Կապանում բացվեց Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապանում պաշտոնապես բացվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսությունը. ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այն համարում է երկու բարեկամ և հարևան երկրների ջերմ հարաբերությունների ցուցիչ, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման յուրօրինակ հանգրվան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 21-ին Կապանում հյուպատոսության բացման արարողությանը կարմիր ժապավենը կտրեցին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
«Այսօր նշանակալից օր է հայ-իրանական բազմադարյա և բարիդրացիական հարաբերությունների պատմության մեջ: Վստահաբար կարող եմ նշել, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումն ու արդյունավետ գործունեությունը նոր որակ կհաղորդեն երկու երկրների առանձնահատուկ հարաբերություններին, կխթանեն երկկողմ փոխգործակցությունն ու կնպաստեն հայ-իրանական կապերի զարգացմանը»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը հատկանշական համարեց, որ այս կարևոր միջոցառումը տեղի է ունենում Հայաստան և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 –րդ տարում:
«Անցած 30 տարիների ընթացքում մեր անցած ուղին նշանավորվել է ռազմավարական բնույթ ունեցող հարաբերությունները եղբայրության և սերտ գործընկերության ոգով զարգացնելու մեր անկեղծ մղումով: Վստահ եմ, որ հետայսու ևս կներդրվեն անհրաժեշտ ջանքեր՝ ապագա փոխշահավետ համագործակցությունն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանում խորապես ընկալում և բարձր են գնահատում երկրի ողնաշարը հանդիսացող այս հատվածում՝ Սյունիքի մարզում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու Իրանի որոշումը: «Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի մտադրությունը՝ Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի համար մշտապես եղել է և կշարունակի լինել առանցքային գործընկեր: Մեր փոխգործակցությունը ներառում է բավականին ընդգրկուն քաղաքական օրակարգ, ինչպես նաև առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում ամուր կապեր, որոնք, լիահույս ենք, ավելի կխորանան և որակական ու գործնական նոր շունչ կստանան այսօր բացվող գլխավոր հյուպատոսության շնորհիվ»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ գլխավոր հյուպատոսությունը մեծապես կնպաստի նաև հայ և իրանցի ժողովուրդների միջև մարդկային շփումների առավել ակտիվացմանը: «Այն կդառնա երկու բարեկամ և հարևան երկրների ջերմ հարաբերությունների ցուցիչ, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման յուրօրինակ հանգրվան»,-ընդգծեց Միրզոյանը:
Նա հյուպատոսին շնորհավորեց Հայաստանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսի պատասխանատու պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ:

В Капане открылось генеральное консульство Ирана
В Капане состоялось официальное открытие генерального консульства Исламской Республики Иран. Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян считает это показателем теплых отношений между двумя дружественными соседними странами, уникальной вехой в обеспечении мира и безопасности в регионе.
Как сообщает «Арменпресс», 21 октября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян на церемонии открытия консульства в Капане перерезали красную ленточку.
«Сегодня знаменательный день в истории армяно-иранских многолетних и добрососедских отношений. Могу с уверенностью сказать, что создание и эффективная работа Генерального консульства Ирана придаст новое качество особым отношениям между двумя странами, будет способствовать двустороннему сотрудничеству и развитию связей Армения-Иран», - сказал Мирзоян.
Министр посчитал знаменательным, что это важное событие приходится на 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном.
«На протяжении последних 30 лет наш путь отмечен искренним стремлением развивать стратегические отношения в духе братства и тесного партнерства. Уверен, что отныне будут прилагаться все необходимые усилия для дальнейшего углубления и укрепления будущего взаимовыгодного сотрудничества», - сказал глава МИД РА.
Мирзоян заверил, что Армения понимает и высоко ценит решение Ирана открыть генеральное консульство в Сюникской области, которая является опорой страны. «Хотел бы еще раз подтвердить намерение армянской стороны открыть генеральное консульство в Тебризе. Исламская Республика Иран всегда была и будет ключевым партнером Армении. Наше сотрудничество включает в себя достаточно обширную политическую повестку, а также прочные связи в сферах торговли, энергетики, транспорта, туризма, культуры, науки, образования, которые, как мы надеемся, благодаря открытию генерального консульства расширятся и получат новое качественное и практическое дыхание», - сказал министр иностранных дел.
Он выразил уверенность, что деятельность генерального консульства внесет большой вклад в дальнейшую активизацию контактов между армянским и иранским народами. « Это станет показателем теплых отношений между двумя дружественными соседними странами, уникальной вехой в обеспечении мира и безопасности в регионе», - подчеркнул Мирзоян.
Он поздравил консула с назначением на ответственную должность генерального консула Исламской Республики Иран в Республике Армения.