 2018, this figure is more by 74 billion 161 million drams or 73.2%, in other words, now the total salary fund of the Republic is 73% more than in September 2018. The total sum of the income tax is very important. This is perhaps the figure that can make us feel proud. The income tax in September 2022, compared to September 2021, has been collected more by 5 billion 351 million drams or 17.6%, and compared to September 2018, by 10 billion 556 million drams or 41.8%”, the PM stated, expressing hope that this rate will continue.