ԵՄ-ն Հայաստանում Ադրբեջանի հետ սահմանին 40 դիտորդ տեղակայելու որոշում է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Միությունը որոշում է կայացրել 40 հոգանոց դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան, որը կտեղակայվի հայ-ադրբեջանական սահմանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքում։
Նշվում է, որ առաքելության նպատակն է իրավիճակի մոնիթորինգը, վերլուծությունը և տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հաշվետվությունը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս որոշումը հաջորդում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հոկտեմբերի 6-ին կայացած քառակողմ հանդիպմանը։
Եվրոպայի խորհրդի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ որոշումը միտված է խաղաղության և կայունության հաստատմանը, վստահության ամրապնդմանը և երկու երկրների պետական սահմանի դելիմիտացիային աջակցելուն։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը նշել է, որ Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը միտված է վստահության ամրապնդմանը անկայուն իրավիճակում, որը ռիսկի տակ է դնում մարդկային կյանքեր և հակամարտության կարգավորման գործընթացը։ Նրա խոսքով՝ սա ևս մեկ ապացույց է, որ ԵՄ-ն հանձնառու է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու վերջնական նպատակին։
Հաղորդվում է, որ Հայաստանում Ադրբեջանի հետ սահմանին առաքելության տեղակայման գործընթացն արագացնելու համար որոշում է կայացվել ժամանակավորապես Հայաստան ուղարկել Վրաստանում ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության փորձագետներին։ Առաքելությունը կտեղակայվի ժամանակավոր․ դրա գործունեության ժամկետը 2 ամսից ավել չի լինի։
Ավելի վաղ ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությունը, ԵՄ ներկայացուցչին հղումով, տեղեկություն էր տարածել, թե ԵՄ-ն նախատեսում է շուրջ 400 դիտորդների տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին։

ЕС принял решение о размещении на территории Армении на границе с Азербайджаном 40 наблюдателей
Евросоюз принял решение направить в Армению наблюдательную миссию в составе 40 человек, которая будет дислоцирована на армяно-азербайджанской границе. Как сообщает «Арменпресс», об этом было опубликовано на официальном сайте Совета Европы.
Отмечается, что целью миссии является мониторинг, анализ и информирование о ситуации в регионе.
В сообщении говорится, что это решение следует за четырехсторонней встречей, состоявшейся 6 октября между президентом Европейского совета Шарлем Мишелем, президентом Франции Эммануэлем Макроном, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Согласно сообщению Совета Европы, решение направлено на установление мира и стабильности, укрепление доверия и содействие процессу делимитации государственной границы двух стран.
Верховный представитель ЕС по внешней политике и вопросам безопасности Жозеп Боррель отметил, что размещение миссии наблюдателей ЕС на границе с Азербайджаном на территории Армении направлено на укрепление доверия в нестабильной ситуации, которая ставит под угрозу жизни людей и процесс урегулирования конфликта. По его словам, это еще одно доказательство приверженности ЕС конечной цели - достижению стабильного мира на Южном Кавказе.
Сообщается, что в целях ускорения процесса отправки миссии принято решение временно направить в Армению экспертов миссии наблюдателей ЕС из Грузии. Это будет временная миссия, срок ее деятельности не превысит 2 месяцев.
Ранее российское агентство ТАСС со ссылкой на представителя ЕС распространило информацию, что ЕС планирует разместить на армяно-азербайджанской границе около 400 наблюдателей.