Թեհրանի բանտում հրդեհի հետեւանքով առնվազն 4 մարդ Է զոհվել, 61-ը՝ տուժել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում գտնվող «Էվին« բանտում հրդեհի հետեւանքով առնվազն 4 մարդ Է զոհվել, եւս 61-ը տուժել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով IRNA գործակալությունը։
««Էվին» բանտի կալանավորների միջեւ բախումներից հետո արտադրամասում հրդեհ է բռնկվել, դա անվտանգության եւ առողջապահության ուժերին դրդել է կանգնեցնել բախումները: Նրանք նաեւ օգնել են հրդեհի վայրում հայտնված 70 բանտարկյալներին տեղափոխել անվտանգ վայր, սակայն չորս բանտարկյալներ զոհվել են, իսկ 61-ը՝ վիրավորվել», - հաղորդում Է գործակալությունը:
Նշվում է, որ 10 տուժածներ տեղափոխվել են հիվանդանոց։
Բացի այդ, հրդեհի ժամանակ որոշ բանտարկյալներ փորձել են փախչել բանտից, սակայն բռնվել են։ Կիրակի առավոտյան բանտում իրավիճակը լիովին կարգավորվել է։
Իրանի ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ բանտի կարի արտադրամասի բաժանմունքում մի քանի բանտարկյալների կոնֆլիկտի արդյունքում ուժեղ հրդեհ է բռնկվել: Ականատեսների խոսքով՝ հրդեհի ժամանակ չորս պայթյուն է տեղի ունեցել։

При пожаре в тегеранской тюрьме погибли как минимум 4 человека и 61 пострадали
По меньшей мере четыре человека погибли, еще 61 пострадал в результате пожара в тюрьме Эвин, расположенной в иранской столице Тегеране. Какпередает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство IRNA.
"После столкновений между заключенными тюрьмы Эвин в цехе вспыхнул пожар, это побудило силы безопасности и здравоохранения остановить стычки. Они также помогли доставить 70 заключенных, оказавшихся в месте пожара, в безопасное место, однако, четверо заключенных погибли, а 61 получил ранения", - сообщает агентство.
Отмечается, что 10 пострадавших пришлось госпитализировать.
Кроме того, во время пожара некоторые заключенные попытались бежать из тюрьмы, но были пойманы. В воскресенье утром ситуация в тюрьме полностью нормализовалась.
По данным иранских СМИ, в результате конфликта нескольких заключенных в отделении швейного цеха тюрьмы произошел сильный пожар. По словам очевидцев, в ходе пожара произошло четыре взрыва.