Բուլղարիան այն բարեկամական դուռն է, որը բաց է դեպի Եվրոպա հայկական արտադրանքի արտահանման համար․ նախագահ Խաչատուրյան
ՍՈՖԻԱ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Բուլղարիայի հետ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համատեքստում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, պետական այցով Բուլղարիա ժամանած Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այս մասին հայտարարեց այդ երկրի նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ հանդիպման արդյունքներով՝ լրատվամիջոցների համար արված հայտարարության ժամանակ։ Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծեց, որ Բուլղարիան Հայաստանի համար վստահելի գործընկեր է տարածաշրջանի փոխկապակցվածության բարձրացման ոլորտում:
«Մերօրյա Հայաստանը և Բուլղարիան կապված են փոխգործակցության համար անհրաժեշտ միջազգային իրավական արդյունավետ գործիքակազմով, առկա են երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման համար անհրաժեշտ բոլոր ձևաչափերը և մեխանիզմները: Ցանկանում եմ գոհունակությունս հայտնել կայուն քաղաքական երկխոսության և երկկողմ հարաբերություններում գրանցվող հաջողությունների առնչությամբ»,- ասաց Խաչատուրյանը: Նա կարևորեց երկու երկրների՝ տնտեսական, առևտրային և ներդրումային ոլորտներում առկա ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործումը։
«Բուլղարիան նաև այն բարեկամական դուռն է, որը բաց է դեպի Եվրոպա հայկական արտադրանքի արտահանման համար: Հայկական կողմը հետաքրքրված է երկու երկրները միավորող ենթակառուցվածքների բարելավմամբ և զարգացմամբ, այդ թվում նաև՝ երկու մայրաքաղաքների միջև ուղիղ ավիահաղորդակցության հաստատմամբ: Այդ համատեքստում հաջող օրինակ էր ամառային ամիսներին Երևանից Բուլղարիայի ծովափնյա քաղաքներ ուղիղ չվերթների իրականացումը: Բարձր եմ գնահատում նաև բուլղարական կողմի աջակցությունը Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի ստեղծման գործընթացին»,- ասաց Հայաստանի նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանը առանձնահատուկ կարևորեց համագործակցության խորացումը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և բազմաթիվ այլ բնագավառներում: «Գոհունակություն եմ հայտնում նաև կրթության և գիտության, ինչպես նաև մշակույթի ոլորտներում համագործակցության համապատասխան ծրագրերով հաստատված միջոցառումների, այդ թվում՝ հայաստանցի ուսանողների՝ Բուլղարիայի բուհերում կրթության արդյունավետ կազմակերպման համար: Վստահ եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կունենանք նաև նոր ազդակ հաղորդել և՛ խորհրդարանական դիվանագիտությանը, և՛ Տնտեսական ու գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին»,- նշեց Խաչատուրյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանին և Բուլղարիային միավորում են ինչպես ընդհանուր արժեքները և մշակութային մտերմությունը, այնպես էլ համատեղ՝ հանուն ազատության և անկախության հերոսական պայքարի պատմության էջերը: ՀՀ նախագահը երախտագիտություն հայտնեց բուլղարական պետությանը և բուլղար ժողովրդին՝ մեր հայրենակիցներին տրամադրած ապաստանի, հոգածության, խաղաղ ապրելու, զարգանալու և միևնույն ժամանակ ազգային ինքնությունն ու դիմագիծը պահպանելու հնարավորության, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ բուլղարական իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքի և հայ համայնքին շարունակաբար տրամադրվող աջակցության համար:
Խաչատուրյանը հավաստիացրեց, որ որպես Հայաստանի նախագահ՝ շարունակելու է ջանքերը հայ-բուլղարական համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:

Болгария - дружественная дверь, открытая для экспорта армянской продукции в Европу: президент РА Ваагн Хачатурян
Армения высоко ценит сотрудничество с Болгарией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, в том числе и в контексте партнерства РА-ЕС. Как сообщает «Арменпресс», об этом в заявлении для СМИпосле встречи с президентом Руменом Радевым отметил президент Армении Ваагн Хачатурян, находящийся в Болгарии с государственным визитом. Президент Хачатурян подчеркнул, что Болгария является для Армении надежным партнером в сфере повышения сотрудничества в регионе.
«Армению и Болгарию связывают международно-правовые и эффективные инструменты, необходимые для взаимодействия, доступны все форматы и механизмы, необходимые для дальнейшего углубления двусторонних отношений. Хочу выразить удовлетворенность стабильным политическим диалогом и успехами в двусторонних отношениях», - сказал Хачатурян. Он подчеркнул необходимость более эффективного использования имеющегося потенциала двух стран в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
«Болгария является дружественной дверью, открытой для экспорта армянской продукции в Европу. Армянская сторона заинтересована в совершенствовании и развитии инфраструктур, соединяющих две страны, в том числе и в налаживании прямого авиасообщения между двумя столицами. В этом контексте удачным примером стало осуществление прямых рейсов из Еревана в прибрежные города Болгарии в летние месяцы. Я высоко ценю и содействие болгарской стороны процессу создания международного транспортно-транзитного коридора между Персидским заливом и Черным морем», - сказал президент Армении.
Ваагн Хачатурян подчеркнул важность углубления сотрудничества в высокотехнологичной промышленности, транспорте, сельском хозяйстве, здравоохранении, образовании, культуре, туризме и во многих других сферах. «Выражаю свою удовлетворенность эффективной организацией деятельности, утвержденной соответствующими программами сотрудничества в сферах образования и науки, а также культуры, в том числе и обучения армянских студентов в болгарских вузах. Уверен, что в ближайшее время у нас будет возможность придать новый импульс как парламентской дипломатии, так и работе армяно-болгарской межправительственной комиссии по экономическому и научно-техническому сотрудничеству», - отметил Хачатурян.
Он подчеркнул, что Армению и Болгарию объединяют общие ценности и культурная близость, а также страницы истории героической борьбы за свободу и независимость. Президент РА выразил благодарность болгарскому государству и болгарскому народу за предоставление армянам убежища, заботу, возможность жить мирно, развивать и в то же время сохранять национальную идентичность и образ, а также за бережное отношение болгарских властей к армянскому культурному наследию и постоянную поддержку армянской общине.
Ваагн Хачатурян заверил, что как президент Армении он продолжит свои усилия по расширению сфер сотрудничества между Арменией и Болгарией.