Բարձր ենք գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Իրանը համակարծիք են, որ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բանակցությունների և կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ բացառելով ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը։ Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀՀ ԱԳՆ-ում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Մեր երկրների մայրաքաղաքներում հանդիպումներն առավել մեծ նշանակություն ունեն: Այսօր գոհունակությամբ արձանագրել ենք, որ երկու երկերի միջև հարաբերությունները, որոնք հիմնված են ոչ միայն մեր ժողովուրդների հազարամյա եղբայրության և բարեկամության, այլ նաև մեր ընդհանուր պետական շահերի խորը ըմբռնման վրա, հետևողականորեն խորանում են տարբեր ոլորտներում»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարների քննարկման առանցքային թեման եղել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող իրավիճակը: Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշական աշխատանքների հետ կապված մանրամասները:
Նախարարն անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կոմից ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի մանրամասներին և հետևանքներին:
«Վերահաստատել ենք ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման և հայրենադարձման, բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրերի պարզաբանման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման հրամակայանը: Մենք համակարծիք ենք, որ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բանակցությունների և կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ բացառելով ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը: Մենք բարձր ենք գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության հաստատմանն ուղղված իրանական կողմի ջանքերը»,-ասաց Միրզոյանը:
Երկու երկրների ԱԳ նախարարները հանդիպմանը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր և պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերով հարստացնել հայ-իրանական օրակարգը: ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, բարձր տեխնոոգիաների բնագավառներում առկա համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու հեռանկարների վերաբերյալ, անդրադարձել համատեղ տնտեսական մեծ ծրագրերը շարունակելու և ավարտին հասցնելու թեմային:
«Հատուկ նշանակություն ենք տալիս ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում Իրանի հետ կապերի ամրապնդմանը: Եվ այս առումով իհարկե պետք է ընդգծել Պարսից ծոց - Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ծրագրի իրագործման կարևորությունը, որը կարող է ընդգրկել նաև այլ շահառու և հետաքրքրված կողմեր, երկրներ»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Իրանի ԱԳ նախարարի այցը կնշանավորվի նաև կարևոր իրադարձությամբ՝ Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հանդիսավոր բացման արարողությամբ: Միրզոյանը սա նշանակալի և խորհրդանշական քայլ համարեց, որը վկայում է երկու երկրների և բարեկամ ժողովուրդների միջև համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի հասցնելու պատրաստակամության մասին:

Мы высоко ценим принципиальную и четкую позицию дружественного Ирана։ глава МИД Армении
Армения и Иран согласны с тем, что проблемы между странами региона должны решаться путем переговоров и конструктивного диалога, исключая применение силы или угрозу ее применения. Армения высоко ценит принципиальную и четкую позицию дружественного Ирана в отношении территориальной целостности Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом.
«Встречи в столицах наших стран имеют большее значение. Сегодня мы с удовлетворением констатируем, что отношения между двумя странами, основанные не только на тысячелетнем братстве и дружбе наших народов, но и на глубоком понимании наших общегосударственных интересов, последовательно углубляются в различных сферах», - сказал Мирзоян.
Ключевой темой обсуждения министров стала ситуация с региональной безопасностью и стабильностью. Мирзоян представил коллеге детали, связанные с разработкой мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Министр коснулся также подробностей и последствий широкомасштабной агрессии против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, развязанной Азербайджаном 13-14 сентября.
«Мы подтвердили императив вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения, освобождения и репатриации незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, выяснения судьбы жертв насильственных исчезновений и поддержания режима прекращения огня. Мы согласились с тем, что проблемы между странами региона должны решаться путем переговоров и конструктивного диалога, исключая применение силы или угрозу ее применения. Мы высоко ценим принципиальную и четкую позицию дружественного Ирана в отношении территориальной целостности Армении, а также усилия иранской стороны, направленные на установление стабильности и мира в регионе», - сказал Мирзоян.
На встрече министры иностранных дел двух стран обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством как на двусторонней, так и на многосторонней площадках, и выразили готовность совместными усилиями обогатить армяно-иранскую повестку. Главы внешнеполитических ведомств обменялись мыслями о перспективах придания нового импульса существующему сотрудничеству в сферах торговли, энергетики, транспорта и высоких технологий, коснулись темы продолжения и завершения крупных совместных экономических проектов.
«Особое значение придаем укреплению связей с Ираном в сфере дорожной инфраструктуры. И в этой связи, конечно же, необходимо подчеркнуть важность реализации проекта международного транспортного коридора Персидский залив - Черное море, в который могут быть включены и другие заинтересованные стороны и страны», - сказал глава МИД Армении.
Визит министра иностранных дел Ирана также ознаменуется важным событием: торжественной церемонией открытия генерального консульства Исламской Республики Иран в Капане. Мирзоян счел это важным и символичным шагом, свидетельствующим о готовности вывести сотрудничество между двумя странами и дружественными народами на качественно новый уровень.