Կապանում հյուպատոսության բացումը կամրապնդի հայ-իրանական համագործակցությունը․ Իրանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կապանում Իրանի հյուպատոսության բացումը նպատակ ունի նոր խթան հաղորդել հայ-իրանական հարաբերություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին իրանական Icana լրատվական գործակալությանն ասել է Իրանի արտգործնախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Այս քայլը, որը կօգնի ամրապնդել Հյուսիս-Հարավ տրանզիտային ճանապարհը, իրականացվել է երկու երկրի միջև՝մասնավորապես տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու ու ամրապնդելու նպատակով։ Իրանի հյուպատոսն արդեն սկսել է գործունեությունը Կապանում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Կապանում հյուպատոսության հիմնմամբ «ականատեսն ենք լինելու Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը»։
Սեպտմբերի 30-ին Կապանում Իրանի նորանշանակ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին էր հանձնել հյուպատոսական արտոնագիրը։ Միրզոյանը նշել էր, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացումը կարևոր և խորհրդանշական քայլ է, որը վկայում է Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցությունն առավել խորացնելու և որակական նոր մակարդակի հասցնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:

Opening of Iran’s Consulate in Armenia’s Kapan to strengthen Yerevan-Tehran ties – FM
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. The opening of the Consulate of Iran in Kapan town of Armenia aims at boosting the Armenian-Iranian relations, Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahiansaid in his remarks to Icana.
“This move, which will help strengthen the North-South transit route, was carried out with the aim of developing and strengthening cooperation between the two countries, especially in the economic sector. The Iranian Consulate has started its activities in Kapan,” Amir Abdollahian said as quoted by Tehran Times, adding that with the establishment of the Consulate, they will witness expansion and deepening of the relations between Iran and Armenia.
Morteza Abedin Varamin, the first Consul General of the Islamic Republic of Iran in Kapan, has recently presented his appointment order to Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Tehran Times reports. The Armenian FM called the opening of the Consulate an important and symbolic step, which he described as a bilateral readiness to further deepen and raise to a new quality the cooperation between the two countries.