Նուբար Աֆեյանը կարևորում է Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ հայ գործարար, FAST-ի համահիմնադիր, Moderna-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը կարևորում է Հայաստանում արհեստական բանականության զարգացումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Աֆեյանը նման տեսակետ հայտնեց Երևանում անցկացվող Գլոբալ նորարարական ֆորումի (GIF) ընթացքում իր ելույթում:
«Սա այն միջոցառումն է, որին ես սպասում էի, քանի որ մեզանից շատերը վերադառնում են այն տեղերից, որտեղ ստիպված են բնակվել, և փորձում ենք կիսվել նրանով, ինչ սովորել ենք այդ վայրերում»,-ասաց Աֆեյանը:
Նա նկատեց՝ ֆորումը տեղի է ունենում երկրի համար դժվարին պայմաններում, և այսպիսով մի քիչ դժվար է խոսել մեքենայական ուսուցման, կենսաբանության, գիտական այլ տեխնոլոգիաների մասին:
«Սակայն մարտահրավերները մեզ համար խիստ ծանոթ բան են: Մարտահրավերները ստիպում են մեզ մեր մտքերը կենտրոնացնել, ուժերը լարել: Մարտահրավերները, որոնք տեսնում ենք որպես պետություն, որը գտնվում է զարգացման փուլում, բազմաթիվ են: Մենք ունենք ոչ համարժեք ռեսուրսներ, 30 տարվա ընթացքում թերզարգացած տնտեսություն, ինստիտուցիոնալ կարողությունների բացակայություն, զարգացումը դանդաղ է գնում, բարդ աշխարհագրական դիրք, որը մենք չենք ընտրում: Բայց սա մեր տունն է եղել շատ ավելի վաղ, քան մեր բոլոր հարևանները հայտնվեցին այստեղ»,-ասաց Աֆեյանը:
Նա խոսեց նաև տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրների մասին: Աֆեյանն ընդգծեց նաև, որ աշխարհն է այսօր դիմակայում անհավանական ինտենսիվության մարտահրավերների՝ պատերազմների, համավարակների և այլն: Նա գլոբալ մարտահրավեր է համարում նաև կլիմայի փոփոխությունը: Նա շեշտեց՝ միևնույն ժամանակ չպետք է կորցնել հույսը:
«Այս դարը լինելու է այն դարը, որտեղ կենսաբանությունն է ամենամեծ ազդեցություն ունենալու մարդկության վրա: Կենսաբանությունը միշտ էլ եղել է մարդու կյանքի մի մասը, բայց տեխնոլոգիայի տեսանկյունից երբեք կապված չի եղել համակարգիչների հետ, հիմա կապվում է, ինչը շատ կարևոր է»,-ասաց Աֆեյանը:
Նա նորարարության համար կարևորեց երևակայությունը, հավատը:
«Արհեստական բանականությունը կարող է լինել հեղափոխական ուժ՝ ոչ միայն կոմերցիոն կամ այլ ոլորտներում, այլ նաև գիտության ոլորտում, քանի որ արհեստական բանականությունը ունակություն ունի նաև տեսնելու այն միտումները, որոնք մարդու միտքը չի կարողանում տեսնել՝ այն բարդության մակարդակով, որը կա: Մարդիկ միգուցե չտեսնեն, որ ինչ-որ տեղ կարելի է ունենալ առաջընթաց, իսկ մեքենան տեսնի դա՝ կատարելով կանխատեսումներ, թե ինչքան մոտ կարող ես դրան գնալ»,-ասաց Աֆեյանը:
Աֆեյանը հավելեց՝ կցանկանար, որ Հայաստանում լինի այնպիսի միտքը, որը պետք է ողջունի և զարգացնի արհեստական բանականությունը:
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) Գլոբալ նորարարական չորրորդ ֆորումն անցկացվում է Երևանում հոկտեմբերի 5-6-ը: Ֆորումը սկսել է իրականացվել 2017 թվականից: Ֆորումն այս տարի անցկացվում է «Կյանքը վերափոխող տեխնոլոգիաներ» խորագրի ներքո՝ առանցքում ունենալով արհեստական բանականության բազմոլորտ կիրառություններն ու մարդկային գործունեության վրա ունեցած ազդեցությունները։

Нубар Афеян о важности развития искусственного интеллекта в Армении
Нубар Афеян, известный предприниматель, соучредитель Фонда FAST, компании «Moderna» подчеркнул важное значение развития искусственного интеллекта в Армении. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение Афеян высказал в своем выступлении на проходящем в Ереване Глобальном инновационном форуме (GIF).
«Это событие, которого я ждал, потому что многие из нас приезжают сюда из мест, где вынуждены жить, и мы пытаемся поделиться тем, чему научились в тех местах», - сказал Нубар Афеян.
Он отметил, что форум проходит в непростых для страны условиях, и поэтому довольно сложно говорить о машинном обучении, биологии и о других научных технологиях.
«Тем не менее, вызовы - это то, с чем мы хорошо знакомы. Вызовы заставляют нас сосредоточить наши мысли, напрягают нашу энергию. Вызовы, которые мы видим, как развивающееся государство, - многочисленны. У нас недостаточно ресурсов, слаборазвитая экономика, которая была на протяжении 30 лет, отсутствие институционального потенциала, сложное географическое положение, которое мы не выбирали. Но это был наш дом задолго до того, как здесь появились все наши соседи», - отметил Афеян.
Он коснулся и вопросов безопасности в регионе. Нубар Афеян подчеркнул, что сегодня мир сталкивается с вызовами невероятной интенсивности: с войнами, пандемиями и т.д. Он глобальной проблемой считает и изменение климата. Но в то же время, заверяет, что нельзя терять надежду.
«Этот век будет веком, в котором биология окажет наибольшее влияние на человечество. Биология всегда была частью жизни человека, но с точки зрения техники она никогда не была связана с компьютерами, сейчас она связана с ними, что очень важно», - сказал Нубар Афеян.
«Искусственный интеллект может стать революционной силой не только в коммерческой или в других областях, но и в науке, потому что он обладает способностью видеть тенденции, которые не видимы человеческому разуму в той сложности, которая есть. Люди могут не увидеть, что где-то можно добиться прогресса, но машина это видит, и делает прогнозы, насколько близко можно приблизиться к нему», - пояснил Нубар Афеян.
Он добавил, что хотел бы, чтобы в Армении была убежденность приветствовать и развивать искусственный интеллект.
IV Глобальный инновационный форум Фонда науки и технологий Армении (FAST) проходит в Ереване 5-6 октября. Форум проводится с 2017 года. В этом году он проходит под девизом «Технологии, преобразующие жизнь» и посвящен многогранному применению искусственного интеллекта и его влиянию на деятельность человека.