Պարենի համաշխարհային գները սեպտեմբերին նվազել են վեցերորդ ամիսն անընդմեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարենի համաշխարհային գները սեպտեմբերին նվազել են վեցերորդ ամիսն անընդմեջ: Այդ մասին ասվում Է ՄԱԿ-ի Պարենավորման ու գյուղատնտեսական կազմակերպության (ՖԱՕ) մամուլի տեղեկագրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«2022 թվականի սեպտեմբերին ՖԱՕ-ի պարենային գների ինդեքսի (ՖՊԳԻ) միջին ցուցանիշը կազմել Է 136,3 կետ, ինչը 1,5 կետով (1,1 տոկոս) ցածր Է օգոստոսի ցուցանիշից. այսպիսով, դրա նվազումը շարունակվում Է վեցերորդ ամիսն անընդմեջ: Չնայած հետագա անկմանը, ՖՊԳԻ-ն 7,2 կետով (5,5 տոկոս) բարձր Է անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի ցուցանիշից»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Կազմակերպությունը նաեւ գրանցում Է ինդեքսների նվազում առանձին պարենային խմբերում: Այսպես, բուսական յուղի գների ինդեքսն օգոստոսի նկատմամբ նվազել Է 10,8 կետով կամ 6,6 տոկոսով՝ հասնելով 152,6 կետի, ինչն ամենացածր ցուցանիշն Է 2021 թվականի փետրվարից: Դա պայմանավորված Է արմավենու, սոյայի եւ արեւածաղկի յուղի գների նվազմամբ: Հացահատիկի գների ինդեքսը, սակայն, աճել Է մինչեւ 147,8 կետ (2,2 կետով օգոստոսի նկատմամբ կամ 1,5 տոկոսով): ՖԱՕ-ն դա բացատրում Է նոյեմբերից հետո սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնության շարունակվելու հետ կապված աճող անորոշությամբ:
Շաքարի գների ինդեքսը սեպտեմբերին օգոստոսի նկատմամբ նվազել Է 0,8 կետով կամ 0,7 տոկոսով՝ հասնելով 109,7 կետի: Այդ ցուցանիշը նվազում Է հինգերորդ ամիսն անընդմեջ եւ հասել Է 2021 թվականի հուլիսից ի վեր ամենացածր ցուցանիշին: ՖԱՕ-ն նշում Է, որ սեպտեմբերին կրճատումը պայմանավորված Է գլխավորապես Բրազիլիայում բերքի բարեհաջող տեսակներով, որը շաքարի խոշորագույն համաշխարհային արտահանողն Է: Կաթնամթերքի գների ինդեքսն օգոստոսի նկատմամբ նվազել Է 0,8 կետով կամ 0,6 տոկոսով՝ հասնելով 142,5 կետի: Կազմակերպությունը դա բացատրում Է դոլարի նկատմամբ եվրոյի թուլացմամբ: Մսի գների ինդեքսն օգոստոսի նկատմամբ նվազել Է 0,6 կետով կամ 0,5 տոկոսով՝ հասնելով 121,4 կետի: Ամենից շատ նվազել են ոչխարի եւ տավարի մսի գները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мировые цены на продовольствие в сентябре снизились шестой месяц подряд
Мировые цены на продовольствие в сентябре снизились шестой месяц подряд, как передает Арменпресс, об этом говорится впресс-релизеПродовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО).
"В сентябре 2022 года среднее значение индекса продовольственных цен ФАО (ИПЦФ) составило 136,3 пункта, что на 1,5 пункта (1,1%) ниже показателя августа; таким образом, его снижение продолжается шестой месяц подряд. Несмотря на дальнейшее падение, ИПЦФ оказался на 7,2 пункта (5,5%) выше показателя соответствующего периода прошлого года", - говорится в сообщении.
Организация также фиксирует снижение индексов в отдельных продовольственных группах. Так, индекс цен на растительное масло снизился по отношению к августу на 10,8 пункта, или на 6,6% - до 152,6 пункта, что является самым низким показателем с февраля 2021 года. Это обусловлено снижением цен на пальмовое, соевое и подсолнечное масла.
Индекс ценФАОна зерновые, однако, вырос до 147,8 пункта (на 2,2 пункта к августу, или на 1,5%). ФАО объясняет это растущей неопределенностью с продолжением черноморской зерновой инициативы после ноября.
Индекс цен на сахар ФАО в сентябре снизился к августу на 0,8 пункта, или на 0,7% - до 109,7 пункта. Этот показатель снижается пятый месяц подряд и достиг самого низкого значения с июля 2021 года. ФАО отмечает, что сокращение в сентябре вызвано главным образом благоприятными видами на урожай вБразилии, крупнейшем мировом экспортере сахара.
Индекс цен на молочную продукцию снизился к августу на 0,8 пункта, или на 0,6% - до 142,5 пункта. Организация объясняет это ослаблением евро к доллару. Индекс цен ФАО на мясо снизился на 0,6 пункта к августу, или на 0,5% - до 121,4 пункта. Сильнее всего снизились цены на баранину и говядину.