Իրանը կձեռնարկի բոլոր քայլերը՝ դիմակայելու տարածաշրջանում պատմական սահմանները փոխելու մտադրությանն անգամ. ԻԻՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի համար անընդունելի են տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները, Իրանը կձեռնարկի բոլոր քայլերը՝ դիմակայելու անգամ նման մտադրությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Իրանի արտաքին գործերի նախարարՀոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Նախարարը նախ նշեց, որ Կապանում հյուպատոսության հիմնումով ավելի հարմար և դյուրին պայմաններ կստեղծվեն՝ երկու երկրների համագործակցությունը զարգացնելու համար:
«Մենք ունենք համատեղ շահեր, կարծիքներ, նաև մտահոգություններ Հարավային Կովկասում: Իրանական կողմն ամբողջությամբ դեմ է, որ տարածաշրջանում՝ թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի տարածքում ներկա լինեն օտարերկրյա ներկայացուցիչներ: Մեզ համար շատ կարևոր է ներքին ներկայացուցիչների գործունեությունը տարածաշրջանում: Իրանական կողմը տարածաշրջանում պատմական սահմանների փոփոխությունները բոլորովին չի ընդունելու, դա մեր կարմիր գիծն է: Եվ մենք կձեռնարկենք բոլոր քայլերը` դիմակայելու յուրաքանչյուր նման մտադրությանն անգամ»,-ասաց Իրանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի և Իրանի առնևտրաշրջանառությունը մոտ 700 մլն դոլար է: Հանդիպմանը երկու նախարարները պայմանավորվել են հասցնել այն մինչև 1 մլրդի:

Iran will take all steps to resist even the intention to change the historical borders in the region. Iranian FM
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Changes to historical borders in the region are unacceptable for Iran, Iran will take all steps to resist even such an intention, ARMENPRESS reports Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian announced at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan.
The Iranian Minister first mentioned that the establishment of the consulate in Kapan will create more convenient and easier conditions for developing the cooperation between the two countries.
"We have common interests, opinions, and also concerns in the South Caucasus. The Iranian side is completely against the presence of foreign representatives in the region, either on the territory of Armenia or Azerbaijan. The activity of internal representatives in the region is very important for us. The Iranian side will not accept the changes of historical borders in the region at all, that is our red line. And we will take all steps to resist every such intention," said the Iranian Foreign Minister.
The trade turnover between Armenia and Iran is about 700 million USD. At the meeting, the two ministers agreed to increase it to 1 billion.