Կապանում բացվեց Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապանում պաշտոնապես բացվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսությունը. ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այն համարում է երկու բարեկամ և հարևան երկրների ջերմ հարաբերությունների ցուցիչ, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման յուրօրինակ հանգրվան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 21-ին Կապանում հյուպատոսության բացման արարողությանը կարմիր ժապավենը կտրեցին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
«Այսօր նշանակալից օր է հայ-իրանական բազմադարյա և բարիդրացիական հարաբերությունների պատմության մեջ: Վստահաբար կարող եմ նշել, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումն ու արդյունավետ գործունեությունը նոր որակ կհաղորդեն երկու երկրների առանձնահատուկ հարաբերություններին, կխթանեն երկկողմ փոխգործակցությունն ու կնպաստեն հայ-իրանական կապերի զարգացմանը»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարը հատկանշական համարեց, որ այս կարևոր միջոցառումը տեղի է ունենում Հայաստան և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 –րդ տարում:
«Անցած 30 տարիների ընթացքում մեր անցած ուղին նշանավորվել է ռազմավարական բնույթ ունեցող հարաբերությունները եղբայրության և սերտ գործընկերության ոգով զարգացնելու մեր անկեղծ մղումով: Վստահ եմ, որ հետայսու ևս կներդրվեն անհրաժեշտ ջանքեր՝ ապագա փոխշահավետ համագործակցությունն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանում խորապես ընկալում և բարձր են գնահատում երկրի ողնաշարը հանդիսացող այս հատվածում՝ Սյունիքի մարզում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու Իրանի որոշումը: «Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի մտադրությունը՝ Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի համար մշտապես եղել է և կշարունակի լինել առանցքային գործընկեր: Մեր փոխգործակցությունը ներառում է բավականին ընդգրկուն քաղաքական օրակարգ, ինչպես նաև առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում ամուր կապեր, որոնք, լիահույս ենք, ավելի կխորանան և որակական ու գործնական նոր շունչ կստանան այսօր բացվող գլխավոր հյուպատոսության շնորհիվ»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ գլխավոր հյուպատոսությունը մեծապես կնպաստի նաև հայ և իրանցի ժողովուրդների միջև մարդկային շփումների առավել ակտիվացմանը: «Այն կդառնա երկու բարեկամ և հարևան երկրների ջերմ հարաբերությունների ցուցիչ, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովման յուրօրինակ հանգրվան»,-ընդգծեց Միրզոյանը:
Նա հյուպատոսին շնորհավորեց Հայաստանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսի պատասխանատու պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ:

Consulate General of Iran opens in Armenia’s Kapan
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. The Consulate General of the Islamic Republic of Iran officially opened in Armenia’s Kapan town on October 21.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Iranian counterpart Hossein Amir-Abdollahian cut the red ribbon during the opening of the Consulate.
“Today is a remarkable day in the history of the Armenian-Iranian centuries-old and friendly relations. I can surely state that the establishment of the Consulate General of Iran and its effective operation will give a new quality to the special relations between the two countries, will boost the bilateral mutual partnership and will contribute to the development of the Armenian-Iranian ties”, the Armenian FM said in his remarks, calling this step an indicator of warm relations between the two countries.
The Foreign Minister also highlighted the fact that this event is taking place on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Iran.
“Over the last 30 years our past path has been marked by our sincere aspiration to develop the relations having strategic nature with a spirit of brotherhood and close partnership. I am confident that from now on necessary efforts will be made to further deepen and strengthen the mutually beneficial cooperation”, the Armenian FM said.
Mirzoyan assured that Armenia deeply perceives and highly values Iran’s decision to open Consulate General in this part of the country, the Syunik province. “I want to once again reiterate the intention of the Armenian side on opening Consulate General in Tabriz. The Islamic Republic of Iran has always been and will remain a key partner for Armenia. Our mutual partnership involves quite a comprehensive political agenda, as well as firm ties in trade, energy, transportation, tourism, culture, science and education sectors, which, we hope, will further deepen and will receive a new qualitative and practical breath thanks to the Consulate General that is opening today”, the Armenian FM said.
He expressed confidence that the Consulate General will greatly contribute to further intensifying the human interactions between Armenian and Iranian nations. “It will become an indicator of warm relations between the two friendly and neighboring countries, a unique milestone of ensuring peace and security in the region”, Ararat Mirzoyan said.