ԵՄ-ն Հայաստանում Ադրբեջանի հետ սահմանին 40 դիտորդ տեղակայելու որոշում է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Միությունը որոշում է կայացրել 40 հոգանոց դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան, որը կտեղակայվի հայ-ադրբեջանական սահմանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքում։
Նշվում է, որ առաքելության նպատակն է իրավիճակի մոնիթորինգը, վերլուծությունը և տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հաշվետվությունը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս որոշումը հաջորդում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հոկտեմբերի 6-ին կայացած քառակողմ հանդիպմանը։
Եվրոպայի խորհրդի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ որոշումը միտված է խաղաղության և կայունության հաստատմանը, վստահության ամրապնդմանը և երկու երկրների պետական սահմանի դելիմիտացիային աջակցելուն։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը նշել է, որ Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը միտված է վստահության ամրապնդմանը անկայուն իրավիճակում, որը ռիսկի տակ է դնում մարդկային կյանքեր և հակամարտության կարգավորման գործընթացը։ Նրա խոսքով՝ սա ևս մեկ ապացույց է, որ ԵՄ-ն հանձնառու է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու վերջնական նպատակին։
Հաղորդվում է, որ Հայաստանում Ադրբեջանի հետ սահմանին առաքելության տեղակայման գործընթացն արագացնելու համար որոշում է կայացվել ժամանակավորապես Հայաստան ուղարկել Վրաստանում ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության փորձագետներին։ Առաքելությունը կտեղակայվի ժամանակավոր․ դրա գործունեության ժամկետը 2 ամսից ավել չի լինի։
Ավելի վաղ ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությունը, ԵՄ ներկայացուցչին հղումով, տեղեկություն էր տարածել, թե ԵՄ-ն նախատեսում է շուրջ 400 դիտորդների տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին։

EU decides to deploy up to 40 monitoring experts along Armenia-Azerbaijan border
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. The Council of the European Union today decided to deployup to 40 EU monitoring expertsalong the Armenian side of the international border with Azerbaijan with the objective of monitoring, analyzing and reporting on the situation in the region, the Council said in a press release.
This decision follows the quadrilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, President of France Emmanuel Macron, President of the European Council Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev on 6 October.
The Council said the decision is aimed at facilitating therestoration of peace and securityin the area, thebuilding of confidenceand thedelimitation of the international borderbetween the two states.
“The EU’s deployment of up to 40 EU monitoring experts along Armenia’s international border with Azerbaijan will aim to build confidence to the unstable a situation that is putting lives at risk and jeopardizes the conflict resolution process. This is another proof of the EU’s full commitment to contributing to the ultimate goal of achieving sustainable peace in the South Caucasus”, Josep Borrell, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, said.
"In order to ensure a swift deployment of the EU monitoring capacity, it was decided that themonitoring experts will be temporarily deployed fromthe European Union Monitoring Mission in Georgia (EUMM Georgia). The EUMM is taking operational steps so that its monitoring capacity in Georgia is not impacted.
The monitoring mission will have atemporary natureand in principle will not last more than two months", the Council said.