Սուրեն Պապիկյանն ու Իզաբել Դյումոնը քննարկել են պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հոկտեմբերի 10-ին ընդունել է Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի խորհրդական Իզաբել Դյումոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կառավարությանը` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիան խստորեն դատապարտելու, ճշգրիտ և հասցեական գնահատականներ տալու, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ջանքերին աջակցելու համար: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը:
Տիկին Դյումոնը վերահաստատել է ֆրանսիական կողմի դիրքորոշումը, ըստ որի`ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, իսկ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, մասնավորապես` սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Сурен Папикян и Изабель Дюмон обсудили вопросы армяно-французского сотрудничества в оборонной сфере
10 октября министр обороны Армении Сурен Папикян принял советника администрации президента Франции Изабель Дюмон. Во встрече участвовала и чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Анн Луйо. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве обороны Армении.
Сурен Папикян выразил благодарность правительству Франции за строгое осуждение крупномасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, за точные и адресные оценки, также и за содействие усилиям по установлению мира в регионе. Министр обороны представил ситуацию, создавшуюся в результате азербайджанской агрессии.
Изабель Дюмон вновь подтвердила позицию Франции, согласно которой азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Армении, а существующие проблемы должны быть решены исключительно мирным путем.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с армяно-французским сотрудничеством в сфере обороны, в частности, вопросы реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита министра обороны Армении во Францию 27 сентября.