Իրանի նախագահը Ադրբեջանի նախագահին հիշեցրել է՝ պատմական սահմանների ցանկացած փոփոխություն անընդունելի է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ ԻբրահիմՌաիսին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ հանդիպմանը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ պատմական սահմանների, տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության ցանկացած փոփոխություն Իրանի համար անընդունելի է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում հայտնել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մոհամմադ Ջամշիդին:
«Նախագահ Ռաիսին Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին հասկացրել է, որ անընդունելի է պատմական սահմանների, տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության, Իրան-Հայաստան տարանցիկ երթուղիների ցանկացած փոփոխություն։ Նաև եվրոպական ռազմական ներկայությունը՝ ցանկացած քողի տակ մերժվում է: Արևմուտքը ռազմավարական առումով չի կարող մեզ շեղել»,-նշել է Ջամշիդին:
Իրանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են Ղազախստանում Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի շրջանակում:

Президент Ирана напомнил президенту Азербайджана, что какое-либо изменение исторических границ неприемлемо
Президент Ирана Эбрахим Раиси на встрече с президентом Азербайджана Алиевым еще раз подчеркнул, что для Ирана неприемлемы какие-либо изменения исторических границ и региональной геополитики.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Twitter написал заместитель руководителя аппарата президента Ирана по политическим вопросам Мохаммад Джамшиди.
«Президент Раиси дал понять президенту Азербайджана Алиеву, что какое-либо изменение исторических границ, региональной геополитики, транзитных маршрутов Иран-Армения неприемлемо. Также неприемлемо европейское военное присутствие под любым предлогом. Запад не может отвлечь нас от стратегических интересов», — отметил Джамшиди.
Президенты Ирана и Азербайджана встретились в Казахстане на полях саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.