Վարչապետը Հայաստանի շուրջ իրադրությունը գնահատում է կայուն լարված
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության շուրջ իրադրությունը շարունակում է մնալ բավականին կայուն լարված; Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովի հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» պատգամավոր Մարիամ Պողոսյանի հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում այս պահին Հայաստանի շուրջ ստեղված իրավիճակը և խաղաղության օրակարգի շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացները, որո՞նք են այս ուղղությամբ և այս պահին եղած մարտահրավերները:
«Հայաստանի Հանրապետության շուրջ իրադրությունը շարունակում է մնալ բավականին կայուն լարված: Պետք է ասեմ նաև, որ Պաշպանության նախարարության հաղորդագրություններից նկատելի է, որ լարվածության թուլացման որոշակի հնարավորություններ տեսնում ենք: Պետք է ընդգծել, որ այդ իմաստով հնարավորություն տեսնում ենք բանակցային գործընթացի բովանդակությունից ելնելով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ վերջին 10 օրվա ընթացքում տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունների, Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և Ադրբեջանի նախագահի օգնականի միջև և տարբեր ձևաչափերով, որոնք, իր գնահատմամբ, բանակցությունների որոշակի տարածք են բացել:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The situation around Armenia remains “stable-tense”, PM Nikol Pashinyan said in parliament when asked by Member of Parliament Mariam Poghosyan to assess the situation and the ongoing negotiations processes.
“The situation around the Republic of Armenia continues to be rather stable-tense. I have to say that it is noticeable from the Defense Ministry’s reports that we see certain possibilities for de-escalating the tension. It must be emphasized that we see the possibility in this regard based on the content of the negotiations process,” Pashinyan said.
He said that the various meetings that took place over the past ten days between the Armenian and Azeri foreign ministers, the Armenian Security Council Secretary and the Azeri presidential aide and other formats, have opened certain space for talks.