Հայաստանում սպասվում է սեզոնային գրիպի ակտիվացում. Առողջապահության նախարարն իր օրինակով հորդորեց պատվաստվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ամեն տարվա նոյեմբերի վերջից կամ դեկտեմբերի սկզբից սպասվում է սեզոնային գրիպի ակտիվացում, դրանից պաշտպանվելու նպատակով հոկտեմբերից սկսվում են գրիպի դեմ պատվաստումները. Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխնախարարներ Լենա Նանուշյանը, Արտակ Ջումայանը և նախարարության գլխավոր քարտուղար Վարդուհի Գրիգորյանը պատվաստվեցին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկայում ՝ իրենց օրինակով քաղաքացիների ուշադրությունը սևեռելու պատվաստում ստանալու կարևորության վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատվաստումից հետո նախարար Անահիտ Ավանեսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց. «Ամեն տարի հոկտեմբեր ամսից սկսում ենք գրիպի դեմ պատվաստումները: Առաջին հերթին դա վերաբերում է ռիսկի խմբի քաղաքացիներին, մինչև 12 տարեկան երեխաներին, քրոնիկ հիվանդանդություններ ունեցողներին և 65 տարեկանից բարձր քաղաքացիներին»,- ասաց նախարարը:
Ներկայում Հայաստանում սկսվում է շնչառական վարակների ակտիվացման սեզոնը: Նախարարի խոսքով՝ նկատվում է սուր շնչառական վարակների թեթև բարձրացում: Թեև այս պահին դեռ Հայաստանում գրիպի դեպքեր չեն արձանագրվել, սակայն նոյեմբերի վերջին, դեկտեմբերից սկսվում է սեզոնային գրիպի ակտիվացմանը շրջանը: Ընդ որում, թե գրիպը, թե կորոնավիուսը, սեզոնայնությամբ պայմանավորված, միասին կարող են շրջանառվել: Այսպիսով նախարարը կարևորեց երկուսի դեմ էլ պաշտպանության որոշակի աստիճան ունենալը, ինչը կօգնի նվազեցնել բարդ, ծանր դեպքերի ռիսկերը:
«Գրիպը ևս բավականին ծանր են տանում թե քրոնիկ հիվանդները, թե տարեց քաղաքացիները: Եվ պատվաստվելն օգնում է հնարավորինս կանխարգելել բարդացման դեպքերը»,-նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ գրիպի և կորոնավիրուսի պատվաստումները կարելի է իրականացնել նաև միաժամանակ:
Նախարարը նշեց, որ իրենց պատվաստմամբ ևս մեկ անգամ քաղաքացիների ուշադրությունն են սևեռում նրա վրա, որ պատվաստանյութերն արդեն հասանելի են: «Սա պատվաստվելու ամենաճիշտ ժամանակն է: Հոկտեմբերի սկզբից մինչև նոյեմբեր, եթե ստեղծում ենք պաշտպանության շերտը, առաջիկա սեզոնին պատրաստ ենք լինում: Գրիպն ակտիվանում է նոյեմբեր, դեկտեմբեր, հունվար, փետրվար ամիսներին: Եվ այդ ամբողջ շրջանում մենք մեզ կարող ենք պաշտպանված զգալ»,-ասաց Ավանեսյանը:
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը հայտնեց, որ այս տարի, ինչպես նախորդ տարիներին, գրիպի դեմ 170 հազար պատվաստում իրականացնելու հնարավորություն կլինի: Ընդ որում, նրա խոսքով, ամեն տարի այդ 170 հազարի մինչև վերջին դեղաչափն էլ սպառվում է: Այսպիսով քաղաքացիները կարող են մոտենալ ցանկացած պոլիկլինիկա և պատվաստվել: Հանրապետության հրապարակում կա նաև պատվաստման շարժական կետ, որտեղ ևս հասանելի է գրիպի դեմ պատվաստանյութը:
«Մեզ մոտ սեզոնային գրիպի բարձացումն ավելի շատ դեկտեմբերի 1-ից է սկսվում, հիմա շատ հոյակապ ժամանակահատված է, որ կարողանանք այս ընթացը ռացիոնալ օգտագործել ռիսկի խմբերի անձանց, այն անձանց համար, որոնք մտահոգված են, տարիներ շարունակ ստացել են գրիպի դեմ պատվաստումները, տեսել են արդյունքը: Սեզոնային գրիպի ժամանակահատվածը Հայաստանում հասնում է մինչև մայիս: Այս ողջ ժամանակահատվածում մենք կարող ենք առաջարկել պատվաստումներ»,-ասաց Սահակյանը:
Նա նշեց, որ Ռուսաստանում արդեն գրիպի դեպքեր են գրանցվում, հարուցիչներ են շրջանառվում, ինչը նշանակում է, որ դա շատ արագ կարող է հասնել Հայաստան: ՌԴ-ում շրջանառվում է գրիպի H3N2 ենթատեսակը: Հայաստանում առկա պատվաստանյութը կանխարգելում է թե H1N1, թե H3N2 ենթատեսակները:
Հայաստանում գրիպի դեմ պատվաստումների առումով առաջնահերթությունը տրվում է նախ ռիսկի խմբերի անձանց: Սակայն Սահակյանը նկատել է, որ տարեցտարի ավելանում է պատվաստվող անձանց քանակը, որոնք ռիսկի խմբում չեն: «Պահանջարկը տարեցտարի շարունակաբար ավելանում է: Դա կրկին ցույց է տալիս, որ մարդիկ իրենց օրինակով տեսնում են արդյունավետությունը»,-ասաց նա:
Մինչև համավարակը, Սահակյանի խոսքով, գրիպի դեմ տարեկան մոտ 250 հազարի պատվաստանյութի սպառման էին հասել, սակայն համավարակի շրջանակում մյուս բոլոր վարակիչ հիվանդությունները գրեթե չէին գրանցվում, այսպիսով պատվաստման տեմպն էլ նվազել էր: Իսկ հիմա, կորոնավիրուսի հետ մեկտեղ, կրկին սկսվել է այլ վարակիչ հիվանդությունների ակտիվությունը: Մասնագետը զգուշացրեց՝ եթե կորոնավիրուսը և գրիպը զուգակցվեն, ծանր դեպքերն ավելի շատ կլինեն, այսպիսով հորդորեց այս պահն արդյունավետ օգտագործել և պատվաստվել:

В Армении ожидается активизация сезонного гриппа: министр здравоохранения личным примером призвала к вакцинации
В Армении активизация сезонного гриппа обычно наступает с конца ноября или начала декабря. Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, заместители министра Лена Нанушян, Артак Джумаян и генеральный секретарь министерства Вардуи Григорян прошли вакцинацию в поликлинике Медицинского центра «Св. Григор Лусаворич», чтобы личным примером обратить внимание сограждан на важность вакцинации.
Как сообщает «Арменпресс», после вакцинации об этом в беседе с журналистами заявила министр Анаит Аванесян. «Каждый год с октября мы начинаем вакцинацию от гриппа. В первую очередь это касается граждан группы риска, детей до 12 лет, людей с хроническими заболеваниями и граждан старше 65 лет», - сказала министр.
В Армении начинается сезон активизации респираторных инфекций. По словам министра, наблюдается небольшой рост острых респираторных инфекций. Хотя в настоящее время в Армении не зарегистрировано случаев заболевания гриппом, период активизации сезонного гриппа начнется в конце ноября и в декабре. Более того, грипп и коронавирус могут циркулировать вместе. Министр подчеркнула важность наличия определенной степени защиты от обеих инфекций, что поможет снизить риски сложных и тяжелых случаев.
«Тяжело переносят грипп хронические больные и пожилые граждане. Вакцинация поможет предотвратить случаи осложнений», - отметила министр, добавив, что прививки от гриппа и коронавируса можно проводить одновременно.
Министр отметила, что своей вакцинацией они еще раз обращают внимание граждан на то, что вакцины уже есть. «Это лучшее время для вакцинации. С начала октября по ноябрь, если мы создадим защитный слой, мы будем готовы к предстоящему сезону. Грипп активен в ноябре, декабре, январе, феврале. И весь этот период мы можем чувствовать себя защищенными», - сказала Анаит Аванесян.
Заместитель генерального директора Национального центра контроля и профилактики заболеваний Министерства здравоохранения РА, руководитель Национальной программы иммунизации Гаянэ Саакян сообщила, что в этом году, как и в предыдущие годы, есть возможность провести 170 000 вакцинаций от гриппа. По ее словам, каждый год расходуются все дозы из этих 170 000. Таким образом, граждане могут обратиться в любую поликлинику и сделать прививку. На Площади Республики есть передвижной пункт вакцинации, где также можно получить вакцину от гриппа.
«Сезон гриппа начинается до 1 декабря, сейчас очень хорошее время, чтобы рационально использовать это времядля людей групп риска, для тех, кто годами получали прививки от гриппа и видели ее результаты. Сезон гриппа в Армении длится до мая. В течение всего этого периода мы предлагаем делать прививки», - сказала Гаянэ Саакян.
Она отметила, что в России уже зарегистрированы случаи гриппа, возбудители циркулируют, а значит, они могут очень быстро добраться и до Армении. В России циркулирует подштамм гриппа H3N2. Вакцина, имеющаяся в Армении против подштаммы H1N1 и H3N2.
Что касается прививок от гриппа, в Армении приоритет отдается людям из групп риска. Однако Саакян заметила, что количество привитых людей, не входящих в группу риска, с каждым годом увеличивается. «Спрос постоянно растет из года в год. Это еще раз показывает, что люди видят эффективность на своем примере», - сказала она.
По словам Гаянэ Саакян, до пандемии ежегодно потреблялось около 250 000 вакцин от гриппа, но во время пандемии все остальные инфекционные заболевания практически не регистрировались, поэтому темпы вакцинации снизились. Теперь вместе с коронавирусом снова активизировались и другие инфекционные заболевания. Эксперт предупредила, что если коронавирус и грипп будут сочетаться, то будут более тяжелые случаи, поэтому призвала использовать эту возможность и сделать прививку.