ՀՀ ԱԳ նախարարը նորվեգացի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը վերահաստատել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի ԶՈւ դուրսբերման հրամայականը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Նորվեգիայի արտգործնախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտը քննարկել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակը: Միրզոյանը նոր ագրեսիայի կանխարգելման համատեքստում շեշտել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը և այս հարցում միջազգային գործընկերների՝ այդ թվում Նորվեգիայի աջակցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Ավելի քան մեկ տասնամյակ դադարից հետո սա նորվեգական կողմի առաջին բարձրաստիճան այցն է Հայաստան: Մենք գնահատում ենք բարեկամ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի ներկայությունը Երևանում՝ հատկապես բազում մարտահրավերներով լի ներկայիս ժամանակահատվածում, ինչը միանշանակ հայ ժողովրդի հետ Նորվեգիայի համերաշխության նշան է»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարների քննարկումների առանցքում, ի թիվս այլ հարցերի, եղել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները: Միրզոյանն իր գործընկերոջն է է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքի մանրամասները, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: «Քննարկել ենք ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակը: Մենք գնահատում ենք Նորվեգիայի հասցեական դիրքորոշումը՝ ի աջակցություն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների խնդրի շուրջ: Այս համատեքստում լիահույս ենք, որ Նորվեգիան՝ որպես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջամարտիկ, կշարունակի հավատարիմ մնալ իր որդեգրած դիրքորոշմանը»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի կանխարգելման համատեքստում Միրզոյանը շեշտել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը և այս հարցում միջազգային գործընկերների՝ այդ թվում Նորվեգիայի աջակցությունը: «Վերահաստատել եմ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման, Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձման և հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման հրամայականը՝ վերստին ընդգծելով ուժի կիրառման կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով խնդիրների լուծման անընդունելիությունը»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը հատկանշական համարեց, որ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարի այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարում:
ԱԳ նախարարները հանդիպմանն անդրադարձել են Հայաստանի և Նորվեգիայի միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին: Այս առումով Միրզոյանն ընդգծեց երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների դերակատարումը՝ կարևորելով պարբերաբար քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումը: «Փոխադարձ պատրաստակամություն ենք հայտնել գործնական քայլեր ձեռնարկել առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ: Որպես տնտեսական համագործակցության հեռանկարային ոլորտներ՝ առանձնացրել ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, վերականգնվող էներգիան, նաև՝ թվային կառավարումը»,-ասաց Միրզոյանը:
Նախարարներն օրվա ընթացքում այցելել են նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Norwegian Foreign Minister Anniken Huitfeldt discussed the aftermath of the Azerbaijani aggression against the sovereign territory of Armenia.
During their meeting in Yerevan, in context of preventing a new aggression the Armenian FM emphasized the need for introducing international mechanisms for border monitoring and surveillance and the support of the international partners, including Norway, in this matter.
“This is the first Norwegian high-level visit to Armenia in more than a decade,” FM Mirzoyan said during a joint press conference with Norwegian Foreign Minister Anniken Huitfeldt in Yerevan. “We appreciate the presence of the foreign minister of friendly Norway in Yerevan, especially in the current period of time full of multiple challenges, which is definitely a sign of Norway’s solidarity with the people of Armenia,” Mirzoyan said.
The discussions of the foreign ministers focused on regional and international developments, among other issues. Mirzoyan presented the details of the work on developing the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the Armenian side’s position regarding the Nagorno Karabakh conflict settlement.
“We discussed the situation following the latest Azerbaijani aggression against sovereign territory of Armenia. We appreciate Norway’s targeted stance in support of Armenia’s territorial integrity and sovereignty, as well as over the issue of the extrajudicial killings of Armenian prisoners of war by Azerbaijani armed forces. In this context we hope that Norway, as a pioneer of democracy and human rights protection, will continue to be committed to its adopted position,” the Armenian foreign minister said.
In context of preventing a new possible aggression by Azerbaijan, the Armenian FM emphasized the need for introducing international mechanisms of border monitoring and supervision, and stressed the international partners, including Norway’s support in this issue.
“I reiterated the imperative of the withdrawal of Azerbaijani armed forces from sovereign territory of Armenia, repatriation of Armenian prisoners of war who are illegally held in Azerbaijan and the unconditional adherence to the ceasefire, once again emphasizing the unacceptability of solving issues through the use of force or the threat of using force,” Mirzoyan said.
The Norwegian foreign minister’s visit is taking place in the year marking the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Norway.
The foreign ministers also addressed prospects for expanding cooperation in areas of mutual interest. In this regard Mirzoyan highlighted the role of the foreign ministries, emphasizing the need to hold regular political consultations. “We expressed mutual readiness to take practical steps to fully utilize the existing potential in the trade-economic sector. As promising areas for economic cooperation we pointed out IT, renewable energy, including digital government,” Mirzoyan said.
During the day the Armenian FM also accompanied his Norwegian counterpart on a visit to the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial.