Բարձր ենք գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Իրանը համակարծիք են, որ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բանակցությունների և կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ բացառելով ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը։ Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀՀ ԱԳՆ-ում Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Մեր երկրների մայրաքաղաքներում հանդիպումներն առավել մեծ նշանակություն ունեն: Այսօր գոհունակությամբ արձանագրել ենք, որ երկու երկերի միջև հարաբերությունները, որոնք հիմնված են ոչ միայն մեր ժողովուրդների հազարամյա եղբայրության և բարեկամության, այլ նաև մեր ընդհանուր պետական շահերի խորը ըմբռնման վրա, հետևողականորեն խորանում են տարբեր ոլորտներում»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարների քննարկման առանցքային թեման եղել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող իրավիճակը: Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշական աշխատանքների հետ կապված մանրամասները:
Նախարարն անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կոմից ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի մանրամասներին և հետևանքներին:
«Վերահաստատել ենք ադրբեջանական զինված ուժերի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման և հայրենադարձման, բռնի անհետացումների զոհերի ճակատագրերի պարզաբանման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման հրամակայանը: Մենք համակարծիք ենք, որ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բանակցությունների և կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ բացառելով ուժի կիրառումը կամ ուժի կիրառման սպառնալիքը: Մենք բարձր ենք գնահատում բարեկամ Իրանի սկզբունքային և հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության հաստատմանն ուղղված իրանական կողմի ջանքերը»,-ասաց Միրզոյանը:
Երկու երկրների ԱԳ նախարարները հանդիպմանը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր և պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերով հարստացնել հայ-իրանական օրակարգը: ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, բարձր տեխնոոգիաների բնագավառներում առկա համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու հեռանկարների վերաբերյալ, անդրադարձել համատեղ տնտեսական մեծ ծրագրերը շարունակելու և ավարտին հասցնելու թեմային:
«Հատուկ նշանակություն ենք տալիս ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում Իրանի հետ կապերի ամրապնդմանը: Եվ այս առումով իհարկե պետք է ընդգծել Պարսից ծոց - Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ծրագրի իրագործման կարևորությունը, որը կարող է ընդգրկել նաև այլ շահառու և հետաքրքրված կողմեր, երկրներ»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Իրանի ԱԳ նախարարի այցը կնշանավորվի նաև կարևոր իրադարձությամբ՝ Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հանդիսավոր բացման արարողությամբ: Միրզոյանը սա նշանակալի և խորհրդանշական քայլ համարեց, որը վկայում է երկու երկրների և բարեկամ ժողովուրդների միջև համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի հասցնելու պատրաստակամության մասին:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Armenia and Iran share the opinion that the problems between the countries of the region should be resolved through negotiations and constructive dialogue, excluding the use of force or the threat of use of force. Armenia highly values friendly Iran's firm and clear position regarding Armenia's territorial integrity, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan announced at a joint press conference with Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian.
"Meetings in the capitals of our countries are of greater importance. Today we recorded with satisfaction that the relations between the two countries, which are based not only on the thousand-year-old brotherhood and friendship of our peoples, but also on the deep understanding of our common state interests, are consistently deepening in various fields," Mirzoyan said.
The key topic of the ministers' discussion was the situation related to regional security and stability. Mirzoyan presented to his colleague the details of the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty.
The Armenian Minister also referred to the details and consequences of the large-scale aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia unleashed by Azerbaijan on September 13-14.
"We reaffirmed the imperative for the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, the release and repatriation of the Armenian prisoners of war illegally held in Azerbaijan, the clarification of the fate of the victims of forced disappearances and the maintenance of the ceasefire regime. We agree that the problems between the countries of the region should be resolved through negotiations and constructive dialogue, excluding the use of force or the threat of use of force. We highly appreciate the firm and clear position of friendly Iran regarding the territorial integrity of Armenia, as well as the efforts of the Iranian side aimed at establishing stability and peace in the region," said Mirzoyan.
At the meeting, the foreign ministers of the two countries discussed issues related to cooperation on both bilateral and multilateral platforms and expressed their readiness to enrich the Armenian-Iranian agenda with joint efforts. The Foreign Ministers exchanged thoughts on the prospects of giving a new charge to the existing cooperation in the fields of trade, energy, transport, and high technologies, referred to the topic of continuing and completing large joint economic projects.
"We attach special importance to strengthening ties with Iran in the field of road infrastructure. And in this regard, of course, it is necessary to emphasize the importance of the implementation of the Persian Gulf - Black Sea International Transport Corridor project, which can also include other interested parties and countries," said the Armenian Foreign Minister.
The visit of the Iranian Foreign Minister will also be marked by an important event: the solemn opening ceremony of the Consulate General of the Islamic Republic of Iran in Kapan. Mirzoyan considered this a significant and symbolic step, which testifies to the readiness to bring the cooperation between the two countries and friendly peoples to a qualitatively new level.